Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Józefa Marcińca 

ul. Zamkowa 1, 63-720 Koźmin Wielkopolski 

 tel: 62-721 68 28 e-mail: sekretariat@zspkozmin.pl

Październik 2018

 

100-lecie odzyskania niepodległości

Nasza szkoła przygotowuje się już od dłuższego czasu na najważniejszy dzień patriotyczny roku 2018. 11 listopada - Święto Niepodległości, będziemy świętować w piątek 10 listopada. W tym dniu o godzinie 11.11 na dziedzińcu zamku wspólnie odśpiewamy Hymn Państwowy (4 zwrotki, których znajomość już opanowaliśmy) a następnie udamy się do auli szkoły by wziąć udział w uroczystym apelu.
Uczcijmy ten dzień powagą a także odpowiednim, zewnętrznym strojem.

GP
Fot. Milena Miernicka


IV konkurs piosenki turystycznej

26 października 2018 uczniowie naszej szkoły (LO i Technikum) wzięli udział w IV Konkursie Piosenki Turystycznej, który odbył w Domu Kultury w Koźminie Wlkp. To spotkanie zostało zorganizowane przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Koźminie Wlkp. oraz miejscowy Urząd Miasta i Gminy. Celem konkursu była popularyzacja piosenki turystycznej wśród dzieci i młodzieży, integracja zespołów oraz środowiska turystycznego i promowanie młodych talentów.

Nasi uczniowie rywalizowali w kategorii szkół gimnazjalnych, VII-VIII klas szkół podstawowych oraz szkół ponadgimnazjalnych. Uczennice LO (zespół instrumentalno – wokalny) w składzie: Patrycja Kaźmierczak, Julia Kaźmierczak, Alicja Gromadzińska, Martyna Pawłowska oraz Joanna Bryll wykonały piosenkę „Dni, których nie znamy”, Weronika Pieniężna dała popis w piosence „Pocztówka z Beskidu” a Kuba Marcisz zaśpiewał: „Zegarmistrz Światła Purpurowy”. W wyniku konkursu Weronika zajęła I miejsce a Kuba II.

Tekst i foto: Joanna Marcisz


drużynowe mistrzostwa powiatu w tenisie stołowym

Dnia 19 października w Krotoszynie odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Powiatu w Tenisie Stołowym. W rozgrywkach wzięło udział pięć szkół z powiatu krotoszyńskiego. Naszą Szkołę w kategorii dziewcząt reprezentowały: Agnieszka Bruder i Hanna Mrzywka.

Dziewczęta zajmując II miejsce awansowały do rozgrywek rejonowych, które zostaną rozegrane w pierwszej połowie listopada. W kategorii chłopców rywalizacja była zdecydowanie trudniejsza dlatego również wielkie gratulacje dla Marcina Leśniaka i Krystiana Bergmana za zajęcie IV miejsca.

Justyna Rogowicz


klucz wiolinowy dla weroniki pieniężnej

W czwartek 25 października nasi wspaniali wokaliści: Weronika Pieniężna i Kuba Marcisz reprezentowali szkołę i powiat krotoszyński wraz z opiekunem Izabelą Stanisławską na Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim Wierszy i Pieśni Patriotycznych w Słupcy. Spotkanie z poezją i pieśnią patriotyczną wpisuje się w wielkopolskie obchody 100 – lecia odzyskania Niepodległości i 100. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego.
W zmaganiach konkursowych wzięło udział 27 młodych artystów, zwycięzców eliminacji powiatowych. Talent i wyjątkową wrażliwość muzyczną dostrzegło jury w śpiewie Weroniki Pieniężnej, która wykonała utwór „Mury” Jacka Kaczmarskiego wraz z akompaniamentem gitarowym. Imponująca statuetka – Klucz Wiolinowy trafił do Weroniki. Gratulujemy!

Izabela Stanisławska


zamkowi chippendales'i 

chipp1Zobacz jak potrafi wspaniale tańczyć nasz szkolny zespół CHIPPENDALES. Zespół jest u progu swojej kariery. Z dobrze poinformowanych źródeł wiem, że chłopcy pracują nad kolejnymi występami szerokiej publiczności. Można również zamawiać prywatne, bardziej kameralne pokazy dla chętnych chcących umilić swoje party.

Poniżej znajduje się link do występu z okazji "Dnia Nauczyciela".

