Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Józefa Marcińca 

ul. Zamkowa 1, 63-720 Koźmin Wielkopolski 

 tel: 62-721 68 28 e-mail: sekretariat@zspkozmin.pl

Rok 2015/2016


[W R Z E S I E Ń]   [P A Ż D Z I E R N I K]    [ L I S T O P A D ]      [ G R U D Z I E Ń ]    [ S T Y C Z E Ń ]   [ L U T Y ]   [ M A R Z E C ]


Pomoc dla pogorzelców z Czarnego Sadu

zsp wolontariat1logo wolontariat

Kolejny raz Młodzież należąca do szkolnego Wolontariatu postanowiła włączyć się w pomoc potrzebującym. W czerwcu bieżącego roku całą gminę obiegła tragiczna wiadomość o pożarze, w którym pięcioosobowa rodzina straciła dorobek całego życia. W poczuciu ogromnej solidarności młodzi Wolontariusze w dniach 13-23 czerwca zaapelowali o pomoc do swoich Kolegów, Grona Pedagogicznego oraz Pracowników Szkoły. I jak zawsze nie zawiedli się. Zebrano kwotę w wysokości 1020 zł i przekazano poszkodowanym.

A.Król , L.Niedziela-Skrzypczak


Zakończenie Roku Szkolnego 2015/2016

„Już czerwiec otwiera lata bramy… piątek 24 czerwca 2016 roku - południe jak każde inne, ale jednak bardzo wyjątkowe, ponieważ właśnie dzisiaj kończymy rok szkolny 2015/2016.” Takimi słowami prowadzący tę uroczystość powitali wszystkich obecnych: dyrekcję, grono pedagogiczne, pracowników administracji i obsługi oraz uczniów. Szczególnie powitano zaproszonych i przyjaznych gości: pana Stanisława Szczotkę – Starostę Powiatu Krotoszyńskiego, pana Przemysława Wójcika – Naczelnika Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu, pana Andrzeja Serka – radnego Powiatu Krotoszyńskiego, pana Piotra Osucha, nauczyciela naszej szkoły oraz radnego Powiatu Krotoszyńskiego, pana Józefa Januszkiewicza – Prezesa Krotoszyńskiej Izby Rzemieślniczej. Nie było to jednak zwykłe zakończenie roku szkolnego. Był to dzień bardzo wyjątkowy i szczególne chwile dla wszystkich obecnych ponieważ na bardzo długie i w pełni zasłużone wakacje udali się: pani Cecylia Błażejczyk – pracownik obsługi, pani mgr inż. Ewa Jabłońska – nauczyciel przedmiotów zawodowych, pani Teresa Lisek – główna księgowa, pan dr inż. Wojciech Łukomski – wicedyrektor oraz Krystyna Żyto – pracownik administracji. Pani Dyrektor Szkoły Ilona Bałoniak, zaproszeni goście oraz cała społeczność szkolna z całego serca podziękowała im za wszystkie lata spędzone w murach Zamku w roli wspaniałych nauczycieli i pracowników. Za to, że zapisali w historii szkoły najbardziej wartościowe karty i wyryli w naszych sercach entuzjazm, zapał do pracy i miłości do koźmińskiego Zamku.
Następnie rozdano świadectwa uczniom z klas 3a i 3b Zasadniczej Szkoły Zawodowej oraz słuchaczom Szkoły Policealnej w zawodzie techniki turystyki wiejskiej, dla których był to epilog w Zamku i ostatni dzwonek. Uroczyście wręczono również świadectwa z wyróżnieniem uczniom z pozostałych klas oraz nagrody za osiągnięcia w nauce, sporcie, tańcu czy pracy na rzecz szkoły i środowiska. 

To szczególne i bardzo uroczyste zakończenie roku szkolnego zostało przygotowane przez panią Marzenę Krawczyk.

ŻYCZYMY WSZYSTKIM WSPANIAŁYCH I BEZPIECZNYCH WAKACJI:)

Waldemar Ratajczyk (na podstawie scenariusza z uroczystości)
foto: Dawid Kinka (już klasa 4 tcpg)

[ ZAPRASZAMY DO PEŁNIEJ FOTOGALERII W OBIEKTYWIE DAWIDA KINKI ]


Pierwsza Edycja Ogólnopolskiego Konkursu Kreatywnego
na autorski mem na temat: „Przemiana – Miasto – Wędrowiec”

W kategorii II - za mem zrealizowany przez indywidualną osobę w wieku 13-19 lat, pracującą pod kierunkiem nauczyciela lub opiekuna artystycznego.

