Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Józefa Marcińca 

ul. Zamkowa 1, 63-720 Koźmin Wielkopolski 

 tel: 62-721 68 28 e-mail: sekretariat@zspkozmin.pl

 

Marzec 2017


XIV Powiatowy Konkurs Informatyczny - III miejsce drużynowo.

To już XIV Powiatowy Konkurs Informatyczny pod patronatem Starostwa Powiatowego w Krotoszynie, w którym "Zamkowa" drużyna znów znalazła się w gronie laureatów. Gratulujemy III miejsca naszej odmłodzonej drużynie w składzie: Bartłomiej Rychlik i Patryk Stefański z klasy 2 TCPG oraz Mateusz Handke i Kamil Szewczyk z klasy 4 TCPG. Dodatkowo wyróżnienie otrzymał Mateusz Handke. Poziom konkursu został utrzymany na bardzo wysokim poziomie i jak co roku składał się z części teoretycznyj i praktycznej. Zakres materiału był bardzo szeroki i obejmował zadania z programowania, grafiki komputerowej, budowy i danych technicznych podzespołów komputerowych oraz znajomości kodu HTML i CSS. Serdecznie jeszcze raz gratulujemy naszej drużynie:) Dziękujemy również organizatorowi czyli ZSP nr 2 im. K.F. Libelta w Krotoszynie za ugoszczenie wszystkich uczestników - super smaczne kanapki, ciasteczka i oczywiście do wyboru kawka lub herbatka. 

Tekst i foto: Waldemar Ratajczyk

[ ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII Z KONKURSU ]


Uniwersytet Przyrodniczy w naszym "Zamku"

27 marca w Auli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im J. Marcińca odbył się "Dzień wykładów", które przeprowadzili pracownicy naukowi Uniwersytetu Przyrodniczego katedry Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu w Poznaniu. Spotkanie rozpoczęła Pani Dyrektor Ilona Bałoniak, która uroczyście przywitała zaproszonych gości. Następnie dr hab. Agnieszka Krzymińska przedstawiła ofertę edukacyjną Uniwersytetu Przyrodniczego. Po części oficjalnej uczniowie Liceum Ogólnokształcącego i Technikum w zawodach technik architektury krajobrazu, technik rolnik, technik agrobiznesu przeszli do poszczególnych sal w celu wysłuchania wykładów. [CZYTAJ WIĘCEJ... ]


Uczniowie na wykładzie Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

22 marca 2017 r. Uczniowie klasy IV Technikum w zawodzie Technik Rolnik uczestniczyli w wykładzie w Instytucie Inżynierii Biosystemów na Wydziale Rolnictwa i Bioinżynierii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Wykład poświęcony był uprawie kukurydzy a w szczególności wpływ nacisku redlicy zespołu wysiewającego na głębokość siewu, oraz wpływ różnych rolek dociskowych w zależności od gleby. Oprócz wykładu prowadzonego przez pracowników firmy HORSH młodzież mogła uczestniczyć również w pokazie maszyn.

Opiekunowie:
Dorota Zawikowska
Marcin Borowczyk 


Zamkowe talenty

Wielkimi krokami zbliża się wiosna. Pragniemy przywitać ją śpiewająco, kolorowo i z humorem. Dzisiaj pojawią się na tej scenie uczniowie, którzy zaprezentują nam swoje talenty. Myślę, że szybko przekonamy się, jak są one zróżnicowane, a niektóre zaskakujące. Gwarantujemy wam wiele emocji, humoru i świetnej zabawy.
Zaczynamy!!!  [CZYTAJ I ZOBACZ WIĘCEJ ]

WKRÓTCE FILMY Z TEJ WSPANIAŁEJ IMPREZY !!!


