Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Józefa Marcińca 

ul. Zamkowa 1, 63-720 Koźmin Wielkopolski 

 tel: 62-721 68 28 e-mail: sekretariat@zspkozmin.pl

Wycieczka do firmy Grassland Farms - klasy 2 i 3 TAK

27 kwietnia 2017 roku uczniowie klas II i III TAK oraz I TR odwiedzili Firmę Grassland Farms w Kaźmierzu koło Poznania, która zajmuje się produkcją trawy z rolki. Młodzież miała możliwość zapoznać się z najnowocześniejszą oraz sprawdzoną technologią produkcji darni wprost z Kanady. Do produkcji trawy firma używa najwyższej jakości, specjalnie wyselekcjonowanych nasion traw dostosowanych do warunków klimatycznych naszego kraju. Przedsiębiorstwo współpracuje z Centralnym Ośrodkiem Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupcy, który certyfikuje coraz więcej cennych odmian amerykańskich nasion traw gazonowych. Oprócz trawy z rolki, właściciele pokazali uczniom wolnodziałające nawozy do trawników (pokryte powłoką polimerową) , automatyczne systemy nawadniania trawników, a także mniejsze i większe maszyny do pielęgnacji trawników. Największe wrażenie zrobił kombajn do zbioru i rolowania trawy. 

Drugim miejscem, które odwiedziliśmy podczas naszej wycieczki było Hurtowe centrum sprzedaży drzew i krzewów ozdobnych FLORIBRAS w Zbrudzewie koło Śremu. Szkółka oferuje szeroki asortyment roślin ogrodowych produkowanych przez najlepsze szkółki z całej Europy, m.in. z Włoch, Hiszpanii, Belgii, Niemiec, Danii, Holandii i Polski. Uczniowie mieli możliwość poszerzyć swoją wiedzę o nowe, rzadko spotykane odmiany drzew i krzewów ozdobnych oraz podziwiać rośliny w formie dojrzałej np 3 metrowe Camelie, Oliwki, Sosny. Dużym zainteresowaniem cieszyły się rośliny formowane w formie "Bonsai", Spirale, stożki i kule. Nie zabrakło również roślin egzotycznych np Palm. Zaskakującym był fakt, że nie stanowiły one stałej ekspozycji szkółki tylko przeznaczono je do sprzedaży. 

Młodzież zgodnie twierdziła, ze wycieczka była bardzo udana. Pełni wiedzy i z zakupionymi magnoliami, azaliami i tawułami "pod pachą" wróciliśmy do domów.

tekst: Joanna Kobus