Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Józefa Marcińca 

ul. Zamkowa 1, 63-720 Koźmin Wielkopolski 

 tel: 62-721 68 28 e-mail: sekretariat@zspkozmin.pl

maj 2018


KLASA I TGIPC/TE W PARKU LINOWYM

Klasa I TGiPC i TE w środę 30 czerwca od godziny 9.00 zmagała się z atrakcjami Parku Przygód Piaski Szczygliczka - Park Linowy. Uczniowie zostali wyposażeni w profesjolnalny sprzęt wspinaczkowy: uprząż z lonżami, karabinki wspinaczkowe, bloczek zjazdowy - tyrolka oraz kaski. Do wyboru mieliśmy 4 trasy: czerwona - najtrudniejsza, niebieska (wyższa) i pomarańczowa (niższa) - trasy średnie i zielona - najłatwiejsze przeszkody. Trasę czerwoną wybrało - 12 uczestników, natomiast - zieloną 15. Kolejny etap to przygotowanie sprzętu wspinaczkowego, obowiązkowe szkolenie pod okiem dwóch instruktorek i sprawdzenie na poziomie "zerowym" każdego uczestnika. Po etapie przygotowania sprzętu i szkolenia zacząła się prawdziwe sprawdzenie swojej sprawności fizycznej, umiejętności wykorzystania sprzętu wspinaczkowe i oczywiście walki z wysokością. Trzeba przyznać, że obie grupy spisały się wspaniale - co można zobaczyć na fotkach i krótkich filmach. Wszyscy byli bardzo zadowoleni ze sprawdzenia swoich sił wspinaczkowych. Po tak dużym wysiłku z ulgą odwiedziliśmy żubry i park w Gołuchowe, gdzie w zasadzie (choć spacer w upale nie jest łatwy...) regenowaliśmy siły. Uczestnicy określili wycieczkę jednym słowem - SUPER - i chcemy więcej! Dodatkowo klasę należy pochwalić za wspaniałe zachowanie i wykonywanie wszystkich rozkazów głównych komandosów z oddziału "Zamek": kpt. Piotra Pleskacza i kpt. Waldemara Ratajczyka. P.s. - wkrótce nowe fotogalerie i filmiki z tej SUPER wycieczki:) Przede wszystkim trasa CZERWONA!

Tekst i foto: Waldemar Ratajczyk, Piotr Pleskacz i Weronika Pieniężna (II TCPG)

Zapraszamy poniżej do pełnych fotogalerii.

FOTOGALERIA - PRZYGOTOWANIE

FOTOGALERIA - WALKA Z WYSOKOŚCIĄ

FOTOGALERIA - PODSUMOWANIE

FOTOGALERIA - TRASA CZERWONA


 XXXiX BIEG KROTOSA

 

W niedzielę 27 maja młodzież ZSP z Koźmina Wielkopolskiego uczestniczyła w XXXIX Biegu Krotosa. Koźmiński Zamek w Krotoszynie reprezentowali: Ewa Kubiak, Patryk Reyer, Maciej Grzemski, Krystian Bergman, Dariusz Idkowiak, Jakub Roszek oraz Jakub Skrzypczak. 
Koźminianie w biegu pokazali się z dobrej strony, zdobywając czołowe miejsca. E. Kubiak II miejsce w swojej kategorii, K. Bergman I miejsce i J. Roszek II miejsce. 
Gratulacje dla zawodników i ich trenerów Dariusza Maciejewskiego i Adama Kuzia.

GP, Fot. DM


III REGIONALNY TURNIEJ MŁODEGO MECHANIZATORA

24 maja 2017 r. Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Koźminie Wlkp. brali udział w III Regionalnym Turnieju Młodego Mechanizatora. Turniej ten odbyło się w Opatówku i składał się z dwóch etapów. Pierwszy etap – część teoretyczna (test – 25 pytań) drugi etap – część praktyczna (8 zadań praktycznych do wykonania).
Nasi uczniowie Tomasz Jaśniak, Tymoteusz Rolnicki oraz Dominik Szklanny zakwalifikowali się do drugiego etapu konkursu i znaleźli się wśród najlepszych 12 uczestników spośród 6 szkół z południowej wielkopolski. 
Do zadań praktycznych należały: jazda sprawnościowa ciągnikiem, rozpoznawanie środków smarnych, rozpoznawanie rodzajów ogumienia, obsługa techniczna ciągnika rolniczego, obsługa techniczna opryskiwacza, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, wykonywanie zadań z zakresu ochrony przeciwpożarowej w gospodarstwie rolnym.
Nasi uczniowie odnieśli sukces gdyż Tomasz Jaśniak uplasował się na V miejscu, Tymoteusz Rolnicki VI miejsce a Dominik Szklanny IX miejsce. Opiekunem uczniów był Marcin Borowczyk, nauczyciel przedmiotów zawodowych rolniczych koźmińskiej szkoły.
Tekst i fot. MB


perspektywy

PERSPEKTYWY RANKING 2018

NAJLEPSZE TECHNIKUM W POWIECIE KROTOSZYŃSKIM! 

zsp p4

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Marcińca w Koźminie Wielkopolskim umożliwia absolwentom gimnazjum dalszą edukację w trzech typach szkół:
- w Technikum,
- w Liceum Ogólnokształcącym,
- w Branżowej Szkole I Stopnia.

Technikum kształci obecnie w następujących zawodach:
• technik ekonomista
• technik spedytor
• technik grafiki i poligrafii cyfrowej
• technik architektury krajobrazu z elementami florystyki
• technik rolnik z elementami agrotroniki

Liceum Ogólnokształcącego z klasą z dwoma profilami:
• biologiczno-chemiczny: z biologią i chemią realizowanymi w zakresie rozszerzonym,
• geograficzno-historyczny z elementami bezpieczeństwa narodowego: z geografią i historią realizowanymi w zakresie rozszerzonym.

Branżowa Szkoła I Stopnia, w której można zdobyć każdy zawód ujęty w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego.

Rejestracja i logowanie do systemu jest pod adresem:     https://powiatkrotoszynski.edu.com.pl/kandydat


MIĘDZYNARODOWY SUKCES UCZNIÓW ZSP
GALA ROZDANIA NAGRÓD W WIESBADEN

W dniach 4 -7 maja 2018 delegacja z naszej szkoły oraz Zakładu Aktywności Zawodowej w Koźminie Wielkopolskim gościła w Wiesbaden w Niemczech. Podczas pobytu została odebrana nagroda pieniężna dla uczniów, którzy uzyskali II miejsce w konkursie międzynarodowym dla 4 regionów Europy Jugendpreis 2018. 
Uczniowie i opiekunowie, którzy nie mogli wziąć udziału w gali, zostali zaproszeni do Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu na spotkanie z przedstawicielami Departamentu Edukacji i Nauki.

Tekst i foto: Joanna Marcisz


KOLEJNY SUKCES UCZNIÓW ZSP  

Krzysztof Staniek i Wiktoria Marecka z klasy I Technik Spedytor zajęli drugie miejsce w konkursie pt. „Marzenia Wielkopolan o wolnej Polsce. Jak uczcić stulecie odzyskania niepodległości?” zorganizowanym przez Sejmik Województwa Wielkopolskiego pod patronatem Przewodniczącej Sejmiku Pani Zofii Szalczyk dla Szkół Ponadgimnazjalnych w Wielkopolsce z powiatu krotoszyńskiego. W opracowanym przez siebie projekcie pracy przedstawili ciekawą i interesującą wizję uczczenia 100–lecia odzyskania niepodległości przez nasz kraj oraz ukazali najważniejsze etapy przebiegu Powstania Wielkopolskiego z uwzględnieniem roli w nim Koźminiaków. 
Podczas obrad Sesji Rady Powiatu Krotoszyńskiego w dniu 25.04.2018r. zostały wręczone laureatom nagrody.

Tekst i zdjęcia: Piotr Osuch


FLORYSTYKA W TECHNIKUM ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU

Architekci krajobrazu, którzy rozpoczną naukę w roku szkolnym 2018/2019 będą mieli możliwość poszerzania swoich umiejętności o sztukę układania kwiatów. Planujemy nabór do klasy pierwszej technikum architektury krajobrazu z innowacja pedagogiczną FLORYSTYKA. Oprócz dotychczasowych przedmiotów zawodowych, będą realizowane dodatkowe godziny przeznaczone na poznawanie i doskonalenie technik bukieciarskich. W programie nauczania znajdą się takie zagadnienia jak:
- kompozycje roślinne w naczyniach;
- florystyka okolicznościowa, ślubna, komunijna, pogrzebowa,
- kompozycje z roślin suszonych i suchych
- dekoracje bożonarodzeniowe i wielkanocne,
- dekorowanie wnętrz materiałem roślinnym,
- dekorowanie stołów i sal. 
Decyzję o wprowadzeniu innowacji do zawodu architekta krajobrazu podjęliśmy ze względu na rosnące zapotrzebowanie na usługi florystyczne. Kompozycje kwiatowe towarzyszą nam już nie tylko podczas najważniejszych życiowych wydarzeń ale wkradają się również w codzienność. 
Poniżej próbka naszych kompozycji kwiatowych.
Serdecznie zapraszamy!


EGZAMIN MATURALNY 2018

84 uczniów w piątek 4 maja o godzinie 9.00 przystąpiło do pisemnego egzaminu maturalnego z języka polskiego. Tym samym rozpoczęła się tegoroczna matura. W poniedziałek na wszystkich absolwentów czekał egzamin z matematyki, a w następnych dniach języki i wybrane przez nich przedmioty dodatkowe.

Tekst i foto: Grzegorz Pierzchała


UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO KLAS MATURALNYCH

„Szkoła naszym życiem jest, potem życie szkołą jest…”

Taki cytat witał wszystkich uczestników przybyłych. Nadszedł wyjątkowy czas pożegnania kolejnych absolwentów naszej Szkoły. Natalia Kaźmierczak i Jakub Roszczak powitali serdecznie wszystkich przybyłych gości na uroczyste zakończenie szkoły przez uczniów klas maturalnych roku szkolnego 2017/2018: Dyrekcję Szkoły – panią Ilonę Bałoniak, panią Karolinę Tomczak-Zmyśloną, pana Sławomira Zydorka, Starostę Powiatu Krotoszyńskiego pana Stanisława Szczotkę, Radnych Rady Powiatu Krotoszyńskiego – pana Janusza Baszczyńskiego, pana Piotra Osucha, pana Andrzeja Serka, Burmistrza Miasta i Gminy Koźmin Wielkopolski pana Macieja Bratborskiego, wiceburmistrza Miasta i Gminy Koźmin Wielkopolski pana Jarosława Ratajczaka, Naczelnika Wydziału Edukacji Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Krotoszynie pana Przemysława Wójcika, Dyrektora I Oddziału Banku Zachodniego WBK w Koźminie Wielkopolskim pana Artura Janczewskiego, Prezesa Lokalnej Grupy Działania Wielkopolska z Wyobraźnią pana Sławomira Szyszkę, Komendanta Komisariatu Policji w Koźminie Wielkopolskim pana Ryszarda Mierzejewskiego, Przewodniczącą Rady Rodziców panią Irenę Kaj, Skarbnika Rady Rodziców panią Magdalenę Kubiak, Grono Pedagogiczne, wychowawców klas kończących Szkołę – panią Małgorzatę Olejnik, panią Karolinę Kowalską, panią Izabelę Maciejewską, pana Michała Rybę oraz wychowawczynię przebywającą na urlopie panią Marzenę Krawczyk-Ryba oraz wszystkich pracowników Szkoły.

Szczególnie gorąco powitano Absolwentów klas IV Technikum w zawodach:
- technik rolnik,
- technik architektury krajobrazu i technik urządzeń i systemów energii odnawialnej,
- technik cyfrowych procesów graficznych,
- technik ekonomista i technik agrobiznesu.

Nadszedł ten ważny i uroczysty dzień w życiu ucznia, który jest... [CZYTAJ WIĘCEJ I ZOBACZ FOTOGALERIĘ Z TEJ UROCZYSTOŚCI ]

UWAGA! Wkrótce kolejne fotogalerie oraz krótkie filmy:)