[ CHIPPENDALES - ZAPRASZAMY SERDECZNIE ] 


serduszko dla zosi

Wolontariat Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. J. Marcińca w Koźminie Wlkp. przeprowadził zbiórkę pieniędzy na pomoc dla Zosi Kujawiak z Krotoszyna w ramach akcji „Serduszko dla Zosi”. Zbiórka trwała od 10.09 do 02.10.2018r. W akcję włączyli się wszyscy uczniowie koźmińskiego Zamku wraz z pracownikami. Zbiórka pieniędzy na operację wady serca dziewczynki została przeprowadzona na szeroką skalę. Wolontariusze zbierali pieniądze w parafii św. Wawrzyńca i w parafii św. Stanisława BM w Koźminie Wlkp. oraz podczas zjazdu absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich w Koźminie Wlkp.
Podczas całej akcji zebrano: 11.346,44 zł i 50USD!

Dnia 9.10.2018 pod opieką Doroty Parysek-Raś i Anety Michalak, przedstawiciele Wolontariatu Szkolnego przekazali pieniądze z akcji oraz złożyli życzenia urodzinowe małej Zosi.

Tekst: Wolontraiat ZSP


portret z podróży niecodziennych

W ramach zajęć z grafiki komputerowej odwiedziliśmy całą klasą bardzo ciekawą wystawę fotograficzną naszego nauczyciela Grzegorza Pierzchały. Cykl zdjęć, który autor nazwał „Portret z podróży niecodziennych”, przedstawiały prace pochodzące z jego podróży fotograficznych. Mogliśmy obejrzeć niemal 100 dobrze dobranych zdjęć portretowych. Wiele zdjęć przedstawiały portrety dzieci – te znakomicie wychodzą niezależnie od długości geograficznej. Na innych postacie dorosłe. Oglądając zdjęcia mogliśmy faktycznie przekonać się, że autor starał się wniknąć w fotografowaną postać, poszukując podobieństwa charakteru z fizycznym kadrem.

Przy oglądaniu zdjęć towarzyszył nam osobiście autor, który w ciekawy sposób opowiadał o okolicznościach powstawania danego portretu.


Oliwia Owieśna 1 TGiPC

[ ZAPRASZAMY DO PEŁNEJ FOTOGALERII WYSTAWIONYCH PRAC ]


stanica "buczyna" - nocny wypad na ognisko - 2 teg 

W środę, po skończonych lekcjach, klasa 2 TEG była już przygotowana do wyjazdu na nocne ognisko do Stanicy "Buczyna" w Helenopolu k. Krotoszyna. Bardzo silna grupa 25 uczniów pod okiem doświadczonych tropicieli pięknych miejsc w naszej okolicy - Piotra Pleskacza i Waldemara Ratajczyka, rozpoczęła swój rajd. Początek spokojny - autobusem do Krotoszyna, miejsca siedzące czyli zbieranie sił. Kolejny etap to 3,5 km marsz przez pachnący i lekko wilgotny las. Pogoda oczywiście zamówiona - bezchmurnie i słoneczne niebo przez całe popołudnie z lekkim zefirkiem nad głowami. Wreszcie na miejscu. Cicho i spokojnie - czuliśmy się jak w powrocie do przeszłości - tym bardziej, że okolica to "ZERO" zasięgu sieci komórkowych. Po prostu wspaniale! Po zakwaterowaniu na 3-piętrowych łóżkach, zaczeliśmy przygotowania do ogniska. Wszyscy ruszyli zbierać chrust i stos na ognisko nabierał kształtu. Były też zawody drwali w kategorii kobiet i mężczyzn. Wreszcie ognisko zapłonęło - kiełbaski  i chlebek się przypiekał - byliśmy trochę już głodni.

Przy tej okazji dziękujemy państwu Danucie i Bogdanowi Giglewicz za zaopatrzenie całej grupy w pyszne kiełbaski, które już skwierczały pod żarem ogniska. To były piękne chwile:) Gdy się ściemniło, w grupach rozpoczęły się różne gry i zabawy, śmiech słychać było w całej stanicy i oczywiście trochę muzyki. Opanowaliśmy grę "UNO", towarzyską w "Mafię", kalambury i wiele innych. Kilkoro uczniów poznało tajniki czytania z oczu i mimiki twarzy, odgadując bezbłędnie obracane przez innych karty. Sekret czytania z oczu zdradził mistrz w tej dziedzinie - magik "Walderat". Oczywiście bez możliwości przekazywania dalej. Gdy wybilła północ, wybraliśmy się na krótki spacer po lesie - było bardzo tajemniczo. Po powrocie przygotowaliśmy gorącą herbatę, kawę i zaczęły się niesamowite opowieści o tajemniczych postaciach i niewyjaśnionych wydarzeniach. 

Wreszcie wszyscy zasnęliśmy, choć był to sen niezbyt długi aczkolwiek intensywny. Rano o godzinie 7.00 wszyscy już byli na nogach i szykowaliśmy szybkie śniadane, by na 10.00 być już w szkole gotowi do zajęć. 

Wycieczka miała na celu poznanie okolicznych miejsc przyrodniczych oraz integrację naszej klasy. 

Tekst i foto: Waldemar Ratajczyk

[ ZAPRASZAMY DO PEŁNEJ FOTOGALERII ] 


dzień edukacji narodowej

Dnia 15 października 2018 r. w naszej szkole odbyły się coroczne obchody "Dnia Nauczyciela". Uczniowie pod okiem p. Lubiszewskiej, Rogowicz, Sobańskiej oraz Poczty-Szczepańskiej przygotowali pełen śmiechu i radości występ. Nie zabrakło również wręczenia nagród dla nauczycieli oraz pracowników administracji za całoroczny trud i ciężką pracę. Dyrekcja wraz z nauczycielami i uczniami podziękowali za owocną współpracę pani Irenie Kaj, która pełniła przez wiele lat fukcję Przewodniczącej  Rady Rodziców. 

p.s. Wkrótce kolejna fotogaleria oraz krótki film z występów

Tekst: Kinga Kowalska i Monika Bachorz (2 TEG)

Foto:  Waldemar Ratajczyk 

[ ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII ]


dzień walki z rakiem piersi

W związku z poniedziałkowymi obchodami Europejskiego Dnia Walki z Rakiem Piersi zostały zorganizowane, we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno Epidemiologiczną w Krotoszynie, zajęcia wykładowo-warsztatowe dotyczące profilaktyki raka piersi. Celem spotkania było uświadomienie młodym kobietom, że problem nowotworu piersi dotyczy coraz to młodszych pokoleń i uwrażliwienie ich na problem dbania o swoje zdrowie.

Organizatorzy: Joanna Kobus Marczak, Justyna Bączyk fot. Katrzyna Urbaniak


jesienne prace

Jesienne prace w ogrodach przyszkolnych
W związku z zakończonymi pracami związanymi z wyburzaniem budynku przy ulicy Krotoszyńskiej powstał kolejny punkt widokowy ukazujący piękno koźmińskiego Zamku. Również i MY, jako główni użytkownicy obiektu podjęliśmy prace porządkowe, których efektem będzie zagospodarowanie części terenu na potrzeby zawodu Technika rolnika. W tym miejscu powstaną ogrody dydaktyczne, które posłużą młodym rolnikom jako poletka doświadczalne. Prace polegały na częściowym przekształceniu sadu starych odmian jabłoni. Przesadzone zostały również porzeczki i maliny oraz odmłodzone i uformowane obsadzenia ogrodu renesansowego. Zachęcamy do „zerkania na Nasze szkolne podwórko. Obiecujemy że będzie pięknie...

Tekst i foto
Joanna Kobus-Marczak
Justyna Bączyk
Marcin Borowczyk


konkurs patriotyczny z okazji 100 lecia niepodległoś

16 października uczniowie technikum startowali w XVI Powiatowym Konkursie Recytatorskim Wierszy i Pieśni Patriotycznych, współorganizowanym przez ZSP nr 1 w Krotoszynie, LOK i Starostwo Powiatowe w Krotoszynie. W zmaganiach konkursowych nasi uczniowie wypadli wspaniale. Bezkonkurencyjni byli wokaliści. Kuba Marcisz /kl. II TGiPC/ za śpiew utworu „O mój rozmarynie…” zajął I miejsce, a Weronika Pieniężna /kl.III TCPG/ zaśpiewała i zagrała utwór „Mury” i zdobyła II miejsce. W kategorii recytacji patriotycznej Milena Owczaryszek otrzymała wyróżnienie. Ponadto wiersz pt.: „Tryptyk powstańczy” recytował Jonasz Owieśny /kl. II TEG/ . Wszystkie występy uczniów z koźmińskiego zamku zostały wysoko ocenione przez jury. Kuba i Weronika już za tydzień będą reprezentować szkołę w eliminacjach wojewódzkich konkursu. Życzymy kolejnych sukcesów.

Tekst i fot. I. Stanisławska


plebiscyt - nauczyciel na medal

No to mamy szanse mieć Nauczyciela na Medal. Wystarczy poprzeć naszego nauczyciela Michała Rybę w plebiscycie Głosu Wielkopolskiego (link poniżej).

https://gloswielkopolski.pl/p/kandydat/michal-ryba,242575/

michal


patriotyczny występ młodzieży

W niedzielne popołudnie 14 października w kinie „Mieszko” odbyły się XXVI Koźmińskie Spotkania Chóralne. W tym roku do uczestnictwa w spotkaniach zostały zaproszone szkoły z terenu Miasta i Gminy Koźmin Wlkp., a program występów miał charakter patriotyczny, w związku z obchodami 100 rocznicy odzyskania Niepodległości. Naszą szkołę reprezentował zespół uczniów z liceum i technikum. W śpiewie solowym wystąpili: Weronika Pieniężna – „Mury” i Kuba Marcisz „O mój rozmarynie”, zespołowo młodzież zaśpiewała: „Wojenkę” i „Piechotę”. Występ przygotowały nauczycielki: Izabela Stanisławska i Agnieszka Ziembicka.

Tekst i fot. IS


samorząd uczniowski

To my – Samorząd Uczniowski naszej szkoły, demokratycznie wybrana grupa uczniów, która przedstawia dyrekcji szkoły opinię i potrzeby uczniów, dba o dobre imię szkoły, kultywuje i wzbogaca jej tradycje, organizuje uczniów do wykonywania niezbędnych prac na rzecz klasy, szkoły, środowiska, stwarza warunki do wyzwalania w uczniach aktywności społecznej, samokontroli, samooceny i samodyscypliny. Tak w jednym długim zdaniu można w skrócie napisać, czym się zajmujemy.

Oliwia Sikorska -przewodnicząca SU
Fot. Katarzyna Urbaniak

 

szkolny wolontariat

wolontariat

Wolontariat (łac. voluntarius – dobrowolny) – dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie. Wolontariusz to osoba pracująca na zasadzie wolontariatu. Zostałem poproszony o zrobienie zdjęcia wolontariuszy z naszej szkoły. Ok. Te parę osób zrobię bez większego przygotowania - pomyślałem. Jakież było moje zdziwienie, jak do zdjęcia ustawiło się... dokładnie 55 osób. Dodam, że grupa tak jak bardzo jest liczna, równie prężnie pracuje na rzecz innych.

Grzegorz Pierzchała


pierwszaki pełnoprawnymi uczniami

Tegoroczne otrzęsiny klas pierwszych w naszej szkole odbyły się 9 października w auli szkolnej i upłynęły pod znakiem świetnej zabawy. Samorząd Szkolny wraz z opiekunem, przygotowali dla tegorocznych „kociaków” liczne konkurencje. Pośród zadań, którym musieli sprostać pierwszoklasiści były m.in.: picie mleka z miseczki, pokaz umiejętności tanecznych i wokalnych, sporządzenie portretu wychowawcy. Zmagania uczniów obserwowała część grona nauczycielskiego i klasy drugie, które... [CZYTAJ WIĘCEJ NA FB]


wycieczka lotnicza do trójmiasta

W dniach od 2 października do 4 października 2018r., odbyła się wycieczka szkolna wraz z małą grupą ubiegłorocznych maturzystów do Trójmiasta. Cała grupa wraz z opiekunami: Panem mgr Marcinem Borowczykiem, Panią mgr inż. Karoliną Tomczak-Zmyśloną miała zapewnione wiele atrakcji m.in. Muzeum II wojny światowej, zwiedzanie oraz zapoznanie się z historią Gdańska, Europejskie Centrum Solidarności, stadion ERGO Arena, Aquapark w Redzie oraz miasto Sopot, jednak największą z nich był lot samolotem wczesnym rankiem we wtorek z Wrocławia do Gdańska. Głównie w Trójmieście poruszaliśmy się komunikacją miejską. Wszyscy szczęśliwie wróciliśmy pociągiem PKP Intercity do Koźmina Wielkopolskiego.
Był to dla nas niesamowity czas pełen odpoczynku i niezapomnianych wrażeń. Prosimy o więcej!

Tekst: Marianna Michalska, Basia Kopeć
Foto: Uczestnicy wycieczki