Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Józefa Marcińca 

ul. Zamkowa 1, 63-720 Koźmin Wielkopolski 

 tel: 62-721 68 28 e-mail: sekretariat@zspkozmin.pl

Oferta edukacyjna „Zamku”

W piątek, 24 lutego 2017 roku uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Marcińca w Koźminie Wielkopolskim przedstawili ofertę edukacyjną „Zamku”. W spotkaniu udział wzięli również pracodawcy, którzy oferują naszym uczniom odbywanie praktyki zawodowej. Z możliwościami edukacyjnymi zapoznali się uczniowie klas 3-cich gimnazjalnych z Koźmina Wlkp., Dobrzycy, Jaraczewa, Ruska i Zimnowody. Impreza wystartowała o godzinie 10.00 w hali sportowej ZSP. Wszystkich przybyłych powitała pani dyrektor Ilona Bałoniak oraz przedstawiciele uczniów, którzy całość prowadzili czyli Alicja Gromadzińska i Katarzyna Karolczak z klasy I LO. W szkole nie tylko można zdobywać wiedzę ogólnokształcącą, techniczną czy nauczyć się zawodu ale również rozwijać własne pasje i talenty. Podziwialiśmy „Poloneza” i „Taniec góralski” wykonany przez szkolny zespół folklorystyczny „Koźminiacy”, talent wokalny zaprezentowała uczennica klasy III LO Aleksandra Roszak w piosence „Radość najpiękniejszych lat”. Wszyscy wysłuchali zespołu wokalno-instrumentalnego w piosenkach z klasyki rocka: „Smells Like Teen Spirit” (Nirvana) oraz „Zombie” (The Cranberries”) w składzie: Weronika Pieniężna, Sylwia Pieniężna, Jakub Adamiak, Paweł Zasieczny, Radek Trawiński i Tomasz Polański. Ostatnim punktem tej części był walc angielski wykonany przez uczniów klasy 3 LO. Wszyscy otrzymali gromkie brawa i uznanie przybyłych gości – gimnazjalistów.
Po części artystycznej zaproszono wszystkich do stoisk, na których prezentowano poszczególne typy szkół. Można było się dowiedzieć więcej o poszczególnych kierunkach kształcenia, porozmawiać z nauczycielami oraz pracodawcami. Atrakcji nie brakowało: można było poznać smaki herbat świata, zrobić i wydrukować profesjonalną fotografię, pośmiać się z skeczu „Dr Jelitko”, zobaczyć pokaz florystyki, popracować w programie do obsługi firmy, zasiąść za sterami ciągnika na symulatorze „Farmy”, wykonać laboratoryjne badanie mleka, zmienić swój image na stoisku fryzjerskim czy poczęstować się darmowymi wypiekami naszych uczniów i kawą.
Nasza oferta to nauka w technikum, liceum i szkole branżowej:
technik ekonomista, technik spedytor, technik cyfrowych procesów graficznych, technik rolnik, technik architektury krajobrazu, technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, klasy licealne o profilu biologiczno-chemicznym i historyczno-geograficznym, klasy branżowe: wielozawodowa i sprzedawca.
Firmy biorące udział w spotkaniu:
- Działalność Piekarnicza i Handlowa, Tomasz Paterek,
- Dompol
- Spółdzielcze Centrum Rolnicze „Centrol”,
- Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe „Petrol” i Hotel „Pod Szyszkami”,
- Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe „Bowit” s.c.
- Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe „Roma”,
- Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe „Naglak”,
- Salon Fryzjerski „Anita Grzesiek”,
- Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe „Stolmat”,
- Zakład Doskonalenia Zawodowego”,
- Auto-Serwis, Ryszard Kostka,
- Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „Bartesko”,
- Zakład Fryzjerski Męsko-Damski, Dorota Więcek.
To był bardzo pracowity dzień! ZSP dziękuję wszystkim przybyłym gimnazjalistom, a pracodawcom, uczniom oraz nauczycielom - za profesjonalne przygotowanie tego spotkania.
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia obszernej fotogalerii, która pokaże to, co trudno opisać słowami.

Tekst: Natalia Kaźmierczak II TCPG, Waldemar Ratajczyk

Foto: Waldemar Ratajczyk