Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Józefa Marcińca 

ul. Zamkowa 1, 63-720 Koźmin Wielkopolski 

 tel: 62-721 68 28 e-mail: sekretariat@zspkozmin.pl

STYCZEŃ 2017


 ZAJĘCIA WARSZTATOWE Z GRAFIKI NA UAM

W dniu 25 stycznia kasa 1 i 2 TCPG udała się na wycieczkę dydaktyczną do Kalisza. W Kaliszu odbywały się Drzwi Otwarte na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Uczestnicy, oprócz możliwości zwiedzenia z zapoznania się z nowoczesnym budynkiem Uniwersytetu, mogli wziąć udział w różnego rodzaju warsztatach przygotowanych przez uczelnię właśnie na ten dzień.
Uczniów TCPG najbardziej interesowała edukacja plastyczna. Organizatorzy przygotowali w tym zakresie interesujące zajęcia warsztatowe i wykłady. Koźmińska młodzież wzięła udział w bardzo ciekawych warsztatach projektowania graficznego, gdzie można było poznać drogę przygotowania projektu od pomysłu przez koncepcje do pełnej realizacji. Wzięli także udział w warsztatach fotograficznych i multimedialnych. Część młodzieży zapoznała się podczas warsztatów z technikami druku płaskiego, wypukłego i wklęsłego, inni udali się by zapoznać się z nowoczesnymi technikami komunikowania poprzez Internet. Jedna z naszych grup wzięła na koniec udział w warsztatach dziennikarskich „News telewizyjny w teorii i praktyce”.

Karolina Przyjemska – warto było wziąć udział w warsztatach. Uzupełniają takie wyjazdy to co poznajemy w szkole. Mnie najbardziej podobały się wypowiedzi tegorocznych absolwentów, którzy pokazali nam i opowiedzieli i swoich pracach dyplomowych.

Magdalena Wyduba – zawsze to trochę inaczej niż w szkole. Fajnie, że mogliśmy zobaczyć to czego uczymy się w szkole. Zajęcia jak dla mnie bardzo ciekawe, szkoda, że czas tak szybko mijał. Jeśli byłaby okazja wzięcia udział w podobnej formie dokształcenia poza szkołą – jestem na tak.

Tekst i fot. G. Pierzchała

[ ZAPRASZAMY DO GALERII ]


Klasa Pierwsza LO - Klasą Akademicką!

23 stycznia uczniowie pierwszej klasy Liceum Ogólnokształcącego otrzymali indeksy Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, i od teraz oficjalnie są „studentami” Klasy Akademickiej. W ramach współpracy z UEP klasa uczestniczy w zajęciach prowadzonych przez pracowników akademickich. Nasi uczniowie mają okazję poznać nowoczesny sprzęt oraz podstawowe techniki pracy chemika, mikrobiologa, kosmetologa oraz fizyka. Podczas ostatnich zajęć licealiści stosowali chemiczną analizę jakościową związków nieorganicznych - zwaną także klasyczną metodą analizy jakościowej. Każdy uczeń samodzielnie oznaczał odpowiednie kationy.
W drugiej części zajęć uczniowie pracowali w laboratorium kosmetologicznym i opracowywali swoją własną, autorską recepturę na szampon. Wyprodukowane podczas zajęć szampony, po wystawieniu na półkę sklepową, z pewnością przyciągałyby oko nie jednego klienta - swoim zapachem, barwą oraz konsystencją;) Autorzy kosmetyków zabrali swoje „dzieła” do domu, aby sprawić upominek najbliższym.

Tekst: Agnieszka Ziembicka

Zdjęcia: W. Porawska, A. Ziembicka

[ ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII ]


25 lat WOŚP

15 stycznia nasza szkoła jak co roku uczestniczyła w 25 finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Koźminie Wielkopolskim , prezentując występ wokalny w wykonaniu uczennicy Natalii Kaźmierczak, która zaprezentowała utwory z repertuaru Kasi Popowskiej... " Sie Ma "

Opracowała : Monika Modrzyńska


Obchody 98. rocznicy Powstania Wielkopolskiego

Uczniowie klasy trzeciej LO przygotowali akademię upamiętniającą Powstanie Wielkopolskie. Była ona jednocześnie nietypową i ciekawą lekcją historii. Przypomniała drogę do niepodległości, przebieg i znaczenie wydarzeń z przełomu 1918-1919 roku. W ramach obchodów odbył się również konkurs plastyczny pt. POWSTANIE WIELKOPOLSKIE – Zwycięskie Powstanie. Wyróżniono prace uczennic pierwszej klasy TCPG: 
I miejsce - Dominika Pyta, II miejsce - Karolina Pierunek, III miejsce – Irena Tanaś.