III miejsce dla: Mateusza Krzekotowskiego z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Marcińca w Koźminie Wielkopolskim za mem o przesłaniu Super Stary kiedyś, Superstary teraz, zrealizowany w ramach tematu „Przemiana” pod kierunkiem Pana Michała Ryby.

Jury postanowiło przyznać pięć równorzędnych wyróżnień dla: Natalii Szalczyk z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Marcińca w Koźminie Wielkopolskim za mem o przesłaniu Miesiąc przed maturą w bibliotece… czuję się jak wędrowiec w ciemnym lesie, zrealizowany w ramach tematu „Wędrowiec” oraz dla Agnieszki Galewskiej z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Marcińca w Koźminie Wielkopolskim za mem pod tytułem Kobieta na mieście, zrealizowany w ramach tematu „Miasto” pod kierunkiem pana Michała Ryby.
Nagrodzone i wyróżnione memy staną się podstawą eksperymentalnego spektaklu operowego - memoopery, której premiera odbędzie się 17 września o godzinie 18.00 w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Nagrodzone zespoły i autorzy indywidualni wraz z opiekunami otrzymają dyplomy, nagrody rzeczowe oraz upominki a także specjalne zaproszenie do udziału w premierze spektaklu, poprzedzonej oficjalnym wręczeniem nagród, które odbędzie się 17 września 2016 roku w Warszawie, w Centrum sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Dokładna godzina wręczenia nagród zostanie ustalona w późniejszym terminie, w indywidualnej korespondencji z nauczycielami - opiekunami nagrodzonych i wyróżnionych autorów i zespołów.

Michał Ryba


Spotkanie radnych PSL

22 maja 2016 roku w naszej szkole odbyło się Spotkanie Radnych PSL. Jako pierwsza głos zabrała Pani Dyrektor Ilona Bałoniak, zaraz po niej zaproszeni goście . Biorący udział zaprezentowali swoje wizje na temat problemów naszego społeczeństwa, możliwych reform. Również na tym spotkaniu rozstrzygnięto i wręczono nagrody zwycięzcom Amatorskiego Konkursu Fotoraficznego "Zwierzęta na łonie wiosennej przyrody" zorganizowanego przez Samorząd Uczniowski naszej szkoły, pod patronatem Starosty Krotoszyńskiego Stanisława Szczotki. Konkurs przeznaczono dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Komisja przyznała następujące miejsca:

W kategorii Gimnazjum
I miejsce- Jakub Juszczak -Gimnazjum w Koźminie Wlkp.
II miejsce- Magdalena Wolicka - Gimnazjum w Golinie
III miejsce- Karolina Junik - Gimnazjum w Orpiszewie
W kategorii Szkoły Ponadgimnazjalne:
I miejsce- Dawid Kinka –Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Marcińca w Koźminie Wlkp.
II miejsce-Natalia Michalak -Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Krotoszynie
III miejsce-Marcin Leśniak -Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Marcińca w Koźminie Wlkp.
Wyróżnienia w kategorii gimnazjum i szkołach ponadgimnazjalnych otrzymali:
Agata Wencek-Gimnazjum nr 1 w Krotoszynie
Zuzanna Juszczak – LO w Krotoszynie
Patrycja Mizgalska -ZSP nr 1 w Krotoszynie
Dorota Respondek -ZSP nr 1 w Krotoszynie
Wioleta Świątkowska -ZSP w Koźminie Wlkp.
Natalia Szalczyk- ZSP w Koźminie Wlkp.
Jakub Zadworny - ZSP w Koźminie Wlkp.

Nagrody i dyplomy wręczył Starosta Krotoszyńsi Stanisław Szczotka.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy na zgłoszenia, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
Po części oficjalnej szkolny zespół taneczny "Koźminiacy" zaprezentowali dwa tańce, do których długo przygotowywali się: Poloneza i Polkę Węgierkę. Po spotkaniu goście udali się na poczęstunek. Całej imprezie towarzyszyła też wystawa nowoczesnych maszyn rolniczych. Dziękujemy za przybycie i zapraszamy ponownie!
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia zdjęć!

Tekst: Natalia Kaźmierczak I TCPG

Foto: Leśniak Marcin 1 TCPG


Wyniki konkursu fotograficznegi - SLEEVEFACE

Z okazji Światowych Dni Książki w miesiącu kwietniu biblioteka szkolna zorganizowała konkurs fotograficzny na sleeveface czyli zdjęcie, na którym widoczna jest okładka, sfotografowana w sposób, że łączy się z sylwetką osoby i stanowi jej przedłużenie czy dopełnienie. Stwarza to iluzje jednego obrazu, przy założeniu, że okładka jest trzymana przed osobą fotografowaną, a pozujący stanowi jej przedłużenie.
Celem konkursu była promocja książki i czytania oraz biblioteki szkolnej, rozwijanie kreatywności, aktywizacja młodzieży, zachęcenie do uprawiania sztuki fotograficznej. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem młodzieży.
Jury konkursu oceniło fotografie, przyznając następujące miejsca:

I miejsce - Edyta Wysocka
II miejsce - Sandra Radolonek
III miejsce - Natalia Orpel.

Gratulujemy zwycięzcom.
Nagrody zostaną wręczone podczas akademii szkolnej.
Organizator:
A. Michalak


Turniej COUNTER-STRIKE

W dniach 7-8 maja 2016 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Marcińca w Koźminie Wlkp. odbył się turniej w grę komputerową Counter-Strike: Global Offensive pod nazwą "LAN ZAMEK CS:GO". Gracze z całej polski przybyli do Koźmińskiego zamku, aby brać udział w tym wydarzeniu. Do walki stawiło się 16 drużyn, by powalczyć o sprzęt komputerowy o łącznej wartości 5 000 PLN. Gracze korzystając ze swoich umiejętności, musieli pokonać przeciwnika na wybranych wcześniej lokacjach.
Zwycięzcą całego turnieju zostało ATB Gaming, które nie przegrało żadnego meczu. Drużyna wystąpiła w składzie: Adrian Biernacki, Sebastian Babiński, Adam Gil, Mateusz Mikulski oraz Rafał Pietrzak. Zdobyli oni nagrodę główną, tj. puchar i medale, a każdy z graczy otrzymał także: klawiaturę, słuchawki i podkładkę. Łączna wartość sprzętu to 3 000PLN.
Drugie miejsce zajęła drużyna Lethal eSport w składzie: Bartosz Stefański, Damian Urbański, Marcin Grabolus, Mateusz Kielar oraz Łukasz Pytka. Gracze otrzymali słuchawki o łącznej wartości 2800PLN. Na trzecim miejscu znalazły się drużyny: Prosper oraz TurboGroszki.
Przedstawiamy wypowiedź członka zwycięskiej drużyny, Adama Gila:
„Jest mi niezwykle przyjemnie, kiedy mogę uczestniczyć w turniejach zorganizowanych z tak ogromnym zaangażowaniem. Z dala od gigantycznych aren sportowych i wielkich ekip obsługi. Mieliśmy przyjemność zagrać na turnieju, w którym zwyciężała atmosfera. Urok Koźmina i piękny budynek, w którym odbywały się zmagania, sprawił, że wyjazd mogłem potraktować jako wypoczynek. Cieszę się, że są ludzie, którzy z wielką pasją organizują takie wydarzenia. Do zobaczenia następnym razem!”
Kilka słów dodał również Bartosz Stefański:
„Dla mnie jak i dla reszty drużyny był to turniej zorganizowany na najwyższym poziomie, przebiegł bez większych problemów. Pomimo, że zajęliśmy drugie miejsce, jesteśmy zadowoleni z naszego wyniku. Miło było gościć na "Koźmińskim lanie" po raz drugi i po raz kolejny plasować się na podium. Poziom na tegorocznej edycji był zdecydowanie większy niż w minionym roku, a więc tym bardziej jest powód do dumy. Chciałbym podziękować chłopakom z drużyny, Firmie ATLINETEX za sponsoring oraz organizacji Lethal eSport za ufundowanie koszulek. Wielkie brawa należą się dla organizatorów turnieju za stworzenie tak niezwykłej imprezy. Do zobaczenia na kolejnej edycji!”
Była to już druga edycja, która odbyła się w murach Koźmińskiego zamku. Cieszyła się bardzo dużą popularnością, o czym świadczy liczba zgłoszonych drużyn (24) oraz liczba osób, które przybyły na miejsce, aby oglądać zmagania. Warto również wspomnieć, że w jednej z sal została przeprowadzona transmisja online, gdzie pokazaliśmy większość spotkań oraz finał.
Cały turniej przebiegł pomyślnie. Nagrody dla najlepszych drużyn wręczył wicedyrektor ZSP, Pan Sławomir Zydorek. Opiekę nad wydarzeniem sprawował nauczyciel Pan Michał Ryba wraz z uczniami Kamilem Szewczykiem, Sebastianem Nowackim, Patrykiem Stefańskim, Bartoszem Rychlikiem oraz Bartoszem Mikołajczykiem. To oni przygotowali całą pracownię, skonfigurowali sieć oraz postarali się o tak wielką pulę nagród.
Na koniec chcielibyśmy podziękować sponsorom, bez których nasz turniej by się nie odbył. Byli to: sklep komputerowy Jaranet, sklep internetowy ProCpu, Bank Spółdzielczy w Jarocinie, firma DINO Polska, Lege Opakowania, Naglak, Henmar oraz Nasycalnia Podkładów. To dzięki ich pomocy mogliśmy nagrodzić najlepsze drużyny.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z całego wydarzenia. Dostępne są na naszej stronie na Facebook’u (fb.com/lanzamek)


Tekst: Joanna Wawrzyniak
Foto: Bartosz Mikołajczyk


Gardenia 2016

Klasa 1 i 2 Technikum Architektury Krajobrazu wraz z opiekunami Justyną Bączyk, Dorotą Zawikowską i Karolem Ratajczykiem, odwiedzili na terenie MTP w Poznaniu Targi Ogrodnicze "Gardenia 2016". Co prawda wyjazd miał miejsce wcześniej (25 lutego) ale jakimś trafem nie znalazł się wtedy na szkolnej stronie. To już po raz dziesiąty w kilku pawilonach można było zapoznać się z nowinkami ze świata ogrodnictwa. Asortyment ogrodniczy, a także rośliny, drzewa i krzewy pokazano na ponad 600 stanowiskach wystawienniczych. Zwiedzający mogli zapoznać się z nowoczesnymi rozwiązaniami ułatwiającymi pielęgnację roślin, mogli też dowiedzieć się czegoś więcej o nowinkach technologicznych pomagających utrzymywać tereny zielone. Dodatkowo zorganizowana również warsztaty projektowe w celu pełniejszego poznania metod z zakresu aranżancji terenów zielonych. Młodzież miała okazję poznać techniki komponowania roślin na balkonie, tarasie czy w ogrodzie oraz poszerzyć swoją wiedzę z zakresu nowoczesnej pielęgnacji roślin.

[ ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII ]

Justyna Bączyk, Dorota Zawikowska

foto Karol Ratajczyk


Wystawa kwiatów, sprzętu ogrodniczego i maszyn rolniczych

8 maja 2016 r.

foto Karol Ratajczyk


Pożegnanie maturzystów

29 kwietnia pożegnaliśmy maturzystów. Nasi dotychczasowi uczniowie stali się Absolwentami zacnej szkoły w zamku. Uroczystość uświetnili swoją obecnością zaproszone osoby: Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu p. Przemysław Wójcik, Radni Powiatowi Andrzej Serek i Piotr Osuch, rodzice, nauczyciele. Były uroczyste przemowy, podziękowania. Dla najlepszych uczniów nagrody ksiażkowe i dyplomy. Dla rodziców listy gratulacyjne. Dla najlepszego ucznia - Mateusza Zajączka - statuetka Primus inter pares. Dla nauczycieli i rodziców - symboliczne róże w podzięce.
Wszystkim Absolwenotm życzymy szczęścia, optymizmu i wiary w to, że każda trudność jest do pokonania, a każdy cel do osiągnięcia.


Tekst i foto Grzegorz Pierzchała

[ ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII Z TEJ UROCZYSTOŚCI]


Mistrzostwa Powiatu w biegach przełajowych

W czwartek 22 kwietnia w Krotoszynie odbyły się Mistrzostwa Powiatu w biegach przełajowych. Nasi uczniowie wywalczyli wiele czołowych miejsc awansując na finały wielkopolskie do Żerkowa. W kategorii klas pierwszych 2 miejsce zdobył Jakub Skrzypczak a tuż za podium uplasował się Krystian Bergmann. W kategorii klas 2,3,4 całe podium przypadło naszym uczniom. Zwyciężył Daniel Poczta, 2 miejsce zajął Rafał Panek a 3 miejsce Piotr Panek. Do finału wielkopolskiego awansował także Mikołaj Miedziński który był 4. Gratulujemy!!!


Tekst i foto Adam Kuzia


Szkolenie z zakresu stosowania środków ochrony roślin

Zgodnie z obowiązującymi przepisami rolnik, który chce nabyć i stosować chemiczne środki ochrony roślin powinien ukończyć właściwe szkolenie przeprowadzone przez organy do tego uprawnione. 

W dniach 20-21.04.2016r w naszej szkole odbyło się szkolenie z zakresu stosowania środków ochrony roślin przygotowane przez Wielkopolska Izbę Rolniczą. Szkolenie przeprowadzone zostało dla uczniów klas IV technikum w zawodzie technik rolnik i technik agrobiznesu oraz dla słuchaczy kursu kwalifikacyjnego R.03.

Program szkolenia podstawowego obejmował:
- wybrane zagadnienia w zakresie przepisów prawnych – 1 godz.
- charakterystyka i stosowanie środków ochrony roślin – 1 godz.
- integrowana ochrona roślin – 2,5 godz.
- technika wykonywania zabiegów w ochronie roślin – 4,5 godz.; (w tym – 3,5 godz. zajęć praktycznych)
- zapobieganie negatywnemu wpływowi środków ochrony roślin na środowisko – 3 godz.
- bezpieczeństwo i higiena pracy przy stosowaniu środków ochrony roślin – 2 godz.
Po koniec uczestnicy rozwiązywali test sprawdzający. Po ukończeniu szkolenia i uzyskania pozytywnego wyniku z testu każdy otrzymał zaświadczenie o ukończeniu szkolenia. Zaświadczenie o ukończeniu szkolenia zachowuje ważność przez okres 5 lat od dnia ukończenia szkolenia i uprawnia użytkowników profesjonalnych do nabywania i wykonywania zabiegów przy użyciu środków ochrony roślin.
Za przygotowanie szkolenie odpowiedzialni byli dyr. dr Wojciech Łukomski i mgr inż. Karol Ratajczyk, którzy czuwali nad jago prawidłowym przebiegiem.

Tekst i foto: Karol Ratajczyk


Kolejny puchar w finale Powiatowym Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego.

fot krm02421 kwietnia 2016 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Jana Pawła II w Krotoszynie odbył się etap powiatowy XX Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego. Do etapu powiatowego przystąpiły trzyosobowe drużyny ze szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu krotoszyńskiego. Razem 7 drużyn w tym 1 drużyna z Koźmina reprezentująca Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. J. Marcińca.
Organizatorami tegorocznego turnieju byli: Starostwo Powiatowe w Krotoszynie, Komeda Powiatowa Policji w Krotoszynie i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Jana Pawła II. Celem turnieju jest podnoszenie kultury społeczeństwa i działanie na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Poprzedzeniem eliminacji powiatowych były eliminacje szkolne, które zorganizował i przeprowadził mgr inż. Karol Ratajczyk, opiekun drużyny w dalszych etapach.
Konkurs powiatowy przeprowadzono w 4 etapach. Pierwszym etapem motoryzacyjnych zmagań był test teoretyczny, składający się z 25 pytań z zakresu wiedzy o zasadach i przepisach ruchu drogowego oraz 10 pytań z pierwszeństwa przejazdu przez skrzyżowania i 15 historii polskiej motoryzacji.
Kolejnym etapem było zadania praktyczne z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, trzecim etapem był sprawdzian z obsługi codziennej samochodu. Najbardziej emocjonującym elementem turnieju był jednak ostatni etap zmagań konkursowych. Była to jazda sprawnościowa samochodem. Z każdej drużyny, jedna osoba zespołu musiała w jak najkrótszym czasie oraz bez popełniania błędów pokonać wyznaczoną na boisku szkolnym trasę. Nasz Zamek reprezentowali uczniowie: Patryk Jakubek z klasy III TAK, Marek Ratajski i Dawid Orpel z klasy IV TR. Do finału powiatowego przygotował uczniów mgr inż. Karol Ratajczyk, opiekun zespołu.
Uczestnicy wykazali się wieloma umiejętnościami i sporą wiedzą w zakresie postawionych im wymagań. Nasza ekipa poradziła sobie bardzo dobrze i zajęła III miejsce zdobywając kolejny puchar.
Po zakończeniu wszystkich konkurencji, uczestnicy turnieju, uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Jana Pawła II w Krotoszynie oraz zaproszeni goście mieli możliwość obejrzenia pokazów: ratownictwa medycznego przeprowadzonego przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Krotoszynie i ratownictwa drogowego przeprowadzonego przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie.

Karol Ratajczyk

(foto: K. Ratajczyk)


POTRAFIĄ RATOWAĆ ZDROWIE I ŻYCIE

Powiatowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK

fot 1pomDnia 13 kwietnia 2016r. w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Krotoszynie zorganizowane i przeprowadzone zostały eliminacje powiatowe Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK. Organizatorem etapu szkolnego i opiekunem uczestników, którzy wzięli udział w tym etapie jest mgr inż. Karol Ratajczyk. Mistrzostwa na tym etapie składały się z części teoretycznej i części praktycznej. Część teoretyczna polegała na rozwiązaniu testu z zakresu pierwszej pomocy, a część praktyczna składała się z szeregu scenek – pozoracji w trakcie, których członkowie drużyn mieli za zadanie wykonanie czynności ratowniczych. W eliminacjach powiatowych wzięło udział 6 szkół z powiatu krotoszyńskiego.
Nasza drużyna w składzie: Angelika Zych, Patrycja Nowicka, Patryk Jakubek, Wojciech Serek i Renato Waszkiewicz zajęła I miejsce i w maju będzie zmierzy się z zespołami na szczeblu wojewódzkim w Poznaniu. Sukces ten ma dla nas szczególne znaczenie gdyż zdobyliśmy

I miejsce - pierwszy raz w historii naszego zamku.

Życzymy zespołowi dalszych sukcesów.

 

stoją od lewej: opiekun Karol Ratajczyk, Renato Waszkiewicz, Patrycja Nowicka, Wojciech Serek, Angelika Zych i Patryk Jakubek.

Karol Ratajczyk

(foto: K. Ratajczyk)

[ ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII Z TYCH MISTRZOSTW ]


 

Regionalny Finał konkursu wiedzy z zakresu BHP w rolnictwie indywidualnym.

fot kr02712 kwietnia 2016 roku w Zespole Szkół nr 1 w Liskowie odbył się finał XXII edycji konkursu wiedzy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy w rolnictwie dla uczniów kierunków rolniczych szkół ponadgimnazjalnych z regionu Wielkopolski Południowej. Konkurs został zorganizowany w ramach działań Regionalnej Komisji ds. Bezpieczeństwa i Higieny Pracy w Rolnictwie Indywidualnym dla Wielkopolski Południowej.
Finał poprzedziły oczywiście eliminacje szkolne, które zostały przeprowadzone 30 marcu bieżącego roku. Organizatorem i opiekunem na dalszym etapie był, jak co roku, mgr inż. Karol Ratajczyk.
W finale regionalnym wystartowało 24 najlepszych uczniów. Reprezentantami naszej szkoły byli uczniowie: Mateusz Zajączek, Marek Ratajski i Dawid Orpel, wszyscy z klasy IV technikum w zawodzie technik rolnik. Uczestnicy rywalizowali ze sobą odpowiadając w części pisemnej na pytania testowe oraz wykonując w zespołach zadania praktyczne. W ścisłym finale rywalizowało ze sobą 6 najlepszych uczniów, wyłonionych po części testowej. Każdy z finalistów odpowiadał na pytania związane z problematyką bezpieczeństwa i higieny pracy w rolnictwie, podzielone na bloki tematyczne.
Uczniowie naszej szkoły znów pojawili się w czołówce i w klasyfikacji drużynowej zajęli wysokie

III miejsce zdobywając puchar starosty kaliskiego.

 

Stoją od lewej: opiekun Karol Ratajczyk, Marek Ratajski, Mateusz Zajączek i Dawid Orpel.

 

[ ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII ZE ZMAGAŃ KONKURSOWYCH ]

Karol Ratajczyk

(foto: K. Ratajczyk)


Międzynarodowe targi Video-Foto

8 kwietnia 2016 roku zamkowi uczniowie, kształcący się w zawodzie technik cyfrowych procesów graficznych mieli okazję uczestniczyć w Międzynarodowych Targach Video-Foto w Łodzi. Udział w wyjeździe wzięli uczniowie klas I, II i III TCPG i technik organizacji reklamy z krotoszyńskiej Dwójki. Mimo porannych, małych przeciwności grupa dotarła w wyznaczone miejsce. Przedstawiciele swojego kierunku mogli na własne oczy zobaczyć wszelkiego rodzaju nowinki techniczne, np. wielkoformatowe drukarki, drony czy unowocześnione aparaty cyfrowe, uzyskali możliwość wypróbowania niektórych sprzętów, zebrania ulotek i kuponów rabatowych i zrobienia fantastycznych zdjęć. Po zwiedzaniu, podekscytowani uczestnicy udali się do pobliskiej galerii handlowej na posiłek. Opiekunami grupy byli Pan Michał Ryba i Grzegorz Pierzchała.

Natalia Kaźmierczak 1 TCPG

(foto: Dagmara Gromadzińska 1 TCPG)


XIII Powiatowy Konkurs Informatyczny - I miejsce!

W dniu 12.04.16 odbył się XIII Powiatowy Konkurs Informatyczny. Jak co roku nie mogło zabraknąć naszej szkoły pod opieką p. Michała Ryby. Liczba 13 może się kojarzyć bardzo pechowo, lecz nie tym razem ponieważ uczniowie reprezentujący naszą szkołę w składzie: Bartosz Rychlik (1TCPG), Mateusz Handke (3TCPG), Bartosz Mikołajczyk (3TCPG), Kamil Szewczyk (3TCPG) zajęli drużynowo I miejsce w konkursie. W kategorii indywidulanej Kamil Szewczyk zajął 3 miejsce. Serdecznie GRATULEJEMY :)

Michał Ryba

(foto: Bartosz Mikołajczyk)


XVI Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Zasadach BHP:  „BEZPIECZNIE OD STARTU”

5 kwietnia 2016 r. w Izbie Rzemieślniczej w Kaliszu odbył się regionalny finał XVI edycji ogólnopolskiego konkursu wiedzy o zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy dla uczniów z zakładów rzemieślniczych „BEZPIECZNIE OD STARTU”. W finale brało udział 12 drużyn reprezentujących Cechy Rzemiosł z regionu południowej Wielkopolski. Nasza drużyna, którą przygotował i był opiekunem Karol Ratajczyk, składająca się z uczniów Zasadniczej Szkoły Zawodowej ZSP im. J. Marcińca zajęła dobre IV miejsce w klasyfikacji drużynowej. Nasi bohaterowie to: Natalia Chałupniczak, Mikołaj Musieliński i Hanna Bączyk. Gratulujemy.

Karol Ratajczyk

(foto: K. Ratajczyk)


Wycieczka do Warszawy

1 kwietnia - i to nie jest "Prima Aprilis" - 49 uczniów i 3 opiekunów mieli okazję bliżej poznać naszą stolicę - Warszawę. Główne cele wycieczki to przede wszystkim poznanie wybranych zabytków stolicy Polski oraz miejsc, które są najbardziej charakterystyczne dla Warszawy. Wiele miejsc wywołało w nas poczucie tożsamości narodowej i szacunku do historii narodu polskiego. Wszystkie zaplanowane cele naszego wyjazdu udało się zrealizować z czego się bardzo cieszymy, tym bardziej, że pogoda również dopisała. Parlament, Stadion Narodowy oraz wspaniała warszawska Starówka czy Syrenka wywarły na nas na pewno niezapomniane wrażenia. Nie zabrakło oczywiście humoru oraz uśmiechu, który nas nie opuszczał podczas wyjazdu. Warto było przebyć w obie strony ponad 700 km z naszymi dzielnymi paniami opiekunkami: Marzeną Krawczyk, Joanną Marcisz i Marią Orpel.

