Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Józefa Marcińca 

ul. Zamkowa 1, 63-720 Koźmin Wielkopolski 

 tel: 62-721 68 28 e-mail: sekretariat@zspkozmin.pl

 

 LUTY 2017 r.


ZŁOTY MEDAL w Mistrzostwach Wielkopolski LZS

20 lutego w naszej hali sportowej odbył się turniej finałowy Mistrzostw Wielkopolski LZS Szkół Ponadgimnazjalnych dziewcząt w piłce ręcznej. W zawodach wzięło udział 8 szkół: ZS 1 Ostrzeszów, ZSP Nietążkowo, ZS 2 Szamotuły, ZSR Trzcianka, ZSR Zagórów, ZSP Strzałkowo, ZSR Kaczki Średnie i gospodarz ZSP Koźmin Wlkp. Rywalizacja toczyła się w 2 grupach, systemem każdy z każdym. W meczu finałowym wystąpili zwycięzcy grup którymi okazały się drużyny ZSR Trzcianka i nasze dziewczęta. W pojedynku tym zespół z "Zamku" wygrał 6:1 i zdobył złoty medal. Trzecie miejsce przypadło drużynie z Ostrzeszowa. Skład zwycięskiego zespołu: Monika Twardowska, Edyta Wysocka, Marta Leśniak, Ewa Kubiak, Sylwia Pieniężna, Weronika Pieniężna, Sandra Ratajczyk, Hanna Mrzywka, Sylwia Parysek, Milena Miernicka. Trenerem drużyny jest Adam Kuzia. Gratulujemy!

 


Oferta edukacyjna „Zamku”

W piątek, 24 lutego 2017 roku uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Marcińca w Koźminie Wielkopolskim przedstawili ofertę edukacyjną „Zamku”. W spotkaniu udział wzięli również pracodawcy, którzy oferują naszym uczniom odbywanie praktyki zawodowej. Z możliwościami edukacyjnymi zapoznali się uczniowie klas 3-cich gimnazjalnych z Koźmina Wlkp., Dobrzycy, Jaraczewa, Ruska i Zimnowody. Impreza wystartowała o godzinie 10.00 w hali sportowej ZSP. Wszystkich przybyłych powitała pani Dyrektor Ilona Bałoniak oraz przedstawiciele uczniów, którzy całość prowadzili czyli Alicja Gromadzińska i Katarzyna Karolczak z klasy I LO. W szkole nie tylko można zdobywać wiedzę ogólnokształcącą, techniczną czy nauczyć się zawodu ale również rozwijać własne pasje i talenty. Podziwialiśmy „Poloneza” i „Taniec góralski” wykonany przez szkolny zespół folklorystyczny „Koźminiacy”, talent wokalny zaprezentowała uczennica klasy III LO Aleksandra Roszak w piosence „Radość najpiękniejszych lat”. Wszyscy wysłuchali zespołu wokalno-instrumentalnego w piosenkach z klasyki rocka: „Smells Like Teen Spirit” (Nirvana) oraz „Zombie” (The Cranberries”) w składzie: Weronika Pieniężna, Sylwia Pieniężna, Jakub Adamiak, Paweł Zasieczny, Radek Trawiński i Tomasz Polański. Ostatnim punktem tej części był walc angielski wykonany przez uczniów klasy 3 LO. Wszyscy otrzymali gromkie brawa i uznanie przybyłych gości – gimnazjalistów [ CZYTAJ WIĘCEJ ]

[ F O T O G A L E R I A   część 2]

F O T O G A L E R I A   - Norbert Paterek 3 TCPG]


SUKCES KORNELII JAŃCZAK Z 3 LO

W dniu 21.02.2017 r. uczennica klasy III LO Kornelia Jańczak zajęła III miejsce w VIII edycji powiatowego konkursu historycznego: „POWSTANIE WIELKOPOLSKIE W POWIECIE KROTOSZYŃSKIM – DZIEJE I TRADYCJE”.
Organizatorami konkursu byli:
- Muzeum Regionalne im. H. Ławniczaka w Krotoszynie
- Starostwo Powiatowe
- Urząd Miejski w Krotoszynie
- Samorządowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Krotoszynie
- Towarzystwo Miłośników i Badaczy Ziemi Krotoszyńskiej
Konkurs odbył się pod patronatem:
- Starosty Krotoszyńskiego Stanisława Szczotki
- Burmistrza Krotoszyna Franciszka Marszałka

