Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Józefa Marcińca 

ul. Zamkowa 1, 63-720 Koźmin Wielkopolski 

 tel: 62-721 68 28 e-mail: sekretariat@zspkozmin.pl

 

MARZEC 2018


lo ulotka bn2

ZSP UCZESTNIKIEM X EDYCJI KAMPANII "DRUGIE ŻYCIE"

ZSP im. J. Marcińca w Koźminie Wielkopolskim jako jedna z 32 szkół ponadgimnazjalnych Wielkopolski włączyła się do jubileuszowej X edycji kampanii „Drugie Życie”. Akcja ta ma na celu promocję oświadczeń woli poprzez przekazywanie informacji na temat transplantacji. Popularyzacja wiedzy ma być narzędziem pozwalającym zwiększyć liczbę przeszczepów w Polsce. Inauguracja kampanii w „Zamku” miała miejsce już wcześniej - w październiku 2017 r. Wówczas to w ramach rozpoczęcia akcji zorganizowane zostało stoisko informacyjne, oraz przemarsz uczniów z transparentem, ulotkami i oświadczeniami woli po szkole. 14 marca zostało zorganizowane spotkanie promocyjne z dr hab. n. med. Maciejem Głydą, Konsultantem Wojewódzkim w Dziedzinie Transplantologii Klinicznej w Wielkopolsce i Lubuskim oraz osobą po przeszczepie serca panią Justyną Szymczak. Goście zawitali do szkoły o godzinie 11.00. Aula wypełniła się po brzegi młodzieżą, która z zaciekawieniem słuchała prelekcji lekarza - konsultanta. Doktor przybliżył problem transplantacji, wyjaśnił zawiłości prawne i medyczne, a przede wszystkim zachęcił młodzież do rozmów na ten temat pomiędzy sobą w domach rodzinnych. Wiele emocji wzbudziło także wystąpienie pani Justyny, która „obaliła” wiele mitów na temat życia z przeszczepionym sercem.
Transplantacja to życie. Wielu chorych umiera, bo nie dożyli chwili, kiedy znalazłby się dla nich zdrowy narząd. Przeszczep pozwoliłby im normalnie funkcjonować – uczyć się, pracować, założyć rodzinę, podróżować. Działania, jakie prowadzone są w ramach akcji informacyjnej „Drugie życie” mają spowodować wzrost świadomości społecznej młodych ludzi w zakresie transplantacji. Chcemy by młodzież „zarażała” oświadczeniami woli swoich krewnych i znajomych.
Poprzez poruszanie tematu przeszczepiania narządów, kontakt z lekarzem czy osobą, która żyje dzięki transplantacji chcemy skłaniać młodych ludzi do refleksji, pobudzać do dyskusji i podejmowania decyzji.
Każdy z nas ma dar uzdrawiania. Razem możemy pomóc lekarzom uratować niejedno życie!

Tekst i foto: Beata Kuzia


MISTRZOSTWA LZS W TENISIE STOŁOWYM

W piątek, 9 marca 2018 r. w hali sportowej ZSP przy ul. Strzeleckiej w Koźminie Wielkopolskim odbyły się Wielkopolskie Mistrzostwa LZS Młodzieży Szkolnej w Tenisie Stołowym. Zawodnicy grali systemem do dwóch przegranych. Jakub Adamiak aby stanąć na podium musiał wygrać kilka gier i zajął 3 miejsce (na 12 uczestników) . W tej samej kategorii na 6 miejscu uplasował się Krystian Bergmann. Nieco słabiej wypadł Marcin Leśniak i Paweł Bartkowiak. Bardzo dobrze grała też Monika Twardowska zajmując w swojej kategorii 5 miejsce ( na 10 uczestniczek). Gratulacje i podziękowania dla wszystkich a szczególnie dla czwartoklasistów: Moniki, Jakuba i Pawła którzy po raz ostatni mieli możliwość reprezentowania naszej Szkoły w Tenisie Stołowym!

Tekst i foto: Justyna Rogowicz


III POWIATOWE TARGI EDUKACYJNE

14 marca odbyły się już III Powiatowe Targi Edukacyjne w których uczestniczyła nasza szkoła. Mogliśmy zaprezentować swoją ofertę edukacyjną wszystkim gimnazjalistom z naszego powiatu. Podczas Targów pokazaliśmy się także od strony artystycznej w tańcu i utworach wokalnych. Zachecamy do obejrzenia zdjeć-migawek z tegorocznych Targów, które przedstawiają nas czyli Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Marcińca.

[ ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII NA FB ]

Tekst i fot. Grzegorz Pierzchała


SUKCES JAGODY SOKOŁOWSKIEJ Z KLASY II LO W ZSP

W dniu 08.03.2018 r. uczennica klasy II LO Jagoda Sokołowska zajęła III miejsce w IX edycji powiatowego konkursu historycznego: „POWSTANIE WIELKOPOLSKIE W POWIECIE KROTOSZYŃSKIM – DZIEJE I TRADYCJE”. Organizatorami konkursu byli:
- Muzeum Regionalne im. H. Ławniczaka w Krotoszynie
- Koło Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Krotoszynie
- Samorządowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Krotoszynie
- Towarzystwo Miłośników i Badaczy Ziemi Krotoszyńskiej
Honorowy patronat nad konkursem objęli:
- Starosta Krotoszyński Stanisław Szczotka
- Burmistrz Krotoszyna Franciszek Marszałek

 Tekst i foto: Piotr Osuch


XIV WIELKOPOLSKA OLIMPIADA WIEDZY KONSUMENCKIEJ

W dniu 06 marca 2018r. w  Liceum Ogólnokształcącym im. Hugona Kołłątaja odbyły się powiatowe eliminacje XIV Wielkopolskiej Olimpiady Wiedzy Konsumenckiej pod patronatem Starostwa Powiatowego.  Uczestnikami konkursu byli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych  z powiatu krotoszyńskiego. Naszą szkołę reprezentowało troje uczniów:  Ewa Kubiak – uczennica klasy IV TA,  Maciej Ignor – uczeń klasy IV TA,  Patryk Jędrzejczak – uczeń klasy I TE. Konkurs polegał na rozwiązaniu godzinnego testu z wiedzy konsumenckiej. Komisja konkursowa pod przewodnictwem Powiatowego Rzecznika Konsumentów,  pana Mikołaja Lechmana, po weryfikacji odpowiedzi wyłoniła trzech laureatów,  którzy uzyskali najlepsze wyniki spośród wszystkich uczestników konkursu. Pierwsze i trzecie miejsce uzyskały uczennice LO im. H. Kołłątaja, natomiast  II miejsce nasza uczennica – EWA KUBIAK. Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, natomiast pozostali uczestnicy zostali uhonorowani dyplomami okolicznościowymi, opiekunowie dyplomami z podziękowaniem. Laureatów  konkursu powiatowego czekają wojewódzkie rozgrywki w Poznaniu 10 kwietnia. Gratulujemy naszej uczennicy i życzymy jej powodzenia w kolejnym etapie.

Tekst: Ewa Poczta-Szczepańska


DZIEŃ KOBIET

Świat bez kobiet traci sens. Dlatego jak co roku uczniowie, a szczególnie płeć - jak mówią ta brzydsza - złożyła życzenia wszystkim dziewczynom i kobietom uczącym się i pracującym w Zamku. Spotkanie w auli szkolnej było dla wszystkich bardzo miłe i po prostu od serca od panów dla pań. Nadmienić należy, że w występy artystyczne bez płci pięknej tracą swój blask - nie zabrakło ich również i tym razem. Piosenkę "Two Ghost" oraz "Real love baby" wykonały Weronika Pieniężna (II TCPG) i Julia Kaźmierczak (II LO). Wszystkich rozbawił kabaret "Chłopaki do wzięcia i do przegięcia" w scense pt. "Dzień po Dniu Kobiet w zakrzywionym zwierciadle". Kolejna piosenka dla pań w wykonaniu Jakuba Marcisza czyli "Słodkiego Kuby" - "Jak długo jeszcze". Kolejny punkt to moim zadaniem CUD - czyli tancerze z III TR z rodzynkiem - Marcinem z III TCPG. Kiedy tancerze zeszli ze sceny,  wysłuchaliśmy ślicznego utworu w wykonanu Weroniki i Juli - "Chasing pavements".
Drogie Panie i Koleżanki - dużo uśmiechu i radości, niech każdy dzień będzie kwiatem, który rozkwita w Waszych rękach.
Za przygotowanie tej ślicznej uroczystości dziękujemy oczywiście mężczyznom: Karolowi Stasiakowi, Adamowi Kuzia, Piotrowi Pleskaczowi i Grzegorzowi Pierzchale i klasie III TR, II LO i gościom, o których wspomniałem.

Tekst, filmy i foto: Waldemar Ratajczyk

[ Zapraszmy do FOTOGALERII ]

Poniżej zapraszamy do wysłuchania pięknych pioseneki:

[ UTWÓR 1 ]

[ UTWÓR 2 ]

[ UTWÓR 3 ]

[ UTWÓR 4 ]

[ CHŁOPCY z III TR ]


DRZWI OTWARTE 2018

2 marca juz od rana szkoła nasza czekała na gimnazjalistów. Wszystko po to by gimnazjaliści mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną zamku. Można było szczegółowo zapoznać się z konkretnymi kierunkami nauki, porozmawiać z uczniami i nauczycielami. Na targi zostały także zaproszone firmy, które mogą zaoferować absolwentom pracę zawodową, proaktyki czy szkolenia. Poniżej bardzo obszerna fotorelacja naszej uczennicy z Technikum Cyfrowych Procesów Graficznych. Zapraszamy do oglądania, lajkowania no i wybrania naszej szkoły na kolejny czas edukacji.

Grzegorz Pierzchała Fot. Katarzyna Urbaniak

[ ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII ]