Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Józefa Marcińca 

ul. Zamkowa 1, 63-720 Koźmin Wielkopolski 

 tel: 62-721 68 28 e-mail: sekretariat@zspkozmin.pl

 

GRUDZIEŃ 2016


 

Gwiazdka szkolna 2016

22 grudnia 2016 roku odbyły się w naszej szkole jasełka bożonarodzeniowe. Z tej okazji swoje talenty zaprezentował szkolny zespół muzyczny i nasze śpiewające dziewczęta. Przedstawienie zainicjowane przez Panią Alicję Kaj oglądała cała szkoła. Z okazji świąt Bożego Narodzenia życzymy wszystkim dobra, ciepła rodzinnego i spełnienia wszystkich marzeń, a na nadchodzący rok jak najwięcej szczęścia i siły.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć wykonanych przez Marcina Leśniaka. 

Natalia Kaźmierczak 2 TCPG


Świąteczny Konkurs Biologiczny w Liceum 

Konkurs polega na świątecznym udekorowaniu drzwi i zaprezentowaniu różnych ciekawostek biologicznych. Spacerując po szkolnym korytarzu możemy podziwiać pomysłowość i dowcip uczniów, oraz zdobyć wiele dodatkowych informacji m.in. o choince, reniferze, lub Św. Mikołaju. Poniżej kilka przykładów:
Świerk. W warunkach ekstremalnych może służyć jako tymczasowe źródło pokarmu, ponieważ pod korą znajduje się jadalna miazga. Z igliwia, zawierającego witaminę C, można przygotować napar.
Uważa się, że legendarne skrzypce Stradivariusa zawdzięczają swój niespotykany dźwięk m.in. szczególnym właściwościom drewna świerkowego, z którego zostały wykonane.
Święty Mikołaj. Posiada świetnie wykształcony kaloryfer! Wiemy, że nie chodzi na siłownię ale przecież nieustannie dźwiga dla nas tony prezentów.
Pomarańcze. Kolor związany jest z obecnością karotenu, czyli barwnika, który występuje również w marchewce. O dojrzałości pomarańczy nie decyduje jednak kolor ale poziom stężenia cukrów i kwasów organicznych.
Renifer. Jest roślinożerny zjada trawy, byliny, porosty zwłaszcza chrobotki. Zimą wygrzebuje spod śniegu pączki krzewów oraz jagody. Potrafi strawić zamarznięty pokarm. Znane jest ponad 28 gatunków reniferów, ale żaden z nich nie lata.
Wyniki konkursu:
I miejsce – równorzędnie zajęły zespoły w składzie : Marta Juskowiak, Konrad Dominiczak, Piotr Tomaszewski oraz Kornelia Jańczak, Julia Niedziela, Maria Zielonka
II miejsce - zespół w składzie: Weronika Szkudłapska, Aleksandra Roszak, Aleksandra Grzębka, Agnieszka Cholewińska
III miejsce - zespół w składzie: Alicja Gromadzińska, Adrianna Gromadzińska, Katarzyna Karolczak, Martyna Pawłowska
Zwycięzcom i wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy dobrych pomysłów!

 

Tekst: Agnieszka Ziembicka
Foto: M. Juskowiak, A. Ziembicka


Konkurs wiedzy o Ziemi Koźmińskiej

W dniu 15.12.2016r. odbyła się XXI edycja konkursu Wiedzy o Ziemi Koźmińskiej pt. „ XXV lat Samorządu w Koźminie Wlkp.” Organizatorami konkursu byli Burmistrz Miasta i Gminy Koźmin Wlkp. oraz Towarzystwo Miłośników Koźmina Wlkp. Laureatami konkursu zostali Julita Grześkowiak i Radosław Trawiński, którzy w finale zajęli 4 i 5 miejsce. Gratulujemy!