Tekst i zdjęcia: Piotr Osuch


STUDNIÓWKA 2017

Dnia 18 lutego 2017r w restauracji „Pod Szyszkami” w Koźminie Wielkopolskim odbyła się studniówka rocznika 1997-98. Udział w niej wzięły wszyscy uczniowie z każdego kierunku naszego technikum i liceum. Impreza rozpoczęła się częścią oficjalną, wystąpieniem Pani Dyrektor Ilony Bałoniak i rozdaniem kwiatów i podziękowań. Następnie po poczęstunku młodzież rozpoczęła zabawę, trwającą do białego rana. W naszej szkole do matury przystępuje 98 osób. Na studniówce, razem z rodzicami, nauczycielami i młodzieżą bawiło się prawie 270 osób!
Matura tuż tuż, a my już naszym uczniom chcemy życzyć POWODZENIA!

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć!

tekst: Natalia Kaźmierczak, II TCPG

foto: Waldemar Ratajczyk

[ ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII ]


MIĘDZYNARODOWE TERGI FERMA

XX Międzynarodowe Targi Ferma Świń i Drobiu oraz XVII Międzynarodowe Targi Ferma Bydła

17 lutego uczniowie technikum rolniczego klas I, II i III naszej szkoły odwiedzili XX Międzynarodowe Targi Ferma Świń i Drobiu oraz XVII Międzynarodowe Targi Ferma Bydła, które odbyły w halach EXPO i MOSiR się w Łodzi. Na targach można było znaleźć wszystko, co niezbędne w chowie i hodowli zwierząt począwszy od genetyki poprzez pasze i systemy ich zadawania, leki i preparaty weterynaryjne, roboty udojowe, wyposażenie budynków inwentarskich (również ich projekty i budowę), maszyny do zbioru i konserwacji pasz, a także ciągniki. Oprócz wystawy ważnym elementem imprezy były konferencje i sympozja naukowo-techniczne.

Tekst i fot. Karol Ratajczyk

[ ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII ]


CZAS ZAWODOWCÓW

„W Wielkopolsce trwają ferie! Tysiące uczniów odpoczywa w przerwie między semestrami. Ale nie ONI. Uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Marcińca w Koźminie Wielkopolskim biorą udział w zajęciach specjalistycznych, w laboratoriach na Politechnice Poznańskiej. Gratulujemy uczniom za bardzo ambitne podejście do spędzania wolnego czasu podczas ferii! Można? Można!” – Tak brzmią wpisy na fejsbukowej stronie Zawodowcy.org., która jest witryną projektu „Czas zawodowców BIS – zawodowa Wielkopolska”, który został uruchomiony w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014+ i będzie realizowany do końca 2022 roku przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego oraz Politechnikę Poznańską we współpracy z zainteresowanymi samorządami, pracodawcami i szkołami kształcącymi zawodowo z terenu województwa wielkopolskiego. I w rzeczywistości 15-osobowa grupa uczniów koźmińskiego Zamku (przyszli technicy cyfrowych procesów graficznych z klasy czwartej i trzeciej) wraz z nauczycielem panem Michałem Rybą przez tydzień gościła w murach Politechniki Poznańskiej. Pod okiem znakomitego dziennikarza i laureata prestiżowych nagród w branży reklamowej pana Tomasza Dworka młodzież zdobywała w sposób kreatywny nowe umiejętności i korzystała z nowoczesnego sprzętu. Tworzenie biznesplanu, opracowanie kampanii reklamowej dla restauracji i kawiarni, drukowanie na drukarce 3D, wizyta w radio „Afera”, badanie fal mózgowych czy eyetracking to tylko niektóre elementy zajęć. To spore wyzwanie – komentują uczestnicy – codziennie 8 godzin pracy, ale czas mija bardzo szybko i poza tym fajnie jest poczuć się studentem! Staramy się chłonąć wiedzę i realizować projekty przydatne na rynku pracy. Praktyka czyni mistrza! " Mimo iż byłam przerażona pierwszego dnia, to z dnia na dzień jest coraz bardziej super, nie chce do domu" – mówi Sandra Radolonek. „Najlepszą częścią zajęć, było poznawanie profesjonalnego sprzętu i nowych metod działania, które w przyszłości mogą okazać się pomocne w naszym zawodzie” - dodaje Jakub Zadworny. Zdecydowanie był to dla nas „Czas Zawodowców” – podsumowuje Mateusz Handke wyróżniony przez prowadzącego. Mimo absorbujących zajęć młodzież znalazła czas na wieczorne zwiedzanie galerii Posnania, browarów Lecha, kino i spacery po poznańskiej starówce w pobliżu, której mieszkała. Na zakończenie zajęć w laboratoriach uczniowie otrzymali certyfikaty, w których uwzględniony został zakres podniesionych umiejętności. Teraz czekają ich staże u pracodawców. Projekt „Czas zawodowców BIS – zawodowa Wielkopolska” będzie realizowany w koźmińskim Zamku do końca 2022 roku, m.in. dla zawodu technik cyfrowych procesów graficznych, technik ekonomista i technik spedytor.