Tekst: Agnieszka Ziembicka

Fot. M. Juskowiak , A. Ziembicka

[ ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII ]


Podsumowanie konkursu fotograficznego "Książka i ja"

9 stycznia odbyło się podsumowanie konkursu fotograficznego "Książka i ja". W holu Urzędu Wojewódzkiego otwarto wystawę pokonkursową, na którą składa się 250 zdjęć konkursowych. Wśród eksponowanych prac także prace uczniów naszej szkoły. Miło nam, że prace trojga naszych uczniów (Mikołaj Kaj, Kacper Włoszczyński i Natalia Orpel) zostały wyróżnione. Podczas wernisażu głos zabrali przedstawiciele organizatora konkursu - Janina Baran i Kinga Jaszczak. Przedstawiciel jury konkursu przeprowadził wnikliwą analizę eksponowanych zdjęć. Pochwalił wysoki poziom prac konkursowych i twórcze działanie młodzieży. 
Także bardzo pozytywnie na temat zaangażowania się młodzieży wypowiadał się wicekurator oświaty Zbigniew Talaga, który uczestniczył w wernisażu.

Tekst i fot. G. Pierzchała


"Zamek", zima, telefon i 4 TCPG

pn1

I znów kolejny poniedziałek... i tak, jak zawsze po weekendzie było nam trudniej usłyszeć budzik - oczywiście ten w telefonie:) Trzeba było jeszcze wstać, część z nas dużo wcześniej, bo troszkę dalej do szkoły. Jednak to co zobaczyliśmy za naszymi oknami od razu zmieniło nasze podejście do wspomnianego poniedziałku. Gdy spaliśmy to pogoda bawiła się malowaniem przyrody, wykorzystując tylko i wyłącznie kolor biały z domieszką lekkiego mrozu. Poniedziałek nabrał więc zupełnie innego charakteru, miłego, sympatycznego i można by rzec - ciepłego. Przemierzając trasę do naszego "Zamku" mogliśmy podziwiać wspaniałe dzieło zimowej aury, co w ostatnich latach nie często ma miejsce. Postanowiliśmy zatem upamiętnić ten niezwykły poranek w sposób bardzo spontaniczny, wykorzystując nieodłączne urządzenia mobilne - telefony oraz naszą przyszłą profesję - cyfrowe procesy poligraficzne.

Zapraszamy poniżej do obejrzenia naszych fotografii wykonanych tylko i wyłącznie telefonami.

4 TCPG

[ FOTOGALERIA - ZIMA Z 4 TCPG ]


Eliminacje szkolne XXXII Olimpiady Wiedzy Ekologicznej

11 stycznia 2017 roku odbyły się eliminacje szkolne XXXII Olimpiady Wiedzy Ekologicznej. Uczestniczyła w nich młodzież klas II i III kształcąca się w zawodach: Technik Architektury Krajobrazu, Technik Urządzeń i Systemów Energetyki Odnawialnej oraz Technik Mechanizacji Rolnictwa. Uczniowie zmagali się z pytaniami testowymi z zakresu ekologii i ochrony środowiska. Jednocześnie uczestnicy mieli możliwość sprawdzenia oraz poszerzenia swojej wiedzy i umiejętności. Wszystkim uczestnikom dziękuję i życzę powodzenia w dalszych etapach olimpiady. [art.]

Monika Modrzyńska


Próbny egzamin maturalny z Nową Erą

mp1

To już nowy 2017 rok, dzień 4 stycznia i kolejna próba przed zbliżającym się już tym "prawdziwym" egzaminem maturalnym w naszej szkole. O godzinie 8.00 rozpoczął się egzamin z języka polskiego dla 105 uczniów. Jeszcze dziś o godz. 12.30 do egzaminu rozszerzonego z biologii przystąpi 14 maturzystów. Jutro czyli w czwartek próbny egzamin maturalny z matematyki. Powodzenie!

Tekst i foto: W. Ratajczyk

[ ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII ]