Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Józefa Marcińca 

ul. Zamkowa 1, 63-720 Koźmin Wielkopolski 

 tel: 62-721 68 28 e-mail: sekretariat@zspkozmin.pl

Zdrowie najważniejsze!

W związku z sytuacją jaka panuje na świecie coraz więcej pracujemy przy komputerze. To może wpływać źle na nasze zdrowie! Jeśli spędzamy długie godziny przed komputerem czy też po prostu w pozycji siedzącej, to z pewnością w mniejszym lub większym stopniu, odczuwamy dyskomfort z tym związany. Może on objawiać się na wiele sposobów np. bóle głowy, drętwienie kończyn a nawet bezsenność.Przyczyn może być kilka: złe nawyki postawy ciała, przeciążenie, stres . Pamiętaj, że w przypadku pojawienia się niepokojących dolegliwości, najbardziej właściwym działaniem jest udanie się do lekarza i poszerzenie diagnostyki.
Jednak można zapobiegać negatywnym skutkom długiego siedzenia przy komputerze. Dlatego często zmieniaj pozycję ciała, od czasu do czasu dobrze jest wstać,pospacerować i popatrzeć gdzieś w dal, chociażby przez okno.
Warto też robić sobie krótkie przerwy, tak przynajmniej co 2 godziny i wykonać kilka ćwiczeń rozciągających mięśnie rąk, karku i klatki piersiowej. Oto kilka z nich:
1. Rozszerz palce, aby się nie stykały. Mocno napnij mięśnie dłoni rozprostowując palce. Przytrzymaj je tak przez 10 sekund, a następnie rozluźnij dłoń i zaciśnij ponownie palce (nie zaciskaj całej dłoni w pięść). Ćwiczenie powtórz 5 razy.
2. Złącz dłonie przed sobą i spleć palce. Następnie dłońmi wykonaj krążenie w jednym a następnie w drugim kierunku. Ćwiczenie powtórz 10 razy na każdą ze stron.
3. Połącz dłonie przed klatka piersiową i trzymając łokcie na tej samej wysokości powoli skręcaj dłonie, kierując na zmianę do siebie i od siebie. Wykonaj ćwiczenie 10 razy.
4. Siedząc rozstaw stopy, dłonie oprzyj na udach . Wyprostuj plecy i wydłuż delikatnie odcinek szyjny, utrzymując podbródek równolegle do podłoża. Następnie płynnym ruchem delikatnie skieruj głowę w prawo, potem w lewo (nie skręcaj przy tym tułowia) Powtórz 5 razy na każdą stronę.
5. Siedząc prosto, j.w. Prawą ręką chwyć siedzisko krzesła (albo połóż ją na udzie). Opuść prawy bark, lewą ręką obejmij głowę i delikatnie pochyl ją w lewo. W tej pozycji rozciągaj mięśnie (nie pogłębiając ruchu) przez 15-20 sekund. Rozluźnij mięśnie. Ćwiczenie wykonaj na drugą stronę.
6. Spleć dłonie za głową, trzymając ręce równolegle w stosunku do pleców. Z tej pozycji spróbuj przemieścić łokcie w tył do momentu, aż poczujesz napięcie między łopatkami. Wytrzymaj w tej pozycji 5 sekund, a następnie rozluźnij ręce. Ćwiczenie powtórz 5 razy.

Nie zapominajcie odostosowaniu swojego stanowiska pracy do własnych potrzeb.Więcej na ten temat znajdziecie tutaj:
https://wuteh.com.pl/jak-powinno-wygladac-stanowisko-pracy-przy-komputerze/
Zadbaj tez o oczy….Jeśli nosisz okulary, pamiętaj o nich!
https://www.doz.pl/czytelnia/a1389-Jak_chronic_oczy_w_pracy_przy_komputerze

Justyna Rogowicz