Piotr Osuch


Podsumowanie konkursu "„Miłość do książki i sportu - Ćwicz mózg i ciało"

Biblioteka szkolna ogłosiła konkurs fotograficzny „Miłość do książki i sportu - Ćwicz mózg i ciało". Celem konkursu była promocja książki, czytania i biblioteki szkolnej oraz promocja aktywnego spędzania czasu wolnego. Rozwijanie kreatywności, aktywizacja młodzieży i zachęcenie do uprawiania sztuki fotograficznej. Jury konkursu oceniło fotografie, przyznając następujące miejsca:
I miejsce – Magdalena Wyduba
II miejsce – Edyta Wysocka
III miejsce – Renato Waszkiewicz
Dodatkowo przyznano dwa wyróżnienia dla Natalii Orpel i Marcina Leśniaka.
Poza tym został ogłoszony konkurs ze znajomości twórczości H. Sienkiewicza. Poprawnych odpowiedzi udzieliły i nagrody przyznano dla Julii Woźniak, Jagody Sokołowskiej i Małgorzaty Kapuścińskiej.
Gratulujemy zwycięzcom! Nagrody zostaną wręczone podczas najbliższej akademii szkolnej.

Organizator: A. Michalak

 


Finał i nagrody konkursu "Pieniądz i bankowość"

To już finał konkursu „Pieniądz i bankowość”, w którym brali udział nasi uczniowie ze wszystkich klas trzecich technikum, a było ich 105 oraz koźmińscy gimnazjaliści czyli 99 uczniów również z klas trzecich. Konkurs odbywał się dwu-etapowo, z różnym stopniem trudności dla poszczególnych szkół. Patronat sprawował, a jednocześnie sponsorem nagród był BZ WBK / O w Koźminie Wielkopolskim. Konkurs realizowała pani dyrektor ZSP w Kożminie Wlkp. Ilona Bałoniak oraz nauczycielki Ewa Poczta-Szczepańska i Beata Sobańska. W drugim etapie uczestniczyło 12 gimnazjalistów oraz 8 uczniów technikum ZSP.

Finalistami trzech pierwszych nagród dla gimnazjum zostali:
RENATA TERAKOWSKA – I MIEJSCE
ANNA BALCEREK – II MIEJSCE
MICHAŁ DEMBSKI – III MIEJSCE
Finalistami trzech pierwszych nagród dla technikum zostali:
KACPER TOMASZEWSKI – I MIEJSCE
AGNIESZKA KULIŃSKA – II MIEJSCE
SANDRA RATAJCZYK – III MIEJSCE
Finaliści konkursu otrzymali cenne nagrody rzeczowe oraz dyplomy, natomiast pozostali uczestnicy również dyplomy uczestnictwa i słodkie niespodzianki. Nagrody wręczali organizatorzy oraz dyrektor Oddziału Banku BZ WBK w Koźminie Wlkp. pan Artur Janczewski.
Gratulujemy wszystkim udanego konkursu!


tekst: Ewa Poczta-Szczepańska
foto: Waldemar Ratajczyk

[ ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII Z KONKURSU ]

 


Nasi Licealiści Prowadzą Analizy Laboratoryjne na Uniwersytecie

5 grudnia klasa 1 LO, czyli Klasa Akademicka, w ramach współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym w Poznaniu, uczestniczyła w wyjazdowych zajęciach edukacyjnych. Podczas warsztatów licealiści bez trudu poradzili sobie ze skomplikowanymi obliczeniami chemicznymi. Zajęcia laboratoryjne były okazją poznania i przeprowadzenia chemicznej analizy ilościowej tzw. miareczkowania. Jest to jedna z najstarszych technik, która pozwala łatwo i bez zbędnych kosztów określić stężenie substancji. Metoda ta polega na wprowadzaniu niewielkimi porcjami, czyli „miareczkami”, do roztworu badanego równoważną chemicznie ilość odczynnika w postaci roztworu mianowanego. Na podstawie obserwacji oraz obliczeń można określić stężenie interesującego nas roztworu. Uczniowie pracowali w grupach. Wszystkie zespoły dobrze poradziły sobie z wyznaczonymi zadaniami. Na zakończenie prowadzący zajęcia złożyli gratulacje naszym uczniom bardzo dobrych wyników i jednocześnie wyrazili uznanie za dużą precyzję podczas wykonywania doświadczeń.

Gratulujemy!!!