Oprac. (mk, mr)


ZAJĘCIA WARSZTATOWE Z GRAFIKI NA UAM

W dniu 25 stycznia kasa 1 i 2 TCPG udała się na wycieczkę dydaktyczną do Kalisza. W Kaliszu odbywały się Drzwi Otwarte na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Uczestnicy, oprócz możliwości zwiedzenia z zapoznania się z nowoczesnym budynkiem Uniwersytetu, mogli wziąć udział w różnego rodzaju warsztatach przygotowanych przez uczelnię właśnie na ten dzień.
Uczniów TCPG najbardziej interesowała edukacja plastyczna. Organizatorzy przygotowali w tym zakresie interesujące zajęcia warsztatowe i wykłady. Koźmińska młodzież wzięła udział w bardzo ciekawych warsztatach projektowania graficznego, gdzie można było poznać drogę przygotowania projektu od pomysłu przez koncepcje do pełnej realizacji. Wzięli także udział w warsztatach fotograficznych i multimedialnych. Część młodzieży zapoznała się podczas warsztatów z technikami druku płaskiego, wypukłego i wklęsłego, inni udali się by zapoznać się z nowoczesnymi technikami komunikowania poprzez Internet. Jedna z naszych grup wzięła na koniec udział w warsztatach dziennikarskich „News telewizyjny w teorii i praktyce”.

Karolina Przyjemska warto było wziąć udział w warsztatach. Uzupełniają takie wyjazdy to co poznajemy w szkole. Mnie najbardziej podobały się wypowiedzi tegorocznych absolwentów, którzy pokazali nam i opowiedzieli i swoich pracach dyplomowych.

Magdalena Wydubazawsze to trochę inaczej niż w szkole. Fajnie, że mogliśmy zobaczyć to czego uczymy się w szkole. Zajęcia jak dla mnie bardzo ciekawe, szkoda, że czas tak szybko mijał. Jeśli byłaby okazja wzięcia udział w podobnej formie dokształcenia poza szkołą – jestem na tak.

Tekst i fot. G. Pierzchała

[ ZAPRASZAMY DO GALERII ]


Klasa Pierwsza LO - Klasą Akademicką!

23 stycznia uczniowie pierwszej klasy Liceum Ogólnokształcącego otrzymali indeksy Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, i od teraz oficjalnie są „studentami” Klasy Akademickiej. W ramach współpracy z UEP klasa uczestniczy w zajęciach prowadzonych przez pracowników akademickich. Nasi uczniowie mają okazję poznać nowoczesny sprzęt oraz podstawowe techniki pracy chemika, mikrobiologa, kosmetologa oraz fizyka. Podczas ostatnich zajęć licealiści stosowali chemiczną analizę jakościową związków nieorganicznych - zwaną także klasyczną metodą analizy jakościowej. Każdy uczeń samodzielnie oznaczał odpowiednie kationy.
W drugiej części zajęć uczniowie pracowali w laboratorium kosmetologicznym i opracowywali swoją własną, autorską recepturę na szampon. Wyprodukowane podczas zajęć szampony, po wystawieniu na półkę sklepową, z pewnością przyciągałyby oko nie jednego klienta - swoim zapachem, barwą oraz konsystencją;) Autorzy kosmetyków zabrali swoje „dzieła” do domu, aby sprawić upominek najbliższym.