Wojewódzkie olimpiady 

Dużej satysfakcji przysporzyli nam uczniowie naszej szkoły uczestnicząc w wojewódzkich olimpiadach. Jeszcze w lutym w Olimpiadzie Ekonomicznej: Justyna Kopeć, uczennica klasy III Technikum Ekonomicznego, której opiekunką była pani Lidia Niedziela-Skrzypczak, a w Turnieju Talentów Księgowych – Roksana Polowczyk, której opiekunką była pani Beata Sobańska. Ostatnie dwie eliminacje wojewódzkie to Olimpiada Przedsiębiorczości, w której uczestniczyła uczennica klasy IV TE Roksana Polowczyk i Jakub Roszczak, uczeń klasy II TE, a także Olimpiada Przedsiębiorczości i Zarządzania (organizatorem Politechnika Częstochowska), której uczestnikami byli uczniowie klasy III Technikum Ekonomicznego, mianowicie: Justyna Kopeć, Agnieszka Kulińska, Sylwia Parysek, Sandra Ratajczyk, Beata Stęclik i Monika Twardowska oraz uczniowie IV TE: Roksana Polowczyk, Wojciech Janowski i Arkadiusz Orpel. Opiekunem uczestników w obydwu olimpiadach była pani Ewa Poczta-Szczepańska. Młodzież dzielnie zmagała się z pytaniami konkursowymi, a jednocześnie miała możliwość obejrzenia uczelni, wysłuchania wykładów i zabrania ze sobą upominków. Na wyniki jeszcze zaczekamy. Życzymy powodzenia!       

Tekst: Ewa Poczta-Szczepańska


 

Powiatowe Targi Edukacyjne i Targi Pracy w Krotoszynie

p1

15 marca wzięliśmy udział w Powiatowych Targach Edukacyjnych organizowanych przez Wydział Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Krotoszynie. W miejskiej hali sportowej zaprezentowały się wszystkie szkoły średnie naszego powiatu, przedstawiając gimnazjalistom ofertę edukacyjną. Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z tej edukacyjnej imprezy.

Tekst i foto G. Pierzchała

[ ZAPRASZAMY DO PEŁNEJ FOTOGALERII NA SZKOLNĄ STRONĘ FB ]


XI Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Gardenia Poznań

Trzeciego marca 2017 roku uczniowie klas TAK, TR, TMR brali udział w Międzynarodowych Targach Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Gardenia. Młodzież miała możliwość zaznajomić się z nowinkami świata ogrodniczego ułatwiającymi codzienną pracę ogrodnika oraz podziwiać piękne kompozycje kwiatowe. Wystawa obfitowała w nowości takie jak mobilne mini szklarnie czy designerskie domowe kompostowniki. Aranżacje boksów wystawienniczych i asortyment stoisk szkółkarzy potwierdzały nadejście nowego trendu, według którego znikają z ogrodów rośliny iglaste, a zastępują je modne znów magnolie, azalie, byliny i trawy ozdobne. Dużym zainteresowaniem cieszyły sie pokazy florystów, którzy zaprezentowali ogromne bogactwo form, kolorów i kształtów w kompozycjach kwiatowych. Uczniowie mieli również możliwość wzięcia udziału w wielu warsztatach, pokazach i seminariach prowadzonych przez wybitnych specjalistów. Młodzież zgodnie uznała wyjazd za bardzo udany!

Tekst: Joanna Kobus Marczak
fot. Marianna Krzyżaniak
Radosław Trawiński


Dzień Kobiet na "Zamku"

9 marca 2017 roku uczniowie naszej szkoły pod wodzą Pani Joanny Kobus-Marczak, Pana Mateusza Baszczyńskiego i Pana Karola Stasiaka zorganizowali apel z okazji Dnia Kobiet. Udział wzięli w nim wszyscy uczniowie i nauczyciele. Zaprezentowano nam fragmenty poezji i piosenki o kobietach. Chłopcy przedstawili nam scenkę relacji męża i żony, a całemu przedstawieniu towarzyszył Mały Książę i Róża. Zwieńczeniem apelu było wystąpienie Pani Dyrektor Ilony Bałoniak. Na końcu kobietom złożono życzenia i wręczono kwiaty.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć!

Natalia Kaźmierczak, kl. IITCPG

Z okazji Waszego święta życzymy wszystkim Paniom,

aby to, co dobre nigdy Was nie omijało,

a każda kolejna chwila, każdy kolejny dzień

był pełen radości i szczęścia.

[ ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII ]


Spotkanie z przedstawicielem Państwowej Inspekcji Pracy

9 marca 2017 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie z Luizą Kotowską –przedstawicielem Państwowej Inspekcji Pracy z maturzystami. Omówiono na nim głównie zagadnienia związane z nawiązywaniem i rozwiązywaniem stosunku pracy. Znajomość prawa pracy i wiedza o tym jak pracować bezpiecznie, to ważny aspekt w procesie edukacji młodzieży naszej szkoły, osiągany m.in. poprzez udział w programie „Kultura bezpieczeństwa”. Celem programu jest przygotowanie młodych ludzi do czekającego ich przejścia ze szkoły do pracy, przekazanie im wiadomości o bezpieczeństwie pracy i przysługujących prawach pracowniczych. Dzięki realizacji programu młodzi ludzie będą lepiej przygotowani do podjęcia pierwszej pracy. Wielu z nich uniknie wypadków, które spowodowane są brakiem wiedzy i świadomości zagrożeń zawodowych.

Tekst i zdjęcia Marcin Borowczyk


Finał Wojewódzki Olimpiady Młodych Producentów Rolnych

mb 0043 marca 2017 r. Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Koźminie Wlkp. brali udział w Finale Wojewódzkim Olimpiady Młodych Producentów Rolnych. Finał Wojewódzki odbył się w Gnieźnie. W Olimpiadzie mogli brać udział młodzi producenci rolni oraz uczniowie posiadający lub współgospodarujący w gospodarstwie rolnym. Limit wiekowy uczestników zawierał się w przedziale 17 - 40 lat. Zakres tematyczny, obowiązujący podczas Olimpiady obejmował materiał z następujących działów:
- Produkcja roślinna;
- Produkcja zwierzęca;
- Mechanizacja rolnictwa;
- Ochrona środowiska i odnawialne źródła energii;
- Ekonomika i zarządzanie;
- Bezpieczeństwo i higiena pracy;
- Zagadnienia dotyczące Wspólnej Polityki Rolnej, oraz Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020.
W finale Wojewódzkim Olimpiady udział wzięło 50 zawodników w tym 3 dziewczyny. Jedną z tych dziewczyn była Nasza uczennica Żaneta Kaszuba. Naszą szkołę reprezentowało 8 uczniów a trójka z nich otrzymała wyróżnienia. Byli to Piotr Bajodek, Szymon Kostka, Jarosław Kozłowski uczniowie klasy czwartej technikum rolniczego.

Opiekun
Marcin Borowczyk


Międzyklasowy Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt

Dzień 8 marca jest dniem szczególnym, w którym wszyskie kobiety odbierają życzenia, kwiaty i prezenty. Takim sportowym prezentem od nauczycieli wychowania fizycznego z "Zamku" było zorganizowanie Międzyklasowego Turnieju Piłki Siatkowej Dziewcząt. Do udziału w tym Turnieju została również zaproszona drużyna dziewcząt reprezentująca klasy III koźmińskiego Gimnazjum. Zgłoszonych zostało 7 drużyn, które podzielono na dwie grupy A i B. Grupa A to zespoły z klas: 3 TE/TCPG, I LO, 1 TES/TR oraz III Gimnazjum. Grupa B: 2 TA/TE, 2 TAK/TCPG oraz 1 TCPG. Rywalizacja w grupach stała na bardzo wysokim poziomie i była bardzo wyrównana. Zwycięskie drużyny z każdej grupy walczyły w finale o I miejsce. W grupie A - I miejsce zajęły dziewczyny z klasy 3 TE/TCPG natomiast w grupie B - dziewczyny z klasy 2 TA/TE. Te drużyny zmierzyły się w ścisłym finale. Miejsca premiowane pięknymi pucharami zdobyły zespoły:

1 miejsce - 3 TE/TCPG

2 miejsce - 2 TA/TE

3 miejsce - 1 LO

Wszystkim drużynom biorącym udział serdecznie gratulujemy! Zapraszamy poniżej do fotogalerii.

Tekst i foto: W. Ratajczyk

[ FOTOGALERIA Z TURNIEJU ] 


Półfinał Mistrzostw Wielkopolski LZS

1 marca 2017 roku odbył się w naszej hali Półfinał Mistrzostw Wielkopolski LZS mężczyzn. Udział w nim wzięły 4 drużyny: ZSP Koźmin Wielkopolski, ZSP Ostrzeszów, ZSP Marszew i ZSP CKU Przygodzice. Nasi chłopcy pod wodza Trenera Dariusza Maciejewskiego mimo naprawdę ciężkiej walki i ogromnej wytrwałości spisali się na medal i zajęli 1 miejsce, kwalifikując się tym samym do FINAŁU! Dziękujemy pozostałym drużynom za przybycie!

