Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Józefa Marcińca 

ul. Zamkowa 1, 63-720 Koźmin Wielkopolski 

 tel: 62-721 68 28 e-mail: sekretariat@zspkozmin.pl

 

 WRZESIEŃ 2016

 


KONKURS WIEDZY Z ZAKRESU BHP W ROLNICTWIE DLA UCZNIÓW
KIERUNKÓW ROLNICZYCH SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH
BEDNARY 2016

 

Dnia 23 września 2016r. na Międzynarodowej Wystawie Rolniczej AGRO SHOW W BEDNARACH, na stoisku Państwowej Inspekcji Pracy nasi uczniowie wzięli udział w konkursie z zakresu bezpieczeństwa pracy w rolnictwie. Konkurs przebiegał w dwóch etapach. I etap polegał na rozwiązaniu testu wyboru, obejmującego wiedzę z zakresu bezpieczeństwa prac mechanizacyjnych, chemicznych, prac na wysokości i w wykopach, zagadnień ochrony popoż., a także procedury zgłaszania wypadków, zasad ubezpieczenia rolniczego i udzielania pierwszej pomocy. Drugi polegał odpowiedziach na pytania dotyczące konkretnych sytuacji przedstawianych na ekranie. Z naszej szkoły udział wzięli uczniowie: Bajodek Michał, Gubański Tomasz, Murawski Dawid, Nowak Kazimierz, Sobocki Marcin i Tomaszewski Kacper z klasy III technikum rolniczego. Do I etapu przystąpiło 30 uczniów reprezentujących 5 szkół. Na podstawie wyników testu komisja wyłoniła pięciu uczniów do finału ( II etap). W finale znalazł się również nasz kolega Dawid Murawski, który zajął ostatecznie 3 miejsce. Nasi uczniowie biorą udział w wielu konkursach związanych z zasadami BHP w rolnictwie i czerpią z tego wielką satysfakcję, że mogą w ten sposób promować zasady bhp w rolnictwie. Opiekunem uczniów był Karol Ratajczyk.

Tekst i foto: Karol Ratajczyk


BEDNARY 2016 - AGRO SHOW

Już po raz kolejny uczniowie naszej szkoły pojechali na wycieczkę dydaktyczną do Bednar, gdzie w dniach 23-25 września 2016 roku odbyła się Wystawa AGRO SHOW. Impreza jest największą tego typu w Europie. Na wystawie odbyła się prezentacja najnowszych i najnowocześniejszych maszyn i urządzeń rolniczych. Na tegorocznej imprezie nie zabrakło ofert czołowych producentów. AGRO SHOW to nie tylko maszyny i urządzeni ale także środki ochrony roślin, nasiona, firmy z sektora finansowego i innych branż związanych z rolnictwem. Uczniowie prócz możliwości zapoznania się z ofertami wystawców mieli możliwość wzięcia udziału w licznych imprezach towarzyszących: pokazach maszyn podczas pracy, konkursach, spotkaniach z przedstawicielami Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz innych instytucji rządowych związanych z rolnictwem.

Tekst i foto: Karol Ratajczyk

[ ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII ]

[ FILM PRZYGOTOWANY PRZEZ MARCINA LEŚNIAKA Z 2 TCPG ]


Krystian Patalas - wicemistrzem Europy w Kumite!

Krystian Patalas

 

Krystian Patalas uczeń naszej szkoły, a dokładniej 3 klasy technikum w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Od wielu lat trenuje karate, na swoim koncie ma wiele osiągnięć indywidualnych i drużynowych. Ostatnim największym rezultatem ciężkiej pracy i determinacji jest wicemistrzostwo w kumite indywidualnym jego kategorii wiekowej, oraz wicemistrzostwo drużynowe zdobyte w czerwcu bieżącego roku w Irlandii. Trenując w koźmińskim klubie karate „Do Shotokan” motywuje wiele młodych osób, które kto wie, może w przyszłym roku stoczą swoją „największą walkę” i wraz ze swoimi bliskimi będą się cieszyć z sukcesu. Krystian to także pomocny kolega, pilny uczeń , który w tym roku także uzyskał średnią ocen powyżej 5,3 i dzielny reprezentant szkoły we wszelkiego rodzaju imprezach sportowych. Swoją postawą pokazuje, że nie warto się poddawać bo wszystko jest możliwe, wystarczy chcieć… Życzymy mu kolejnych sukcesów i gorliwości w realizacji dalszych postanowień.

Koleżanki i koledzy z klasy z wychowawczynią.


XX-LECIE RADY POWIATU WIELKOPOLSKIEJ IZBY ROLNICZEJ

W niedzielę 18 września w Koźminie Wielkopolskim blisko 150 osób świętowało 20 lecie działalności Wielkopolskiej Izby Rolniczej na terenie powiatu krotoszyńskiego. Spotkanie rozpoczęła uroczysta Msza św. w Kościele farnym, po niej odbyła się akademia w auli Zamku, a na dziedzińcu zamkowym gospodynie KGW przygotowały festiwal wielkopolskich potraw. W jubileuszu uczestniczyło wielu gości, władze samorządowe z powiatu krotoszyńskiego, były Minister Rolnictwa Stanisław Kalemba /PSL/, pierwszy prezes Kaliskiej Izby Rolniczej Stanisław Pietrzak, przedstawiciele posłów, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Banków Spółdzielczych, Kółek Rolniczych, rolnicy, pszczelarze, myśliwi i delegaci z instytucji współpracujących z powiatową radą WIR. Zaproszonych gości powitał Sławomir Szyszka – przewodniczący Powiatowej Rady Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Historię, kłopoty pierwszych dwóch lat funkcjonowania kaliskiej Izby Rolniczej, lepsze i gorsze czasy przedstawił założyciel struktur Stanisław Pietrzak. Ponadto z okazji jubileuszu 50 osób otrzymało medaliony za działalność w zakresie wspierania i promowania rolnictwa oraz za współpracę z WIR. Tak licznie przybyli goście składali życzenia, kwiaty i upominki na ręce przewodniczącego Sławomira Szyszki. Po części oficjalnej uroczystości odbył się Festiwal Ludzi z Wyobraźnią, podczas którego swoje talenty zaprezentowała głównie młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. J. Marcińca w Koźminie Wlkp. Program artystyczny był bardzo zróżnicowany: taniec, śpiew, gra na instrumentach, teatr ognia. Na ludową nutę wystąpił szkolny zespół folklorystyczny „Koźminiacy” oraz gościnna kapela z Kociny. Śpiew solowy wykonały uczennice zamku – Aleksandra Wolniak, Weronika Pieniężna, Sylwia Pieniężna, Aleksandra Roszak i Natalia Kaźmierczak. Na instrumentach akompaniowali: Maja Zmyślona, Agnieszka Brdys i Paweł Zasieczny. Aplauz publiczności zyskał także pokaz” Fire Show”, który wykonał Patryk Jakubek. „Rolnictwo jest kluczem do rozwoju gospodarczego Polski” – powiedział Stanisław Kalemba. Jubileusz był okazją do spotkania i rozmów środowiska, któremu sprawy polskich rolników są bliskie i ważne. Poniżej zapraszamy do obszernych fotogalerii.

Tekst: Izabela Stanisławska

Foto: Waldemar Ratajczyk

[ Zapraszamy do fotogalerii - część oficjalna ]

[ Zapraszamy do fotogalerii - część artystyczna ]


