Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Józefa Marcińca 

ul. Zamkowa 1, 63-720 Koźmin Wielkopolski 

 tel: 62-721 68 28 e-mail: sekretariat@zspkozmin.pl

 


 

4 week print

4week4 PRINT WEEK to spotkanie ludzi branży poligraficznej na Międzynarodowych Targach Poznański. Zainteresowała się tym wydarzeniem klasa 3 technikum w zawodzie technik cyfrowych procesów graficznych. Targi koncentrowały się na nowoczesnych technologiach, druku 3D, rozwiązaniach dedykowanych różnym sektorom przemysłu oraz technikach offset.


Młodzież miała okazję popatrzeć na różnego rodzaju urządzenia techniczne typu: przemysłowe plotery, drukarki 3D, laminatory czy urządzenia i... [CZYTAJ WIĘCEJ NA FB]


schronisko


konkurs - "przyłapani na czytaniu"

konkursCELE KONKURSU:
1. Popularyzacja czytania jako formy spędzania wolnego czasu.
2. Promocja czytelnictwa.
3. Rozwijanie wrażliwości artystycznej.

Przystępując do konkursu uczestnik zapewnia, że:
- posiada pełnie praw autorskich do zgłoszonej pracy, nie kopiuje fotografii innych autorów,
- posiada zgodę osób, których wizerunki utrwalono na zdjęciach, na ich upublicznienie dla celów promocyjnych konkursu

Jeden uczestnik może zgłosić do konkursu jedną fotografię.
Zdjęcia – odbitki czarno-białe, w sepii lub kolorowe na papierze fotograficznym w formacie min. 10x15 należy złożyć do 31 października 2018r. w bibliotece szkolnej. Do zdjęcia należy dołączyć informacje zawierającą imię i nazwisko autora i klasę. Prace konkursowe nie podlegają zwrotowi. Szkoła zastrzega sobie prawo do wykorzystania nadesłanych prac na wystawie zorganizowanej w bibliotece szkolnej. Zwycięzcy otrzymają nagrody rzeczowe.

Zachęcam!!!!
Pozdrawiam
Aneta Michalak


lekcja patriotyzmu w kinie

W dniu 21.09.2018 r. uczniowie z klas I Liceum Ogólnokształcącego i II Technikum w zawodzie Technik Spedytor z wychowawcami uczestniczyli w wycieczce do jednego z poznańskich kin na film pt. „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”. Film powstał na podstawie książki Arkadego Fiedlera „Dywizjon 303”. Uczniowie mogli zobaczyć waleczność, odwagę i niewiarygodne popisy polskich pilotów walczących za sterami angielskich Spitfire-ów z niemieckimi Messerschmittami w bitwie o Anglię w 1940 roku. Zwycięska bitwa z Niemcami o Anglię zdaniem wielu historyków była przełomowym i decydującym momentem w czasie II wojny światowej. A jedną z najważniejszych ról odegrali w niej polscy piloci, którzy ze swą charyzmą, bohaterstwem i kunsztem pilotażu nazywani byli asami przestworzy w tej bitwie. O wyczynach Polaków premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill powiedział: „Nigdy w dziejach ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym”. A dowódca lotnictwa brytyjskiego Hugh Dowding stwierdził: „Gdyby nie wspaniałe polskie dywizjony i ich bezprzykładne bohaterstwo, wahałbym się twierdzić, że wynik bitwy byłby taki sam”. Uzyskaną wiedzę z filmu uczniowie wykorzystają na lekcji historii przy omawianiu tematyki II wojny światowej.

Piotr Osuch


SPOTKANIE PO LATACH 22 WRZEŚNIA 2018 ROK

W sobotę 22 września odbył się kolejny zjazd absolwentów koźmińskiego liceum. To także uroczystość nasza, gdyż Liceum Ogólnokształcące wchodzi w skład Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych. Spotkanie rozpoczęła msza święta koncelebrowana przez księży absolwentów i koźmińskich wikariuszy. Po mszy uczestnicy spotkali się w gmachu Liceum przy ulicy Boreckiej, gdzie miała miejsce oficjalna część zjazdu. Zjazdowi towarzyszyły dwie wystawy absolwentów koźmińskiej szkoły, malarska artysty malarza Antoniego Górnika oraz fotograficzna Grzegorza Pierzchały.

