Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Marcińca 

ul. Zamkowa 1, 63-720 Koźmin Wielkopolski 

 tel: 62-721 68 28 e-mail: sekretariat@zspkozmin.pl

[WRZESIEŃ]  [PAŹDZIERNIK]  [LISTOPAD]  [GRUDZIEŃ]  [STYCZEŃ]     


matematycy z zamku

mikolajDnia 07.03.2019 od godziny 8:00 do 15:00, nasza szkoła wzięła udział w VII edycji ogólnopolskiego konkursu matematycznego Maks Matematyczny. Konkurs polegał na rozwiązywaniu zadań matematycznych przy komputerze. Były to dwie gry matematyczne na rozwiązanie których uczestnik miał 45 minut od zarejestrowania się. 

W konkursie wzięło udział 7000 uczniów z około 900 szkół. Z naszej szkoły w matematycznej grze wzięło udział 31 chętnych. Po zliczeniu wyników okazało się (co było bardzo miłe), że nasza młodzież zdobyła całkiem dobre wyniki.

 

W kategorii Liceum/Technikum klasa 1:
1. Mateusz Bartkowiak, 624 punkty, 2 miejsce w województwie, 54 miejsce w kraju,
2. Krzysztof Staniek, 596 punktów, 3 miejsce w województwie, 62 miejsce w kraju,
3. Piotr Błażejczyk, 492 punkty, 8 miejsce w województwie, 115 miejsce w kraju.

 

W kategorii Liceum/Technikum klasa 2:
1. Mikołaj Jakubiak, 848 punktów, 4 miejsce w województwie, 7 miejsce w kraju,
2. Dariusz Idkowiak, 666 punktów, 11 miejsce w województwie, 42 miejsce w kraju,
3. Patryk Reyer, 608 punktów, 12 miejsce w województwie, 66 miejsce w kraju.

W kategorii Liceum klasa 3/Technikum klasa 3 i 4:
1. Anna Leśniak, 744 punkty, 1 miejsce w województwie, 22 miejsce w kraju,
2. Jakub Roszczak, 736 punktów, 2 miejsce w województwie, 27 miejsce w kraju,
3. Marta Wichłacz, 558 punktów, 5 miejsce w województwie, 72 miejsce w kraju.

Gratulacje dla naszych matematyków.
Na zdjęciu Mikołaj Jakubiak – zdobywca 7 miejsca w kraju.

GP


powiatowe targi edukacyjne

Już poraz 4 Starostwo Powiatowe Wydział Edukacji, Kultury i Sporrtu zorganizowała z myślą o ósmoklasistach i gimnazjalistach Targi Edukacyjne. Do Sali Sportowej w Krotoszynie zostały zaproszone wszystkie szkoły ponadgimnazjalne z terenu naszego powiatu. Szkoły zaprezentowały swoje kierunki nauczania jakie planują otworzyć w następnym roku szkolnym. Oczywiście nie mogło zabraknąć i naszej szkoły. W poniższej fotorelacji możemy zaobaczyć jak wyglądało spotkanie. Można także było zapoznać się na targach z ofertą firm oferujacych staże i praktyki zawodowe dla techników. Targi obejrzało około 1500 uczniów, absolwentów ostatnich klas gimnazjalnych i szkoły podsatwowej.

Tekst i fot. Grzegorz Pierzchała

[ FOTOGALERIA - GRZEGORZ PIERZCHAŁA]


Zapraszamy również do fotorealcji ze środowych targów w obiektywie Karoliny Przyjemskiej. Przypomniajmy, że Karolina jest uczennicą 3 klasy w zawodzie technik cyfrowych procesów graficznych i jednocześnie słuchaczem kwalifikacyjnego kursu zawodowego technik fotograf. Jeśli absolwentów szkół gimnazjalnych interesuje zawód grafika czy fotograf, zapraszamy do naszej szkoły. Dziękujemy za odwiedzenie naszego stoiska na targach.

Tekst GP, fot. Karolina Przyjemska

[ FOTOGALERIA - KAROLINA PRZYJEMSKA ]


Zapraszamy do obejrzenia kolejnej odsłony zdjeciowej z targów rekrutacyjnych w Krotoszynie. Tym razem zdjecia wykonała Milena Miernicka, uczenica bardzo ciekawego kierunku w naszej szkole - technikum grafiki i poligrafii cyfrowej. Zapraszamy do oznaczania się drodzy gimnazjaliści i ósmoklasiści.

