Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Józefa Marcińca 

ul. Zamkowa 1, 63-720 Koźmin Wielkopolski 

 tel: 62-721 68 28 e-mail: sekretariat@zspkozmin.pl

Najlepsza drużyna Architektów Krajobrazu w kraju !

6 i 7 kwietnia 2017 roku odbył się VII Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Architekturze Krajobrazu "Puzzle krajobrazowe", w którym brały udział 23 drużyny szkolne z całej Polski. Wśród nich znalazła się także drużyna z Koźmińskiego Zamku w składzie: Marzena Jamry, Patryk Jakubek i Radosław Trawiński z technikum architektury krajobrazu. Rozgrywki odbywały się w Zespole Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych w Gdańsku. Hasło przewodnie zadania do wykonania to "Moja regionalna roślinna opowieść". Prezentacja wybranego regionu Polski "Okno w ogrodzie". Podczas przygotowań do konkursu członkowie koźmińskiej drużyny stworzyli szablon z wzorami regionalnymi, na którym znajdowały się m in: poznańskie koziołki, rogale marcińskie, kłosy zbóż, i postać Bamberki. Zapoznali się również ze środowiskiem przyrodniczym Poznania oraz przestudiowali legendy wielkopolskie. Oprócz aranżacji przestrzeni okiennej zadaniem drużyn było rozpoznanie gatunków roślin inwazyjnych oraz przyporządkowanie budek lęgowych dla poszczególnych gatunków ptaków, owadów i nietoperzy. Koźmińscy uczniowie wykazali się niesamowitą kreatywnością i zajęli pierwsze miejsce. Komisja była pod wielkim wrażeniem nietuzinkowej kompozycji zawierającej elementy regionalne ukazane w bardzo nowoczesny sposób. Byli zauroczeni wielkopolską gwarą i poznańską pyrą. Nagrodą główną w konkursie była wykaszarka akumulatorowa firmy HUSQVARNA. Oprócz sprzętu szkolna drużyna otrzymała pakiet programów komputerowych do projektowania ogrodów GARDENPHILIA DESIGNER, katalogi roślin (Związek Szkółkarzy Polskich), plecaki, czasopisma ogrodnicze i kalendarze. Drugiego dnia konkursu odbywały się rozgrywki indywidualne, w którym wzięło udział około 70 uczniów. Polegały one na rozwiązaniu testu składającego się z 20 szczegółowych pytań. Radosław Trawiński uzyskał 7 wynik w skali punktowej, jednak nie zagwarantował on mu udziału w ścisłym finale. 1 miejsce drużynowe i 7 wynik indywidualny to bardzo duży sukces - skomentowała Joanna Kobus-Marczak, nauczycielka florystyki z ZSP w Koźminie Wielkopolskim. Cieszę sie, że udało nam się tak dobrze zaprezentować szkołę i miasto na tym konkursie. Wyprawa do Gdańska oprócz udziału w konkursie okazała się także wspaniałą przygodą. Uczniowie mieli okazję zwiedzić molo w Sopocie oraz piękny Park Oliwski w Gdańsku. 

Tekst: Grzegorz Pierzchała
Foto: Patryk Jakubek, Radosław Trawiński, Joanna Kobus Marczak