Poniżej obszerna fotorelacja z dzisiejszego święta Absolwentów autorstwa Grzegorza Pierzchały.

[ ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII ] 


bednary 2018 - 20 lat agro show

Tegoroczna wystawa to już 20 edycja tej imprezy. Podczas wystawy AGRO SHOW 2018 w Bednarach można było podziwiać maszyny rollnicze wystawców z całego świata. Odbywały się też pokazy działania maszyn rolniczych w dwóch blokach: rolnictwo precyzyjne oraz techniki siewu zbóż. Jak każdego roku Agro Show wzbudza ogromne zainteresowanie. Uczestnicy, którzy zjeżdżali się z całej Polski chwalili sobie bogate ekspozycje wystawców oraz samą organizację imprezy.

Uczniowie prócz możliwości zapoznania się z ofertami wystawców mieli możliwość wzięcia udziału w licznych imprezach towarzyszących: konkursach, spotkaniach z przedstawicielami Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz innych instytucji rządowych związanych z rolnictwem. Tradycyjnie odbył się również konkurs BHP w rolnictwie na stoisku PIP. Arkadiusz Wawrzyniak z klasy IV technikum rolniczego zajął II miejsce. Nasi uczniowie byli super i wykazali się obszerną wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w rolnictwie. Jednak zgodnie z regulaminem do finału wchodzi po jednym uczniu z każdej szkoły, a szkół było 5.

W konkursie wzięli udział: Jurdeczka Michał, Szymczak Maciej, Kuliński Łukasz, Marcinkowski Jakub, Zachman Tomasz, Wawrzyniak Arkadiusz.

Gratulujemy!

Tekst i foto: Waldemar Ratajczyk

[ ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII ]


Z ŻYCIA INTERNATU

Wraz z zakończeniem wakacji zaczął się nowy rok szkolny a wraz z nim - nowe znajomości, doświadczenia i obowiązki. Do naszego internatu przyszli nowi wychowankowie, których z radością przyjęliśmy do naszej wspólnoty. Gdy już wszyscy się zintegrowali, wybraliśmy Młodzieżową Radę Internatu. Przewodniczącą została Paulina Cepa a zastępcą - Maria Popowicz. Dnia 12 września zorganizowaliśmy grilla na powitanie nowego roku szkolnego. Wszyscy bawili się doskonale i na pewno te chwile zapadną każdemu na długo w pamięci.

Tekst: Paulina Cepa
Foto: Beata Kuzia


wolontariat


 

biesiada patriotyczna w klubie seniora

Dziś, 6 września, młodzież klas technikum uświetniła swoim występem Niepodległościową Biesiadę w Klubie Seniora. Projekt „W hołdzie Powstańcom Wielkopolskim” przygotowała polonistka Izabela Stanisławska. Wymowne wiersze i pieśni patriotyczne upamiętniały walczących o wolność Ojczyzny Powstańców Wielkopolskich z Ziemi Koźmińskiej. Rok obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości obfituje w uroczystości i akademie patriotyczne. Spotkanie w Klubie Seniora było okazją do wielopokoleniowych refleksji na temat historii, kultury i tradycji naszego narodu.


wielkopolskie święto soi 2018

7 września w piątek klasa 4 TR/TMR wyruszyła wraz z opiekunami Justyną Rogowicz i Waldemarem Ratajczykiem do Nowych Skalmierzyc na Wielkopolskie Święto Soi. Konferencja odbywała się na terenie gospodarstwa rolnego pana Jana Chlasty, który zajmuję się trudną uprawą soi od wielu lat. Program szczegółowy konferencji obejmował tematy:

- wieloletni plan zwiększenia udziału białka pochodzenia krajowego w paszach dla zwierząt,

- soja: technologia uprawy i wykorzystanie,

- prezentację poletek demonstracyjnych z uprawą soi,

- pokazy polowe siewu soi oraz zabiegów ochrony roślinw fazach od wysiewu do piątego tygodnia,

- prezentację firm i instytucji partnerujących w organizacji konferencji.

Organizatorami tego bardzo pouczającego spotkania było Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierii i Techników Rolnictwa Oddział Kalisz, Wielkopolska Izba Rolnicza i oczywiście Gospodarstwo Rolne Jana Chlasty. Wszyscy uczestnicy poznali tajniki uprawy soi na glebach polskich i jak sobie radzić z zakwaszeniem naszych rodzimych gruntów. Pan Jan Chlasty podzielił się swoją wiedzą, którą gromadził - jak powiedział - od 65 lat. Wszysscy uczestnicy konferencji na pewno skorzystali z tej obszernej wiedzy i pokazów praktycznych. Dotatkowo można było posłuchać zespołu i muzyki ludowej - to dla ducha, a dodatkowo był poczęstunek dla zaproszonych gości - to dla ciała. Wszyscy ze spotkania "Wielkopolskie Święto soi 2018" byli bardzo zadowoleni - klasa 4 TR/TMR oraz ich opiekunowie, którzy dziękują im za wspaniałą postawę podczas tej Konferencji! Dziękujęmy też organizatorom za materiały dydaktyczne oraz "inne" gadżety, które na pewno sprawiły wiele przyjemnmości, również opiekunom:)

Tekst i foto: Justyna Rogowicz oraz Waldemar Ratajczyk

[ ZAPRASZAMY DO PEŁNEJ FOTOGALERII ]


W dniu 15.09.2018 r. o godz. 8.00 rozpoczęcie kształcenia zaocznego

dla kursów - kontynuacja i SP BHP III semestr.

TERMIN ROZPOCZĘCIA NOWYCH KURSÓW ZOSTANIE PODANY

PO ZATWIERDZENIU PRZEZ ORGAN PROWADZĄCY. 


ZEBRANIA Z RODZICAMI - 12 WRZEŚNIA - ŚRODA

18.00 - aula Szkoły spotkanie Rodziców klas I-wszych z dyrekcją i nauczycielami, a następnie spotkania w klasach z wychowawcami

18.00 - spotkanie w klasach z wychowawcami Rodziców uczniów klas IV i III LO, a następnie o godz. 18.40 w auli Szkoły z dyrekcją i nauczycielami

19.15 - klasa nr 10 spotkanie Rady Rodziców. Zobowiązuję wychowawców klas do powiadomienia aktualnych członków Rady oraz do wytypowania po 1 osobie z klasy do reprezentowania klasy na posiedzeniu Rady w dniu 12 września 2019 roku.

Dyżur pełni klasa III LO.


UROCZYSTE ROZPOCZECIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

Podobno czas jest czymś nieuporządkowanym, gdyż powoduje utratę pamięci, zapominanie. W tym sensie czas jest bardziej przyczyną ginięcia, niż powstawania. Wakacje jednak dla uczniów są niezapomniane i zawsze pozostaną w pamięci... na dłużej lub krócej. Czas też jest przyczyną rozpoczynania nowych wydarzeń - tak jak rozpoczęcie Nowego Roku Szkolnego 2018/2019. Dla wielu z nas - szczególnie dla uczniów klas I-wszych i klas maturalnych na pewno pozostanie na wiele lat w pamięci - co będzie szczególnie zauważalne za kolejny duży upływ czasu. Jak zauważamy czas jest czymś bardzo ważnym i im więcej go upłynie - tym cenniejszy jest ten co nam zostaje. Dlatego cieszmy się czasem, który jest nam dany i który powinien być dobry dla nas, a przede wszystkim dobry dla innych od nas.
Nowy Rok Szkolny CZAS ZACZĄĆ! Cieszmy się zdrowiem oraz tym że jesteśmy nadal uczniami, że możemy cieszyć się młodością i radością płynącą z jej wnętrza... - bo już za kilka lat zatęsknimy właśnie za tym czasem, który niestety nieubłaganie zmierza do swojego celu. (Think about it)

Tekst i foto: Waldemar Ratajczyk

[ ZOBACZ PEŁNĄ FOTOGALERIĘ - ZAPRASZAMY ! ]