Tekst GP, fot. Milena Miernicka

[ FOTOGALERIA - MILENA MIERNICKA ]


dzień kobiet

8 marca, w "Dzień kobiet", w auli koźmińskiego zamku z tej okazji odbyła się uroczysta akademia wraz z programem artystycznym, w którym brała udział liczna grupa chłopców pod kierunkiem nauczycieli: Dariusza Maciejewskiego, Karola Ratajczyka, Michała Ryby oraz Mateusza Baszczyńskiego. Głównymi prowadzącymi byli uczniowie klasy III TR: Arkadiusz Twardowski, Jacek Drygas oraz Piotr Biskup. Program akademii obejmował: występy wokalne niezastąpionego Jakuba Marcisza, wiersze Leszka Brylewskiego, skecze oraz występ kabaretowy w wykonaniu chłopców z klasy IV TR. Na zakończenie panowie wręczyli symboliczne kwiaty wszystkim paniom i zaśpiewali huczne "STO LAT". Za wystrój dziękuje Pani Joannie Kobus –Marczak. W akademii wystąpili: Jakub Skrzypczak IVTR , Kacper WierzowieckiI VTR, Marcin Mocydlarz IVTR, Marcin Kolenda IVTR, Michał Rosa IVTR, Dominik Pierzchała IVTR, Krystian Goliński IVTR, Dawid Przedaszek IVTR, Tomasz Zachman IV TR, Leszek Brylewski III TE/TS, Arkadiusz Twardowski IIITR, Piotr Biskup IIITR, Jacek Drygas IITR, Jakub Marcisz IITGiPC, Jakub Roszczak IVTA/TE, Krystian Musiał IVTA/TE

Tekst: Mateusz Baszczyński Zdjęcia: Grzegorz Pierzchała

Poniżej zapraszamy do fotogalerii oraz na występ Jakuba Marcisza z klasy 2 TR w piosence "Jak długo jeszcze" i kabaret w wykonaniu klasy 4 TR. 

[ KABARET]      [ JAKUB MARCISZ ]

[ ZAPRASZAMY DO PEŁNEJ FOTOGALERII ]

 


NIE DLA NARKOTYKÓW, DOPALACZY, ALKOHOLU...

nienark5 marca klasy III TCPG i III LO wybrały się do kina „Mieszko” przy ul. Boreckiej na seans pt. „Mój piękny Syn” w reżyserii Feliksa Van Groeningena. Film przedstawiał historię rodziny, która boryka się z uzależnieniem narkotykowym swojego osiemnastoletniego syna Nica. Bliscy nalegają na terapię, na którą Nic początkowo nie chce się zgodzić ale po namowach przystaje na to. Tam jego stan się poprawia, ale doświadcza również upadków. W chwili słabości ucieka z ośrodka i powraca do starych przyzwyczajeń. Ojciec znajduje go na ulicy i zabiera do domu. Mają do czynienia z niezwykle trudną sytuacją. Kochający ojciec jak i cała rodzina próbują mu pomóc, jednak każda próba po dłuższym czasie kończy się fiaskiem. W ośrodku Nic zdecydował się o podjęciu studiów, co cieszy rodziców. Widzowi przedstawiono temat narkomani i uzależnienia w sposób bardzo drastyczny. Widzieliśmy sceny gdzie bohater balansował między życiem a śmiercią. Reżyser skupił się głownie na miłości ojca do syna. Chcąc zrozumieć jego sytuację postawił sobie pytanie „co w tym jest?” i zaczął zgłębiać temat o substancjach... [ CZYTAJ WIĘCEJ NA FB ]


8marca


Mistrzostwa Koźmina wielkopolskiego w tenisie stołowym

tenis23 lutego 2019 r. w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Koźminie Wielkopolskim odbyły się "Zamknięte Mistrzostwa Koźmina Wielkopolskiego w Tenisie Stołowym". Jak co roku uczniowie naszej szkoły zajęli czołowe miejsca.

W kategorii juniorów na pierwszym miejscu uplasował się Marcin Leśniak z klasy IV TCPG, na drugim Miłosz Kosmalski z klasy I BS,a na trzecim zaś Marcin Kolenda z IV TR. Gratulujemy i dziękujemy pozostałym zawodniczkom i zawodnikom za udział w zawodach.

 

J.R. Fot. M.B.


kolejna udana akcja poboru krwi

Już po raz siódmy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. J. Marcińca w Koźminie Wielkopolskim przy współudziale Klubu HDK zorganizował akcję honorowego krwiodawstwa. Akcja przeprowadzona została we w środę 27 lutego 2019r. przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu oraz OT RCKiK w Krotoszynie. Po raz drugi przeprowadzona została w formie stacjonarnej na hali sportowej ZSP dzięki pomocy i wsparciu technicznemu kol. Dariuszowi Maciejewskiemu. W ciągu 4 godzin zarejestrowano 62 kandydatów, z których aż 51 oddało krew. Pozostali nie zostali zakwalifikowani z różnych powodów zdrowotnych. Szczególnie dużą frekwencję okazali uczniowie koźmińskiego zamku. Na 40 zarejestrowanych krew oddało 32 uczniów. Na akcji zebrano 22,78 l krwi. Tegoroczna akcja była kolejnym sukcesem, jeśli chodzi o liczbę dawców i ilość zebranej krwi.
Organizatorami akcji byli: kol. Karol Ratajczyk – opiekun Szkolnego Koła PCK w ZSP im. J. Marcińca w Koźminie Wielkopolskim i Wiesław Głuszek – Prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK przy UMiG Koźmin Wielkopolski. Podziękowania dla kol. Dariusza Maciejewskiego za przygotowanie techniczne akcji. Wszystkim, którzy pomogli rozpropagować to przedsięwzięcie i Tym, którzy odpowiedzieli na apel składamy serdeczne podziękowanie oraz życzymy zdrowia, zadowolenia z dobrze spełnionej misji, jaką jest ratowanie życia i zdrowia drugiego człowieka.

Karol Ratajczyk – Opiekun Szkolnego Koła PCK przy ZSP w Koźminie Wielkopolskim.

[ ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII ]


xxix olimpiada teologii katolickiej

t1„Św. Jacek – wzór ewangelizacji” to hasło XXIX Olimpiady Teologii Katolickiej, której etap diecezjalny odbył się 27 lutego w Wyższym Seminarium Duchownym w Kaliszu. Olimpiadę rozpoczęła Msza św. w kaplicy seminaryjnej, którą odprawił ks. kan. dr Jarosław Powąska, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Kaliszu. W intelektualne szranki stanęło 51 młodych ludzi z 28 szkół z terenu diecezji kaliskiej. Uczniowie w ciągu 45 minut rozwiązywali test z wiedzy dotyczącej życiorysu św. Jacka. Młodzież musiała zapoznać się z adhortacjami oraz przemówieniami papieży Jana Pawła II i Franciszka, listami biskupów o św. Jacku i innymi opracowaniami na ten temat. Ponadto obowiązywała znajomość Pisma Świętego i Katechizmu Kościoła Katolickiego.

Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice klasy III TCPG - zwyciężczynie etapu szkolnego: Maria Krawiec oraz Milena Miernicka.

 

[ Zobacz więcej na FB ]


spotkanie z przedstawicielami służb mundurowych

26 lutego w budynku koźmińskiego liceum, odbyło się spotkanie z Agencją Mienia Wojskowego, Mobilną Jednostką Dowodzenia Operacjami Powietrznymi oraz przedstawicielem Muzeum Broni Pancernej. Spotkanie miało na celu przybliżenie Nam działalności służb mundurowych, a także prace pasjonatów starego uzbrojenia Wojska Polskiego. Podczas zajęć dowiedzieliśmy się wiele interesujących rzeczy na temat lotnictwa i jego historii. Opowiedziano Nam o powstaniu jednostki MJDOP i jej zadaniach. Pracownik muzeum pokazał Nam pojazdy wojskowe, które wydobył wraz z wolontariuszami. Spotkanie przebiegło w miłej i zabawnej atmosferze przy kawie i ciastku. Na koniec zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie.

Tekst: uczniowie klasy I LO w Koźminie Wielkopolskim 

Foto: Karol Ratajczyk

[ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII]


"cO tam w trawie piszczy... - czyli wiersze o przyrodzie"

Pod takim hasłem przeprowadzony został X Wojewódzki Konkurs Recytatorski w Poznaniu. Blisko 70 recytatorów prezentowało swoje talenty artystyczne na scenie Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Libelta, a wśród nich uczennice z naszej szkoły: Monika Czajka, Milena Owczaryszek /kl. II TEG/ i Weronika Gniazdowska /kl. III TR/. Uczennice przygotowały recytacje pod okiem polonistki Izabeli Stanisławskiej. Występ Weroniki i Mileny, bardzo udany, został wysoko oceniony przy jury i dziewczyny z koźmińskiego zamku otrzymały wyróżnienia. Jury oceniało dobór repertuaru, kulturę słowa, interpretację utworu, emisję głosu i ogólny wyraz artystyczny.

Wojewódzki Konkurs Recytatorski zorganizowany został pod patronatem Kuratorium Oświaty w Poznaniu, a nagrody ufundował Poseł do Parlamentu Europejskiego Andrzej Grzyb. Gratulujemy naszym uczennicom. 

GP

Fot. IS


mistrzostwo lzs chłopców

Chłopacy poszli w ślad dziewcząt. 26 Lutego w naszej szkole miały miejsce rozgrywki piłki ręcznej chłopców - finał Mistrzostw Wielkopolski LZS. W turnieju wzięły udział 4 zespoły: Nietążkowo, Trzcianka, Strzałkowo oraz Koźmin Wielkopolski. W pierwszym meczu nasi szczypiorniści pokonując Trzciankę wygrali 22:11, następnie w finale pokonali Strzałkowo 22:8 zdobywając pierwsze miejsce. Wyniki pozostałych meczów: Strzałkowo 14:13 Nietążkowo Trzcianka 16:11 Nietążkowo. Gratulujemy chłopakom oraz trenerowi Dariuszowi Maciejewskiemu. Zespołom gratulujemy walki oraz dobrej gry. Skład drużyny ZSP Koźmin Wielkopolski: Jakub Roszczak, Krystian Musiał, Marcin Kolenda, Dominik Pierzchała, Kacper Wierzowiecki, Marcin Leśniak, Jacek Drygas, Eryk Praczyk, Maciej Szymczak, Jakub Szklanny, Darek Idkowiak, Jakub Oleszak, Kacper Patalas, Kacper Mielcarek, Krzysztof Wawrzyniak, Michał Kołaczkowski, Kacper Stróżyk, Krystian Mikołajczyk, Mateusz Dolata, Miłosz Kosmalski.

[Zapraszamy obejrzenia do obszernej fotorelacji z mistrzostw autorstwa Grzegorza Pierzchały]

Tekst Kuba Roszczak


Nasi na gardenii

Sobotnie przedpołudnie nasi architekci krajobrazu i floryści spędzili w Poznaniu na GARDENII i Targach Special Days. Przestrzeń targów jak zawsze, wypełniona była kwiatami zarówno doniczkowymi jak i ciętymi oraz sadzonkami drzew i krzewów ozdobnych, ułożonych zgodnie z nowoczesną modą obowiązującą w aranżacji wnętrz ogrodowych. Mnogość roślin, pokazy florystyczne i różnorodność ekspozycji pozwoliły uczniom i kursantom zapoznać się z trendami, które będą obowiązywać w nadchodzącym sezonie. Zaskoczeniem jest kolorystyka kwiatów i wiązanek, która będzie oscylowała w barwach od koralowego różu, toffi po beże i brązy.
Uczestniczka wyjazdu, nasz nauczyciel architektury krajobrazu i florystyki, Joanna Kobus-Marczak, aktywnie wzięła udział w Gardenii organizując warsztaty hortiterapeytyczne oraz wykład na temat roślin drzewiastych w hortiterapii.

[Zapraszamy do obejrzenia obszernej fotorelacji z targów.] 

GP
Fot. JKM


moje kompetencje - moja przyszłość

mkNasza szkoła przystąpiła do Projektu Unijnego "Moje Kompetencje - Moja Przyszłość" - rozwój potencjału uczniów ze szkół powiatu krotoszyńskiego. Projekt adresowany jest do 436 uczniów z 12 szkół prowadzonych przez Powiat Krotoszyński. Zakłada wsparcie uczniów poprzez realizację zajęć wyrównawczych i rozwijających zainteresowania i uzdolnienia oraz wspierających rozwój poznawczy i wpływających na zmniejszenie trudności w opanowaniu wiadomości i umiejętności szkolnych, a także wsparcie dla 25 nauczycieli i doposażenie 8 pracowni.Projekt dofinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach: Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

W ramach tego projektu prowadzone są zajęcia:

1. Zajęcia z biologii dla uczniów chętnych do poszerzania wiedzy.
2. Zajęcia z fizyki z mechatroniką dla uczniów chcących rozwijać dodatkowe zainteresowania.
3. Zajęcia z matematyki dla uczniów mających trudności w nauce jako przygotowanie do matury na poziomie podstawowym.
4. Zajęcia z matematyki dla uczniów chcących poszerzyć wiedzę z matematyki.
5. Zajęcia z języka niemieckiego oraz z języka angielskiego - przygotowanie do egzaminu maturalnego. 

Więcej informacji w linku: [http://www.powiat-krotoszyn.pl/index.php/fundusze/2015-08-03-06-35-04/edukacja/moje-kompetencje-moja-przyszlosc]

Opiekun projektu: Michał Ryba.


mistrzynie wielkopolski lzs w zsp - gratulujemy!

W czwartek 7 lutego odbył się w hali sportowej naszej szkoły Finał Mistrzostw Wielkopolski LZS w piłce ręcznej dziewcząt. Wystąpiło 5 zespołów które rywalizowały że sobą grając systemem "każdy z każdym". Najlepsze okazały się dziewczęta z "Zamku" które wygrały wszystkie mecze a w decydującym spotkaniu pokonały Zespół Szkół z Trzcianki 6:4. 3 miejsce przypadło drużynie z Nietążkowa a poza podium znalazły się ekipy z Ostrzeszowa i Szamotuł.

Skład zwycięskiej drużyny: Milena Mie... [ Zobacz więcej na FB ]