Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Józefa Marcińca 

ul. Zamkowa 1, 63-720 Koźmin Wielkopolski 

 tel: 62-721 68 28 e-mail: sekretariat@zspkozmin.pl

P A Ź D Z I E R N I K   2 0 1 7

ARCHITEKCI KRAJOBRAZU UCZĄ SIĘ OD NAJLEPSZYCH

Dnia 25 października 2017 roku odbyło się szkolenie przeprowadzone przez menadżera produktu firmy HUSQVARNA Pana Andrzeja Cieciucha. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas III, IV TAK, I,II,III TR oraz III TMR pod opieką nauczycieli: Joanny Kobus Marczak, Justyny Bączyk i Marcina Borowczyka. Szkolenie dotyczyło innowacyjnych rozwiązań konstrukcyjnych w urządzeniach do pielęgnacji terenów zieleni. Omówiono szereg maszyn przeznaczonych do pielęgnacji ogrodu (m in. podkrzesywarki do gałęzi, nożyce do żywopłotu, wykaszarki, dmuchawy, kosiarki samojezdne) zasilanych wydajną baterią litowo-jonową. Prowadzący zwrócił uwagę na zalety baterii akumulatorowych, których użycie eliminuje bezpośrednią emisję zanieczyszczeń. Poza tym maszyny te, w porównaniu z urządzeniami posiadającymi silniki spalinowe, są lekkie, pracują ciszej oraz generują mniejszą ilość drgań... [CZYTAJ WIĘCEJ]


 

KONKURS RECYTATORSKI

poezja4W dniu 17 października uczennice naszej szkoły wzięły udział w powiatowych eliminacjach Konkursu Recytatorskiego Wierszy i Pieśni o Tematyce Patriotycznej w Krotoszynie. Celem konkursu było wytworzenie emocjonalnego stosunku do wartości kulturowych, w szczególności do poezji oraz upowszechnienie wśród młodzieży piękna mowy ojczystej i postaw patriotycznych.
Nasze uczennice: Milena Owczaryszek (kl. 1 TEG) i Weronika Pieniężna (kl.2 TCPG) wypadły w rywalizacji konkursowej bardzo dobrze i obie zajęły III miejsce – Milena w kategorii recytacji za wykonanie utworu „Ocalony” Tadeusza Różewicza, a Weronika w kategorii poezji śpiewanej zaprezentowała utwór „Kwiaty polskie”. Gratulujemy!
Laureatki kolejny raz wystąpią przed liczniejszym gronem publiczności podczas powiatowych obchodów Święta Niepodległości w dniu 11 listopada w krotoszyńskim Muzeum.

Izabela Stanisławska


DAWID KINKA PONOWNIE NAJLEPSZY

Krotoszyński Ośrodek Kultury był organizatorem konkursu fotograficznego "Moja Przestrzeń". Konkurs był skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu Powiatu Krotoszyńskiego. 19 października miało miejsce ogłoszenie wyników konkursu przy okazji podsumowania projektu fotograficznego "Studium przestrzeni". Miło nam poinformować, że Dawid Kinka - słuchacz kwalifikacji A20 fototechnik i jednocześnie nasz tegoroczny absolwent TCPG zdobył 1 miejsce w konkursie... [ ZOBACZ WIĘCJ NA FB ]

Tekst: Grzegorz Pierzchała

Foto: J. Głodas


"ZŁOTO" DLA KRYSTIANA PATALASA

7 października odbył się prestiżowy turniej w Brazylijskim Jiu Jitsu w Łodzi pod nazwą Octopus Cup. Była to już 4 odsłona tego turnieju i z roku na rok skupia coraz więcej zawodników. W tym roku było ich niemal 600. Uczeń naszej szkoły Krystian Patalas trenujący od roku w klubie Pretorian Koźmin zadebiutował w tym stylu walki podczas tego turnieju. W swojej kategorii białych pasów - 76kg miał 20 zawodnikow. Stoczył pięć zwycięskich walk w finale pokonując faworyta kategorii na punkty i zdobył złoty medal. Jestem bardzo zadowolony z występu mojego podopiecznego, pokonał stres i zmęczenie i pokazał wielkie serce do walki. Krystian obecnie przygotowuje się razem z innymi zawodnikami do zbliżających się mistrzostw Polski BJJ 4 listopada w Poznaniu.

Teskt: Karol Stasiak


"POWIAT NA ROWERZE - ZDROWO I BEZPIECZNIE" - KONKURS FOTO

Oto wyniki konkursu fotograficznego „Powiat na rowerze – zdrowo, ekologicznie i bezpiecznie”. Organizatorem konkursu było Starostwo Powiatowe w Krotoszynie. Celem konkursu było przede wszystkim promowanie prozdrowotnych i proekologicznych postaw mieszkańców Powiatu Krotoszyńskiego, wybierających rower jako środek transportu. Na konkurs przysłano 87 prac wykonanych przez 36 autorów. Miło nam oznajmić, że pierwsze miejsce w konkursie zdobył Dawid Kinka - zdolny uczeń p. Grzegorza Pierzchały, aktualnie słuchacz kwalifikacji A20 w naszej szkole.
Gratulujemy!

[za FB]


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

Jakub Marcisz z klasy I TEG piosenką "Kiedy byłem małym chłopcem" rozpoczął uroczystość Dnia Edukacji Narodowej w "Zamku". Wszystkich przybyłych gości: dyrekcję Szkoły, zaproszonych gości, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi oraz emerytowanych pracowników powitali prowadzący: Michał Styburski i Ania Trawińska z klasy IV TR. Dzień Nauczyciela to czas na docenienie trudu i złożenie podziękowań wszystkim tym, którzy swoją codzienną pracą dowodzą o wyjątkowości zawodu nauczyciela. Z tej okazji pani Dyrektor mgr Ilona Bałoniak podziękowała wszystkim pracownikom Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. J. Marcińca w Koźminie Wielkopolskim i wręczyła nagrody Dyrektora Szkoły.
Po części oficjalnej wszystkim obecnym zaprezentowano część artystyczną, która wzbudziła i wywołała bardzo dużo poztywnych emocji. Na początek z przymróżeniem oka pokazo posiedzenie Rady Pedagogicznej, oczywiście zbieżność... [ CZYTAJ WIĘCEJ... ]


DZIEŃ KOTA

Poniedziałek, 9 października to ważna data dla uczniów klas pierwszych. Tego właśnie dnia podsumowano na wesoło przyjęcię w poczet społeczności uczniowskiej "pierwszaków. Uroczystość została przygotowania przez Samorząd Uczniowski pod okiem opiekunki pani Pauliny Ignasiak. Przygotowano szereg konkursów i zabaw na wesoło. Wszyscy bardzo dobrze spędzili ten czas zgodnie z zasadą - "śmiech to zdrowie!". Impreza to stała się również okazją do podziękowania dzieciom biorącym udział w filmie prezentowanym na Ogólnopolskim Konkursie Piosenki Niemieckojęzycznej, gdzie zajęliśmy II miejsce na 250 szkół.
Poniżej serdecznie zapraszamy do fotogalerii, która lepiej niż słowo pisane odda charakter uroczystości "kocenia na wesoło".

Tekst: Waldemar Ratajczyk

Foto: Karol Ratajczyk

[ ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII ]


WIZYTA W DRUKARNI

10 października klasa 3 Technikum w zawodzie Technik Cyfrowych Procesów Graficznych udała się na zajęcia wyjazdowe do Wrocławia. Młodzież miała okazję zwiedzenia profesjonalnej drukarni dziełowej. Wrocławska Drukarnia Naukowa jest największą drukarnia dziełową na Dolnym Śląsku. Na rynku poligraficznym istnieje nieprzerwanie od 1945 roku, łącząc zarówno tradycje drukarskie i wieloletnie doświadczenie z nowoczesnością. Specjalnością WDN jest produkcja dziełowa - perfekcyjnie ...

[ zobacz więcej... ]


LICEUM I TECHNIKUM NA UNIWERSYTECIE EKONOMICZNYM W POZNANIU

II klasa Liceum Ogólnokształcącego, czyli klasa która jest pod patronatem Uniwersytetu Ekonomicznego, rozpoczęła kolejny rok współpracy z poznańską uczelnią. W ramach projektu uczniowie grupy biologiczno - chemicznej uczestniczą w zajęciach laboratoryjnych prowadzonych przez pracowników naukowych UE z Wydziału Towaroznawstwa. Podczas warsztatów ćwiczą obliczenia chemiczne, uczą się obsługiwać sprzęt laboratoryjny oraz...

[ zaobacz więcej... ]