Serdecznie gratulujemy naszym chłopakom, życzymy powodzenia i dalszych sukcesów!

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć w wykonaniu Marcina Leśniaka!

Natalia Kaźmierczak, II TCPG


KROTOSZYŃSKI DĄB DLA NAUCZYCIELA NASZEJ SZKOŁY

W czwartek 2 marca w auli Liceum Ogólnokształcącego im. H. Kołłątaja w Krotoszynie odbyła się uroczysta gala, w trakcie której można było poznać nominowanych i laureatów w ósmej już edycji Nagrody Starosty Krotoszyńskiego “Krotoszyński Dąb”. Jest to specjalna nagroda dla osób i organizacji, które wyróżniają się pracą na rzecz lokalnego środowiska. Podobnie jak w latach ubiegłych, kapituła konkursu przyznała "dęby" w pięciu kategoriach: nauka/kultura, działalność gospodarcza, działalność społeczna, oświata i sport.

Miło nam poinformować, że w kategorii oświata, Kapituła „Krotoszyńskiego Dębu”

przyznała to zaszczytne wyróżnienie dla nauczyciela naszej szkoły Grzegorza Pierzchały.

Waldemar Ratajczyk

foto: Dawid Kinka


Spotkanie autorskie z Moniką Jagodzińską autorką książki "Cykl"

W środę 1 marca 2017 r. w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie autorskie z Moniką Jagodzińską autorką książki "Cykl". Spotkanie przebiegało w bardzo sympatycznej atmosferze. Młodzież zadawała mnóstwo pytań. Autorka okazała się bardzo ciepłą i kontaktową osobą. Chętnie opowiadała o książce, swoich pasjach i planach. Zaproszonymi gośćmi były również Panie z Biblioteki Publicznej w Koźminie Wlkp. Dziękuję wszystkim za przybycie, a książkę pisarki można wypożyczyć w bibliotece szkolnej. Zapraszam!


Oferta edukacyjna „Zamku”

W piątek, 24 lutego 2017 roku uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Marcińca w Koźminie Wielkopolskim przedstawili ofertę edukacyjną „Zamku”. W spotkaniu udział wzięli również pracodawcy, którzy oferują naszym uczniom odbywanie praktyki zawodowej. Z możliwościami edukacyjnymi zapoznali się uczniowie klas 3-cich gimnazjalnych z Koźmina Wlkp., Dobrzycy, Jaraczewa, Ruska i Zimnowody. Impreza wystartowała o godzinie 10.00 w hali sportowej ZSP. Wszystkich przybyłych powitała pani Dyrektor Ilona Bałoniak oraz przedstawiciele uczniów, którzy całość prowadzili czyli Alicja Gromadzińska i Katarzyna Karolczak z klasy I LO. W szkole nie tylko można zdobywać wiedzę ogólnokształcącą, techniczną czy nauczyć się zawodu ale również rozwijać własne pasje i talenty. Podziwialiśmy „Poloneza” i „Taniec góralski” wykonany przez szkolny zespół folklorystyczny „Koźminiacy”, talent wokalny zaprezentowała uczennica klasy III LO Aleksandra Roszak w piosence „Radość najpiękniejszych lat”. Wszyscy wysłuchali zespołu wokalno-instrumentalnego w piosenkach z klasyki rocka: „Smells Like Teen Spirit” (Nirvana) oraz „Zombie” (The Cranberries”) w składzie: Weronika Pieniężna, Sylwia Pieniężna, Jakub Adamiak, Paweł Zasieczny, Radek Trawiński i Tomasz Polański. Ostatnim punktem tej części był walc angielski wykonany przez uczniów klasy 3 LO. Wszyscy otrzymali gromkie brawa i uznanie przybyłych gości – gimnazjalistów [ CZYTAJ WIĘCEJ ]

[ F O T O G A L E R I A   część 2]

F O T O G A L E R I A   - Norbert Paterek 3 TCPG]