Tekst: Agnieszka Ziembicka

Zdjęcia: A. Ziembicka, W. Ratajczyk

[ ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII ]


Przygotowanie do Świątecznego Konkursu Biologicznego w LO - fotoreportaż


>>>Manekin challenge klasy 1 LO :)<<<  


Spotkanie z pracodawcami

7 grudnia 2016 r. w naszej szkole miało miejsce spotkanie Dyrekcji Szkoły, lokalnych pracodawców oraz wychowawców zasadniczych klas zawodowych. Po krótkiej części artystycznej w wykonaniu uczennicy Aleksandry Roszak dyrektorzy omówili bieżące sprawy, przekazali niezbędne regulaminy i przedstawili propozycje dalszej współpracy. Kilkakrotnie zwracano uwagę, jak bardzo istotne jest kształcenie w zawodzie w celu zaspokojenia potrzeb na rynku pracy. Całe spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, podczas którego również pracodawcy mogli wymienić się swoimi doświadczeniami.

Wychowawcy ZSZ


Mikołajki inaczej 

Dnia 6 grudnia w naszej szkole odbyła się realizacja kilku projektów, które wykonują uczniowie klasy III TA/TE w ramach przedmiotu „EKONOMIA W PRAKTYCE” pod opieką pani Ewy Szczepańskiej. Jednym z nich był teleturniej „Jeden z dziesięciu”, w którym uczestnikami byli uczniowie z różnych klas naszej szkoły. W roli prowadzącego wystąpił Maciej Ignor, który w pełni kontrolował przebieg rywalizacji 10-ciu uczestników z poszczególnych klas. Walka o zwycięstwo była bardzo wyrównana i oczywiście lekko stresująca. Jednak śliczne piosenki w mikołajkowej tonacji w wykonaniu Olki Wolniak i szkolnego zespołu muzycznego skutecznie rozluźniały zawodników, z których każdy miał tylko 3 możliwości popełnienia błędu. Wszystko odbywało się pod czujnym okiem Jury, któremu przewodniczyła pani Wicedyrektor Karolina Tomczak-Zmyślona. Laureatami Turnieju JEDEN z DZIESIĘCIU zostali:

1 miejsce:  Krzysztof Andrzejewski III TA/TE
2 miejsce:  Jakub Roszczak II TA/TE
3 miejsce:  Marcin Szczepaniak III TCPG

Rostrzygnięto również i ogłoszono wyniki innych konkursów, które odbyły się w tych dniach w szkole. Laureatami konkursu "Rolnicze Selfie", którego organizatorami byli Krzysztof Andrzejewski i Mateusz Szeląg z klasy III TA/TE zostali: 

1 miejsce:  Agnieszka Kulińska IIITA/TE
2 miejsce:  Kacper Tomaszewski  III TR
3 miejsce:  Gabi Berus III TA/TE

Laureatami konkursu plastycznego o tematyce jesiennej zostali, którego organizatorami byli Maciej Serek i Mateusz Staniewski

1 miejsce:  Paulina Cepa II TCPG
2 miejsce:  Karolina Pierunek I TCPG
3 miejsce:  Natalia Kaźmierczak  II TCPG

[ ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII Z TEJ IMPREZY I GRATULUJEMY! ]

Waldemar Ratajczyk p.s. mam nadzieję, że nie pomyliłem imion i nazwisk:)
foto: Marcin Leśniak II TCPG


Szkolenie BHP przed praktykami w regionie południowej Wielkopolski

Dnia 09 grudnia 2016 r. w klasach drugich technikum w zawodzie technik rolnik, technik mechanizacji rolnictwa i technik agrobiznesu odbyły się szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy w rolnictwie dla uczniów i ich rodziców jako właścicieli gospodarstw rolnych, w których odbędą się praktyki zawodowe. Szkolenie zostało przeprowadzone przez pracowników KRUS: Pana Henryka Prokopczuka i Panią Barbarę Winsze i przedstawiciela PIP w Ostrowie Wlkp. Pana Andrzeja Zalewskiego. W czasie szkoleń przedstawiciele placówek Oddziału Państwowej Inspekcji Pracy w Ostrowie Wlkp. oraz KRUS przedstawili tematykę dotyczącą regulacji prawnych dotyczących odbywania praktyk zawodowych w gospodarstwach rolniczych oraz zasady bhp i ergonomii w pracach rolniczych. Omówiono działanie czynników szkodliwych, źródła hałasu, wibracji, czy zapylenia występujące przy pracach w rolnictwie i ich skutki dla zdrowia. Przedstawiono także wyniki pomiarów m. in. natężenia hałasu i wibracji o działaniu ogólnym w czasie pracy ciągników zagregowanych z maszynami uprawowymi, natężenia hałasu i wibracji przenoszonych przez kończyny górne podczas cięcia drewna przy użyciu pilarki tarczowej, pilarki łańcuchowej spalinowej i podczas cięcia elementów metalowych przy użyciu szlifierki kątowej. Rolnicy i uczniowie zostali także zapoznani z działaniami profilaktycznymi możliwymi do podjęcia przez rolnika w celu ograniczenia bądź eliminacji ich szkodliwego wpływu na organizm. Tematyka zajęć obejmowała także zagadnienia bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze zwierząt, zagadnienia ochrony przeciwpożarowej w gospodarstwie rolnym oraz bezpieczeństwa pracy przy eksploatacji instalacji i urządzeń elektrycznych.
Na zakończenie wszyscy uczestnicy wykazali się znajomością tematu poprzez rozwiązanie testu, a najlepsi otrzymali cenne nagrody.
Było to pierwsze szkolenie z cyklu przygotowania do praktyk zawodowych. Drugie odbędzie się w lutym 2015r.

Marcin Borowczyk i Karol Ratajczyk
foto: Karol Ratajczyk

[ ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII ]


Najmłodsi koźmińscy piłkarze - zakończenie sezonu 2015/2016

Hala sportowa przy ZSP im. J. Marcińca gościła najmłodszych piłkarzy z Koźmina Wlkp. Najmłodsze grupy "Skrzaty", "Żaki" i "Orlik" trenujące piłkę nożną w GOS Koźmin Wielkopolski podsumowały sezon 2015/2016. Dodatkową atrakcją była wizyta "Mikołaja", który rozdał młodym sportowcom wspaniałe prezenty. Na pewno za kilka lat zagrają w tej sali sportowej przy ZSP swoje pierwsze juniorskie mecze w szkolnych ligach.


II miejsce w Powiatowym Konkursie Historycznym

W dniu 08.12.2016 r. uczeń klasy III LO Rafał Sobański zajął II miejsce w VIII edycji powiatowego konkursu historycznego: „Wojna obronna Polski w 1939 r. i szlak bojowy 56 Pułku Piechoty Wielkopolskiej”. Nagrodę wręczał senator RP Łukasz Mikołajczyk. Organizatorami konkursu byli: Muzeum Regionalne im. H. Ławniczaka w Krotoszynie, Samorządowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Krotoszynie, Towarzystwo Miłośników i badaczy Ziemi Krotoszyńskiej.
Konkurs odbył się pod patronatem:
- Senatora RP Łukasza Mikołajczyka
- Starosty Krotoszyńskiego Stanisława Szczotki
- Burmistrza Krotoszyna Franciszka Marszałka
Serdecznie gratulujemy Rafałowi Sobańskiemu z klasy III LO!


Tekst i foto: Piotr Osuch.


Kolejne zajęcia "licealistów" na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu

Kolejny raz uczniowie z klasy I LO uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych na Uniwerystecie Ekonomicznym w Poznaniu. Na pewno jest to dla nich sprawdzenie i poszerzenie swojej praktycznej. Poniżej zapraszamy na krótki reportaż fotograficzny wykonany w trakcie ćwiczeń laboratoryjnych przez uczennicę z tej klasy - Julię Maleszkę. Wkrótce pełen artykuł z zajęć na UE w Poznaniu.      

fot. Julia Maleszka I LO


Rolnicze "SELFIE" - konkurs fotograficzny

Z okazji Mikołajek w naszej szkole ogłoszono konkurs fotograficzny pod nazwą "ROLICZE SELFIE". Oto najciekawsze prace dostarczone na konkurs. Przyznacie, że bardzo ciekawe! [FB ZSPKOZMIN WLKP.]


pkt

Podsumowanie powiatowego konkursu plastycznego: Program Profilaktyki Chorób Odtytoniowych
zobacz szczegóły na szkolnej stronie FACEBOOKA ]