Tekst: Agnieszka Ziembicka

Zdjęcia: W. Porawska, A. Ziembicka

[ ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII ]


25 lat WOŚP

15 stycznia nasza szkoła jak co roku uczestniczyła w 25 finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Koźminie Wielkopolskim , prezentując występ wokalny w wykonaniu uczennicy Natalii Kaźmierczak, która zaprezentowała utwory z repertuaru Kasi Popowskiej... " Sie Ma "

Opracowała : Monika Modrzyńska


Obchody 98. rocznicy Powstania Wielkopolskiego

Uczniowie klasy trzeciej LO przygotowali akademię upamiętniającą Powstanie Wielkopolskie. Była ona jednocześnie nietypową i ciekawą lekcją historii. Przypomniała drogę do niepodległości, przebieg i znaczenie wydarzeń z przełomu 1918-1919 roku. W ramach obchodów odbył się również konkurs plastyczny pt. POWSTANIE WIELKOPOLSKIE – Zwycięskie Powstanie. Wyróżniono prace uczennic pierwszej klasy TCPG:
I miejsce - Dominika Pyta, II miejsce - Karolina Pierunek, III miejsce – Irena Tanaś.

Tekst: Agnieszka Ziembicka

Fot. M. Juskowiak , A. Ziembicka

[ ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII ]


Podsumowanie konkursu fotograficznego "Książka i ja"

9 stycznia odbyło się podsumowanie konkursu fotograficznego "Książka i ja". W holu Urzędu Wojewódzkiego otwarto wystawę pokonkursową, na którą składa się 250 zdjęć konkursowych. Wśród eksponowanych prac także prace uczniów naszej szkoły. Miło nam, że prace trojga naszych uczniów (Mikołaj Kaj, Kacper Włoszczyński i Natalia Orpel) zostały wyróżnione. Podczas wernisażu głos zabrali przedstawiciele organizatora konkursu - Janina Baran i Kinga Jaszczak. Przedstawiciel jury konkursu przeprowadził wnikliwą analizę eksponowanych zdjęć. Pochwalił wysoki poziom prac konkursowych i twórcze działanie młodzieży.
Także bardzo pozytywnie na temat zaangażowania się młodzieży wypowiadał się wicekurator oświaty Zbigniew Talaga, który uczestniczył w wernisażu.

Tekst i fot. G. Pierzchała


"Zamek", zima, telefon i 4 TCPG

pn1

I znów kolejny poniedziałek... i tak, jak zawsze po weekendzie było nam trudniej usłyszeć budzik - oczywiście ten w telefonie:) Trzeba było jeszcze wstać, część z nas dużo wcześniej, bo troszkę dalej do szkoły. Jednak to co zobaczyliśmy za naszymi oknami od razu zmieniło nasze podejście do wspomnianego poniedziałku. Gdy spaliśmy to pogoda bawiła się malowaniem przyrody, wykorzystując tylko i wyłącznie kolor biały z domieszką lekkiego mrozu. Poniedziałek nabrał więc zupełnie innego charakteru, miłego, sympatycznego i można by rzec - ciepłego. Przemierzając trasę do naszego "Zamku" mogliśmy podziwiać wspaniałe dzieło zimowej aury, co w ostatnich latach nie często ma miejsce. Postanowiliśmy zatem upamiętnić ten niezwykły poranek w sposób bardzo spontaniczny, wykorzystując nieodłączne urządzenia mobilne - telefony oraz naszą przyszłą profesję - cyfrowe procesy poligraficzne.

Zapraszamy poniżej do obejrzenia naszych fotografii wykonanych tylko i wyłącznie telefonami.

4 TCPG

[ FOTOGALERIA - ZIMA Z 4 TCPG ]