Marzena Krawczyk

(foto: Joanna Marcisz) 

[ ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII Z WYCIECZKI ]


DRZWI OTWARTE SZKOŁY 2016

W tym roku "Drzwi otwarte szkoły" obyły się w sobotę 9 kwietnia o godzinie 10.00. Wszystkich przybyłych gimnazjalistów i ich rodziców powitała dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych pani Ilona Bałoniak oraz przedstawiła szeroką ofertę edukacyjną szkoły. Absolwentom gimnazjum proponuje się kierunki techniczne, zawodowe oraz ogólnokształcące. Nowością na rok szkolny 2016/2017 jest technik spedytor oraz liceum ogólnokształcące. Z pełną ofertą szkoły można się zapoznać na STRONIE GŁÓWNEJ SZKOŁY i w zakładce REKRUTACJA 2016. Następnie rozlosowano drobne upominki dla pięciu uczniów, a szczęśliwców można zobaczyć na wspólnej fotografii. Po informacjach ogólnych gimnazjalistami zajęli się uczniowie z "zamku", którzy zaprowadzili ich do odpowiednich pracowni w zależności od preferencji. Tam zapoznali się szczegółowo z danym kierunkiem kształcenia i tym jakie daje możliwości przyszłej pracy zawodowej lub kontynuacji dalszej edukacji. Oczywiście "Drzwi otwarte" to również zwiedzanie szkoły: sala gimnastyczna, pracownie techniczne, komputerowe, internat oraz "Izba pamięci". Dziękujemy wszystkim za odwiedzenie "Zamku" i zapoznanie się z ofertą edukacyjną szkoły, a naszym uczniom za aktywne włączenie się w sprawne przeprowadzenie tegorocznych "Drzwi otwartych". 

W.Ratajczyk

(foto: G. Pierzchała i W. Ratajczyk)

[ ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII - DRZWI OTWARTE 2016 ]


"Najzdolniejsi w powiecie"

stypendiaW dniu 7 kwietnia 2016 roku w Starostwie Powiatowym w Krotoszynie odbyło się kolejne spotkanie pn. "Najzdolniejsi w powiecie". Jego ideą jest wspieranie uzdolnień, promowanie osiągnięć i dostrzeżenie potencjału uczniów szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez Powiat Krotoszyński. Podczas spotkania pan Stanisław Szczotka Starosta Krotoszyński po raz kolejny nagrodził zdolnych uczniów Stypendiami Starosty Krotoszyńskiego. Stypendium w kwocie 1000 zł za wysokie wyniki w nauce za I semestr roku szkolnego 2015/2016 zostało przyznane 5 uczniom. Z naszej szkoły otrzymał je Radosław Trawiński  - serdecznie gratulujemy.

Na spotkaniu "Najzdolniejsi w powiecie" Starosta Krotszyński wręczył także uczniom gratulacje z tytułu przyznania w roku szkolnym 2015/2016 Stypendium Prezesa Rady Ministrów. Stypendium to otrzymało 8 uczniów. Wśród nagrodzonych jest również z naszej szkoły: Mateusz Jan Zajączek - serdecznie gratulujemy. Na spotkaniu "Najzdolniejsi w powiecie" pan Stanisław Szczotka podziękował także Mateuszowi Handke i Kamilowi Szewczykowi uczniom klasy III TCPG oraz panu Grzegorzowi Pierzchale - opiekunowi za skład DTP i przygotowanie oprawy graficznej Vademecum Edukacyjnego Powiatu Krotoszyńskiego oraz plakatu promującego szkoły Powiatu Krotoszyńskiego na rok szkolny 2016/2017.

 (foto: G. Pierzchała)


ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE FOTOGRAFICZNYM

ORAZ NA WYSTAWĘ KWIATÓW I MASZYN ROLNICZYCH

8 MAJA 2016 ROKU W RAMACH DRZWI OTWARTYCH SZKOŁY

konkursy2

[POBIERZ REGULAMIN KONKURSU]