"Zamek" na Salonach - czyli Poznański Salon Maturzystów

Poniedziałek godzina 8.00 przyszłoroczni maturzyści - uczniowie Techników i Liceum zajmują miejsca w autokarach aby zapoznać się z ofertą uczelni wyższych. Wszyscy wykazali się punktualnością, zatem ruszamy w trasę na Politechnikę Poznańską. W przyszłym roku w maju przystąpi do matury w Wielkopolsce około 25 tysięcy uczniów. Do 30 września tego roku muszą złożyć wstępną deklarację maturalną i wybrać przedmioty dodatkowe zdawane na egzaminie. Jest to już 10 edycja Salonu Maturzystów Perspektywy, największej w Polsce kampanii edukacyjno-informacyjnej, która odbywa się w kilku największych ośrodkach akademickich. Gdy byliśmy już u celu zobaczyliśmy, że zainteresowanie jest bardzo duże. Podobnie jak w roku poprzednim, gdzie Salon Maturzystów odwiedziło w ciągu 2 dni około 150 tysięcy uczniów. Po ustaleniu terminu powrotu przyszłoroczni maturzyści zgodnie ze swoimi zainteresowaniami skierowali się do odpowiednich sal wykładowych i punktów informacyjnych. Do wyboru mieli spotkania z przedstawicielami Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu, spotkania z przedstawicielami uczelni wyższych czy warsztaty dla maturzystów praktycznie ze wszystkich przedmiotów. Uczelnie prezentowały nowe kierunki, warunki studiowania oraz perspektywy zatrudnienia. Zaprezentowały się uczelnie z całego kraju zaczynając od humanistycznych, technicznych i sportowych, aż po morskie czy lotnicze (Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych "Szkoła Orląt" z Dęblina - szkoląca między innymi pilotów samolotów myśliwskich F-16 "Jastrząb"). Każdy na pewno znalazł interesującą go prezentację przedmiotową i dowiedział się, na jakiej uczelni może zdobywać dalszę wiedzę z wybranego kierunku. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z wyjazdzu i możliwości bezpośredniego kontaktu z przedstawicielami uczelni. Swoje podróżne plecaki mieli wypełnione ofertami chyba wszystkich uczelni z kraju. Jednak wspaniała słoneczna pogoda spotęgowała zmęczenie i przed wyjazdem wszystkim należał się krótki odpoczynek i oczywiście również coś dla ciała - czyli zimne napoje i posiłek. Godzina 15.00 - czas wracać aby nie wpaść w godzinny korek przed Jarocinem - udałos się:) Choć przyszłoroczni maturzyści to praktycznie dorosłe osoby... to opiekę podczas wyjazdu dyskretnie sprawowali: wicedyrektor Karolina Tomczak-Zmyślona i nauczyciele wychowawcy: Dorota Zawikowska, Piotr Osuch i Waldemar Ratajczyk. Teraz już życzymy dobrych wyborów kierunków i uczelni w przyszłym roku akademickim!

Tekst i foto: Waldemar Ratajczyk

[ ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII ]


Powiatowe dożynki w Lutogniewie

W niedzielę 4 września 2016 r. uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im.Józefa Marcińca prowadzili powiatowe dożynki w Lutogniewie. Młodzież w strojach ludowych ponownie uczestniczyła w uroczystej Mszy Świętej, przeszła wraz z wieńcem na plac, gdzie odbyła się część artystyczna w ich wykonaniu. Swoje talenty taneczne zaprezentował zespół ludowy "Koźminiacy", talenty wokalne pokazały Aleksandra Wolniak, Sylwia Pieniężna i Dagmara Soczewa, a chłopcy z klasy rolniczej odegrali scenkę żniwną. Wszystkiemu towarzyszyły zespoły muzyki ludowej z okolicznych wiosek i najważniejsze osobistości. Zamkowa młodzież stanęła na wysokości zadania i na najwyższym poziomie zaprezentowała siebie i Szkołę.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tej uroczystości!!

Tekst: Natalia Kamierczak II TCPG

Foto: Izabela Stanisławska


VI ZLOT FIATA 126P KOŹMIN WIELKOPOLSKI 2016

Pod artykułem zapraszamy do fotogalerii ze Zlotu

Piękna, słoneczna pogoda, niedziela 4 września 2016 roku startuje VI ZLOT FIATA 126p w Koźminie Wielkopolskim. O godzinie 8.30 rozpoczęła się rejestracja uczestników Zjazdu na dwóch stanowiskach. Oficjalnie zarejestrowano 148 samochodów. Każdy kierowca "Malucha" w ramach wpisowego otrzymał pamiątkową ramkę do tablicy rejestracyjnej, okolicznościową naklejkę na szybę i bon dla wszystkich pasażerów fiacika na "zlotową" grochówkę. Program zjazdu był bardzo bogaty i wymagający od wiekowych i wspaniałych maszyn nie lada wysiłku i mocy pod maską:)
Powitanie wszystkich osób nastapiło o godzinie 10.20 przez pana Mirosława Gołąbka - głównego organizatora zjazdu, przez gospodarza terenu- panią dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Marcińca Ilonę Bałoniak oraz przez Burmistrza Miasta i Gminy Koźmin Wielkopolski pana Macieja Bratborskiego. Po uroczystym otwarciu VI Zjazdu około godziny 10.45 nastąpił wyjazd do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Borzęciczkach. Po wizycie w Ośrodku odbyła się parada ulicami miasta w Koźminie Wlkp., która miała miejsce w godzinach od 12.15 do 13.00. Bezpośrednio po paradzie "Maluszki" skierowały się do gospodarstwa agroturystycznego w Czarnym Sadzie i mimo niekorzystnych prognoz, nadal dopisywała letnia, prawie wakacyjna pogoda. Powrót na teren przy LO nastąpił przed godziną 15.00 i rozpoczęły się konkursy, zabawy dla najmłodszych i tych trochę starszych gości zjazdowych oraz wybór samochodu Zlotu w poszczególnych kategoriach. Podczas pracy szanownej Komisji przy ocenie lśniących Fiatów 126p czas wszystkim wypełnił koncert Marcina Spennera z zespołem. Po koncercie odbyło się ogłoszenie wszystkich wyników konkursów i wręczenie nagród przez Organizatora Zjazdu - pana Mirosława Gołąbka, Burmistrza - pana Macieja Bratborskiego oraz Wicedyrektora ZSP - pana Sławomira Zydorka. Również uczniowie szkół na koźmińskim "Zamku" wzięli aktywny idział w tym niedzielnym spotkaniu miłośników "Bączków". Obsługę tej wspaniałej imprezy prowadzili uczniowie klasy III LO przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych pod kontrolą wychowawcy Waldemara Ratajczyka. "Kawiarenkę" ze słodkościami podczas Zlotu przygotował i prowadził Samorząd Uczniowski przy ZSP pod kontrolą nauczycielek: Pauliny Ignasiak-Szymczak oraz Beaty Kuśnierczak.

VI ZLOT FIATA 126p w Koźminie Wielkopolskim zbliżał się do końca. Około godziny 18.00 nastąpiło oficjalne zakończenie i za kilka minut... zaczął padać deszcz:) Organizatorzy tegorocznego Zlotu: Stowarzyszenie Przyjaciół I Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich w Koźminie Wlkp., Urząd Miasta i Gminy w Koźminie Wlkp., Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Marcińca w Koźminie Wlkp., oraz Gminny Ośrodek Sportu w Koźminie Wlkp., przy współpracy ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym im. Janusza Korczaka w Borzęciczkach i Gospodarstwa Agroturystycznego "Dworek" z Czarnego Sadu serdecznie dziękują wszystkim sposorom: Bank Spółdzielczy Jarocin, Studio Dekoral - Mirosław Gołąbek, Auto-Baza Kamil Gołąbek, Eurowarsztat Ryszard Kostka, PPU Promet H.Kobusiński i wspólnicy, Koźmińskie Usługi Komunalne. Wspierali organizatorów i uczestników patroni medialni: Głos Wielkopolski, Radio Merkury, Radio Jarocin ON AIR oraz Życie Krotoszyna.

PRZEDE WSZYSTKIM ORGANIZATORZY DZIĘKUJĄ WSZYSTKIM UCZESTNIKOM ZLOTU I ICH WSPANIAŁYM "FIACIKOM" ZA ODWIEDZENIE KOŹMINA WIELKOPOLSKIEGO! ŻYCZYMY SZEROKIEJ DROGI :)

PODSUMUWANIE ZLOTU WRAZ Z WYNIKAMI KONKURSÓW:
Ogólnie oficjalnie zarejestrowano 148 samochodów.
Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach

1 Najładniejszy samochód zlotu Waldemar Kowal nr rej PJA YA54
2 Najstarszy samochód zlotu Grzegorz Beruszczak PJA YC 12
3 Najbardziej usportowiony samochód zlotu Marcim Młodystach ELMO
4 Najlepiej zachowany samochód zlotu Martyna Ignasiak PPL42 51
5 Nagroda sponsorów Marcin Stykowski PJA G 487
6 Nagroda publiczności Mateusz Jakubiak z Koźmina

Konkurencje sprawnościowe

Pchanie Fiata 126p na dystansie 12m na czas
1 Sławomir Ratajczyk -8,32sek
2 Wojciech Ryba-8,51 sek
3 Michał Liberski-10,24 sek

Ciągnięcie Fiata 126p na lince holowniczej na dystansie 12m
1 Jakub Kubiak - 8,4 sek
2 Wojciech Ryba - 8,5 sek
3 Dominik Adamkiewicz-10,3 sek

Toczenie koła od Fiata 126p na dystansie 12 m na czas
1 Maciej Borucki -4,41
2 Patryk Kulawski - 4,5
3 Kamil Musioł - 5,05

Tekst i foto: Waldemar Ratajczyk

[ ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII - REJESTRACJA UCZESTNIKÓW ]

[ ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII - POWRÓT MALUCHÓW ]

[ ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII - UCZESTNICY ZLOTU 1 ]

[ ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII - UCZESTNICY ZLOTU 2 ]

[ ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII - UCZESTNICY ZLOTU 3 ]

[ ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII - PODSUMOWANIE I NAGRODY ]

JUŻ WKRÓTCE FILM Z POWROTU MALUCHÓW NA MIEJSCE ZLOTU PO PARADZIE


DOŻYNKI W DOBRZYCY

W sobotę 27 sierpnia 2016 r. młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Koźminie Wlkp. prowadziła dożynki gminne w Dobrzycy. Przedstawiciele społeczności uczniowskiej z Zamku w strojach ludowych uczestniczyli w uroczystej Mszy św. Po niej w korowodzie dożynkowym przeszli na plac, by poprowadzić obrzędową część święta plonów. W tańcach zaprezentował się zespół ludowy „Koźminiacy”, w piosenkach zespół wokalny Castle Band. Ponadto uczestnikom dożynek nasza młodzież zaprezentowała scenkę żniwną.
Przed szeroką publicznością powiatu pleszewskiego młodzież z Zamku kolejny raz zaprezentowała swoje talenty, a ich występ został doceniony i nagrodzony brawami oraz słowami uznania.

I.Stanisławska


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017

Nowy rok szkolny 2016/2017 rozpoczął się mszą św. w intencji wszystkich uczniów i pracowników szkoły o godzinie 8.00 w kościele farnym. Po mszy św. odprawionej prze księdza Łukasza Chudzińskiego wszyscy udali się do hali sportowej. O godzinie 9.00 pani Dyrektor Ilona Bałoniak powitała wszystkich pracowników i uczniów oraz przedstawiła krótką charakterystykę nowego roku szkolnego 2016/17. W klasach pierwszych zostały otwarte 4 kierunki techniczne (technik rolnik, technik spedytor, technik ekonomista, technik cyfrowych procesów graficznych), klasa zasadniczej szkoły zawodowej i klasa liceum ogólnokształcącego, ponieważ decyzją powiatu krotoszyńskiego I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich zostało włączone w skład Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Marcińca. Z tego też względu uczniowie klasy III LO również stanowią społeczność szkolną „Zamku”. W klasach pierwszych naukę rozpoczęło 155 uczniów, a ich przedstawiciele złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkolny.

Również upamiętniono szczególną datę: 1 września 1939 roku, kiedy to uczniowie zamiast cieszyć się ze spotkania w gronie przyjaciół po wakacjach musieli ukrywać się, uciekać, a często stracić swoje młode życie. Uroczystość została spięta wokalno-muzyczną częścią artystyczną przygotowaną przez uczniów pod okiem nauczycieli: Małgorzaty Olejnik, Grażyny i Grzegorza Pierzchały. Wszystkim życzymy super wyników w nowym roku szkolnym:)

Waldemar Ratajczyk

Fot.: Grzegorz Pierzchała


 

Kategoria: