Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Józefa Marcińca 

ul. Zamkowa 1, 63-720 Koźmin Wielkopolski 

 tel: 62-721 68 28 e-mail: sekretariat@zspkozmin.pl

GRUDZIEŃ 2017

AKCJA GÓRA GROSZA

Akcja "Góra grosza" i  w tym roku zakończyła się dużym sukcesem. W naszej szkole zebraliśmy 25563 groszy czyli 255 zł i 63 grosze! Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli tę szczytną Akcję.

Monika Twardowska


Z ŻYCIA INTERNATU SZKOLNEGO

W naszym internacie życie tętni nieustannie. Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego 2017/2018 my-wychowankowie internatu - rozpoczęliśmy nowy rok zmagań i nowych doświadczeń. Dnia 30 września świętowaliśmy Dzień Chłopaka. Nasi chłopcy dostali każdy kubek ze swoim imieniem i odrobinę słodyczy. Zorganizowaliśmy drobne spotkanie oraz poczęstunek z tej okazji, pogawędziliśmy przy tym i świetnie spędziliśmy czas. Chłopcom było bardzo miło jak i naszym dziewczynom. Dnia 29 listopada wraz z pomocą wychowawczyń zorganizowany został Wieczór Andrzejkowy. Były przygotowane różne wróżby, więc każdy swoją przyszłość i karierę zawodową poznał od podszewki. Wszyscy świetnie się bawili i dowiedzieli się coraz to nowszych i ciekawszych rzeczy. Nie obeszło się bez słodkiego poczęstunku i ciepłej herbaty w zimny, listopadowy wieczór.

Czas biegnie nieubłaganie.. aż tu dnia 20 grudnia Wigilia internatu! Kucharki z naszej szkoły pieczołowicie przygotowywały dla nas pyszności rodem z wigilijnego stołu. Nie trzeba było wołać a krokiety i ryba znikały ze stołu tak szybko jak się pojawiły. Każdy dostał od danej osoby drobny prezent co wprawiło nas w iście świąteczny nastrój. Czytaliśmy Pismo Święte, śpiewaliśmy kolędy i dyskutowaliśmy na przeróżne tematy. Po wieczerzy posprzątaliśmy i z pełnymi brzuchami poszliśmy spać. Dnia 21 grudnia wychowanka internatu Paulina Cepa obchodziła 18 urodziny, więc cała reszta w tajemnicy zorganizowała przyjęcie niespodziankę. Z wizytą przyjechali rodzice i przyjaciółka jubilatki z pysznym tortem, wychowawczynie i reszta wychowanków złożyli życzenia, pojawiło się symboliczne dostanie pasem oraz przebijanie balonów z grosikami. Zaskoczenie było niemałe.

Tekst: wychowankowie

Foto: Beata Kuzia


TERMINY PRZEKAZYWANIA UCZNIOM I ICH RODZICOM INFORMACJI
O WYNIKACH NAUCZANIA W ROKU SZKOLNYM 2017/2018

Wystawienie proponowanych ocen za pierwszy okres 

- dla klas maturalnych 4 grudnia 2017r. godzina 15:00
- dla pozostałych klas 15 stycznia 2018r. godzina 15:00

Poinformowanie rodziców o proponowanych ocenach za pierwszy okres

- dla klas maturalnych 11 grudnia 2017r.
- dla pozostałych klas 22 stycznia 2018r.

Ostateczne wystawienie ocen

- dla klas maturalnych 16 grudnia 2017 do godziny 15:00
- dla pozostałych klas 26 stycznia 2018 do godziny 15:00

Wystawienie proponowanych ocen końcowych klas maturalnych - 12 kwietnia 2018r. godzina 15:00

Poinformowanie uczniów i rodziców klas maturalnych o proponowanych ocenach końcowych - 16 kwietnia 2018r.

Ostateczne wystawienie ocen końcowych  - 23 kwietnia 2018 godzina 15:00

Wystawienie proponowanych ocen rocznych  - 7 czerwca 2018r.godzina 15:00

Poinformowanie rodziców o proponowanych ocenach rocznych - 08 czerwca 2018r.

Ostateczne wystawienie ocen rocznych - 15 czerwca 2018r. do godziny 15:00

Dyrektor
mgr Ilona Bałoniak


JASEŁKA 2017

Jasełka, to widowiska o Bożym Narodzeniu wzorowane na średniowiecznych misteriach franciszkańskich, a ich nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa jasło oznaczającego żłób. Dziś właśnie takie jasełka przedstawili dla całej szkoły uczniowie naszego Liceum Ogólnokształcącego, wspierani uczniami z innych klas a przede wszystkim wsparci katechetą, księdzem Pawłem. Licealiści przekazali ważną myśl, jaką niosą Święta Bożego Narodzenia. Nie można wykreślić tych świat z kalendarza naszego życia. Przyjście syna człowieczego bowiem dokonało i dokonuje tyle cudów na ziemi.

Były słowa, była muzyka, opłatek, życzenia. W świątecznym nastroju uczniowie opuszczali szkołę, by właściwą część świat spędzić rodzinnie, czego w szczególności życzyła dyrektor Ilona Bałoniak.

Tekst i fot. Grzegorz Pierzchała

[ FOTOGALERIA GRZEGORZ PIERZCHAŁA ]

[ FOTOGALERIA WALDEMAR RATAJCZYK ]


GWIAZDKA W KLASIE 1 TEG

Uczniowie klasy 1 TEG obchodzili pierwszą Gwiazdkę Klasową w nowej szkole. Klasa liczy 37 uczniów i łączy 2 profile: technik grafiki i poligrafii cyfrowej oraz technik ekonomista. Podczas spotkania zostały zachowane wszystkie tradycje wigilijne Świąt Bożego Narodzenie. Było łamanie się opłatkiem, śpiewanie kolęd, życzenia, choinka, prezenty, wielkopolski "gwiazdor" i oczywiście słodkie pierniki. Poniżej zapraszamy do fotogalerii z tego świątecznego spotkania.

Waldemar Ratajczyk - wychowawca

[ FOTOGALERIA - GWIAZDKA W KLASIE I TEG ]ŚWIĄTECZNY TURNIEJ HALOWEJ PIŁKI NOŻNEJ

turniej1

Turniej Świąteczny już poza nami. 15 drużyn rywalizowało fair play, jednak tym razem nie wynik sportowy był najważniejszy. Nie informacja jaki puchar dla jakiej drużyny. Dziś zwycięzcami czują się wszystkie drużyny. Mogły bowiem wesprzeć swoim darem jedną z osób, u której brakuje węgla na święta. Świąteczna pomoc Świętego Mikołaja organizowana przez koźmińską OSP dotrze właśnie do tej osoby. Do Turnieju Świątecznego zgłosiło się aż 15 drużyn. Każda z drużyn zdeklarowała się uiścić tzw. wpisowe, które w całości zostanie przekazane na cele charytatywne. Zebrana kwota zwiększy budżet Strażackiego Pogotowia Świętego Mikołaja przy OSP Koźmin Wielopolski.

Dziękujemy wszystkim drużynom i zawodnikom, którzy wsparli ten szlachetny cel! Dziękujemy pani Dyrektor, nauczycielom wychowania fizycznego, szczególnie panu Dariuszowi Maciejewskiemu.

Tekst i fot. Grzegorz Pierzchała


WARSZTATY "DWIE STRONY SIECI"

Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu organizuje spotkania profilaktyczno – informacyjne „Dwie strony sieci”, dotyczące zagrożeń wynikających z nieprawidłowego wykorzystywania Internetu. Przedsięwzięcie jest częścią projektu „Obserwatorium Zagrożeń dla Ludzi Młodych”. Policyjni profilaktycy wraz ze swoimi partnerami w dziedzinie bezpieczeństwa, edukują młodzież, kadrę pedagogiczną i rodziców w zakresie bezpiecznego wykorzystywania wirtualnej sieci. 18 grudnia w poniedziałek w sali kinowej Multikina w Poznaniu odbyły się warsztaty interaktywne „Dwie strony sieci” w których uczestniczyli nasi uczniowie z klasy III Technik Cyfrowych Procesów Graficznych oraz uczniowie z ZSP 2 z Krotoszyna – klasa I Technik Informatyk. Tematyka warsztatów o cyberzagrożeniach obejmowała zagadnienia dotyczące prywatności danych, bezpieczeństwa w sieci, odpowiedzialnego i świadomego wykorzystania potencjału jaki ma w sobie Internet. Przedstawiono również zagrożenia związane z wirusami komputerowymi, kradzieżą tożsamości, pedofilią, stalkingiem czy podszywaniem się pod inne osoby. Na zakończenie uczestnicy konferencji obejrzeli film pt. „Nerve”. Film ten portretuje dosadnie i bardzo brutalnie stan oderwania od rzeczywistości, jaki staje się udziałem upojonego władzą i złudnym poczuciem anonimowości człowieka. Siłą tej produkcji jest strona wizualna i sposób realizacji, mające za zadanie stworzyć wrażenie współuczestnictwa w kreowanych przez bohaterów sytuacjach. Wyjazd na pewno pokazał młodzieży, że nie zawsze Internet jest „dobry”. W dzisiejszych czasach dla osób nieumiejętnie korzystających z zasobów Internetu niesie o wiele więcej złego niż dobrego.  
Również opiekunowie: Dariusz Konieczny, Dariusz Włodarczyk (ZSP 2 Krotoszyn) oraz Michał Ryba, Waldemar Ratajczyk (ZSP Koźmin) uważają, że tego typu warsztaty są nieodzowne dla edukowania młodzieży, by świadomie i bezpiecznie korzystać z mediów społecznościowych i zasobów Internetu.

Tekst i foto: Waldemar Ratajczyk


ENERGIA Z WNĘTRZA ZIEMI - UNIEJÓW

W dniu 18 grudnia 2017r. uczestniczyliśmy w wyjeździe edukacyjnym do Uniejowa, gdzie zapoznaliśmy się z energią pozyskiwaną z wnętrza ziemi – jedną z najbardziej zielonych źródeł energii. Zwiedziliśmy studnie odwiertową z której wydobywają wodę solankową. Odwiedziliśmy także basen znajdujący się w miejscowości, który wykorzystuje te źródła.

IV TUISEO


WIZYTA W GOSPODARSTWIE PAŃSTWA STRÓŻYŃSKICH

Klasa I Technikum Rolniczego w ramach pracowni produkcji rolniczej wybrała się z wizytą do rodzinnego gospodarstwa rolnego swojego kolegi – Państwa Stróżyńskich. Gospodarstwo, które prowadzą rodzice Damiana położone w Kromolicach i specjalizuje się w produkcji mleka. Stado liczy obecnie około 300 szt. z czego 125 to krowy mleczne, gdzie remont stada prowadzony jest  z własnej hodowli. Uczniowie mogli zobaczyć nie tylko oborę, halę udojową ale również nowoczesny sprzęt rolniczy. Na uwagę zasługuje fakt iż gospodarstwo prowadzone od pokoleń prowadzone jest w sposób rozważny przy zachowaniu wszelkich standardów bezpieczeństwa. Właściciele gospodarstwa mogą poszczycić się wysoką wydajnością a świadectwem tego jest uzyskanie od rekordzistki ponad 100 tys. kg mleka. Mama Damiana - Pani Barbara wyznaje zasadę iż wielkie marzenia + ciężka praca = sukces. To bardzo mądre i trafne zdanie, które cechuje prace w rolnictwie. Właściciele przygotowali dla nas także niespodziankę – mały poczęstunek. Dziękujemy Gospodarzom za niezwykle miłe i życzliwe przyjęcie. Zostaliśmy także zaproszeni ponownie do odwiedzin u Damiana i jego rodziny na pokaz maszyn rolniczych.

Tekst i foto: Marcin Borowczyk


DYREKTOR HOFFMANN - OSTATNIE POŻEGNANIE

Dnia 19 grudnia 2017 roku o godzinie 13.00 na cmentarzu w Koźminie Wielkopolskim pożegnaliśmy naszego emerytowanego Dyrektora śp. Rafała Hoffmanna. Człowieka o niezwykłej osobowości, dyrektora, nauczyciela, wychowawcę i przyjaciela. Uroczystą mszę św. koncelebrowali w kościółku na cmentarzu księża: Zygmunt Lewandowski - proboszcz parafii farnej oraz ks. Jerzy Ranke i ks. Stanisław Czubak, jego wychowankowie ze szkoły w zamku. Zebrani na uroczystości pogrzebowej dyrektorzy szkół, nauczyciele, uczniowie, rodzina, przyjaciele i znajomi w milczeniu oddawali hołd i podziękowanie za to co swoim życiem, swoją postawą przekazywał św. p. Rafał Hoffmann innym. A tak wiele dawał nam od siebie.
Słowa podziękowania i pożegnania w imieniu Grona Nauczycielskiego ZSP wygłosiła obecna pani Dyrektor Ilona Bałoniak.

Tekst i fot. GP


NASZE PIŁKARKI DRUGIE W WIELKOPOLSCE

18 listopada w hali sportowej ZSP Koźmin Wlkp. przy licznie zgromadzonej publiczności odbył się finał Mistrzostw Wielkopolski w piłce ręcznej dziewcząt Szkół Ponadgimnazjalnych - Licealiada. W zawodach uczestniczyły 4 najlepsze zespoły wyłonione z wcześniejszych eliminacji powiatowych, rejonowych i półfinałowych - LO Turek, 3 LO Gniezno, ZSMS Poznań oraz gospodarz - ZSP Koźmin Wlkp. Imprezę rozpoczęli starosta Krotoszyński Stanisław Szczotka, szef Wielkopolskiego Szkolnego...

[ ZOBACZ WIĘCEJ NA FB ]


AKCJA WOLONTARIAT - PODSUMOWANIE

W dniach od 27 listopada do 15 grudnia 2017 roku młodzież z Wolontariatu przy ZSP im. J. Marcińca zorganizowała akcje zbiórki artykułów pierwszej potrzeby dla osób najbardziej potrzebujących. Akcja ta była przygotowana i przeprowadzona pod patronatem Ochotniczej Straży Pożarnej z Koźmina Wlkp. W piątek 15 grudnia młodzież przekazała paczki przedstawicielom OSP. Akcje w naszej szkole koordynowały opiekunki Wolontariatu Lidia Niedziela-Skrzypczak i Dorota Parysek-Raś.
Wszystkim, którzy wspomogli akcje: młodzieży naszej szkoły, Gronu Pedagogicznemu oraz Obsłudze SERDECZNIE DZIĘKUJEMY.
WOLONTARIAT


Tekst i fot. L. Niedziela-Skrzypczak


LEKCJE MUZEALNE I WARSZTATY WE WROCŁAWIU

Dnia 15 grudnia 2017 roku uczniowie klas I,II,III TR, III TAK i IV TUiSEO, pod opieką nauczycieli Justyny Bączyk, Marcina Borowczyka, Joanny Kobus Marczak, Karoliny Tomczak Zmyślonej i Natalii Ziętkiewicz, brali udział w lekcjach muzealnych i warsztatach organizowanych przez Muzeum Pana Tadeusza Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu. Tematyka zajęć dotyczyła obyczajów bożonarodzeniowych na polskich dworach szlachecki oraz w czasach PRL-u. Część warsztatowa polegała...

[ ZOBACZ WIĘCEJ NA FB ]


JARMARK BOŻONARODZENIOWY

Dnia 7.12.2017 r. młodzież z klasy II LO, II technik ekonomista i spedytora oraz III technik ekonomista uczestniczyła w wycieczce do Wrocławia. Celem wyjazdu był Jarmark Bożonarodzeniowy. Klimat, jaki tam jest, przybliżył nas znacząco do Świąt. Podziwialiśmy choinkę, renifery i „stragany”. Po uciechach dla ducha skorzystaliśmy z innej formy kultury i odwiedziliśmy kino. Film „Co wiecie o swoich dziadkach„ okazał się strzałem w dziesiątkę. W doskonałych nastrojach wróciliśmy do Koźmina gotowi do dalszej pracy.

Tekst i fot.: AM, DPR, LNS

[ ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII ]


WARSZTATY MYSZKA I SZYSZKA

W dniu 8.12.2017 r. naszą szkołę odwiedzili uczniowie kl. I i III Szkoły Podstawowej nr 3 w Koźminie Wlkp. Dzieci brały udział w warsztatach florystyczno - hortiterapeutycznych prowadzonych przez wykwalifikowanych hortiterapeutów: Joannę Kobus - Marczak i Agnieszkę Romanowską - Pawłowską, oraz uczennice klasy III technikum architektury krajobrazu. Celem zajęć było pobudzenie zmysłów: dotyku, węchu, słuchu, wzroku poprzez prace polegające na porównaniu różnych pędów i szyszek roślin iglastych. Na zakończenie zajęć hortiterapeutki wprowadziły dzieci w świat legendy o „Daglezji i czterech myszkach”, która stała się inspiracją do wykonania kompozycji florystycznej – bożonarodzeniowej myszki. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w warsztatach, a ich zaangażowanie zaskoczyło prowadzące oraz wychowawców. Na zakończenie zajęć odbyła się degustacja świątecznych pierników i mandarynek, które pobudziły ostatni zmysł – zmysł smaku. Ponieważ zajęcia sprawiły bardzo dużo radości uczestnikom i prowadzącym, wspólnie uzgodniono termin kolejnego spotkania… (Wielkanoc). Serdecznie dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy ponownie.

[ ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII ]


PRZYGOTOWANIA DO NARODZIN JEZUSA

Najbardziej kreatywni uczniowie naszej szkoły – klasy III i IV Technikum architektury krajobrazu przygotowują Zamek do narodzin Jezusa. Wykonali wiele ozdób takich jak: ozdobne drzewka świąteczne, stroiki bożonarodzeniowe , lampiony oraz ozdoby choinkowe… Wszystkie rozświetlają naszą szkołę i nadają jej świątecznego charakteru.
Prace nadal trwają, zobacz co aktualnie zrobiliśmy …

[ ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII ]

Tekst: Radosław Trawiński Zdjęcia Dawid Koźlik i Dawid Grześkowiak


WYCIECZKA KLASY I TEG i III ZSZ - HYDROPOLIS i JARMARK

Rankiem w poniedziałek 4 grudnia o godzinie 7.30 klasa 1 TEG (graficy i ekonomiści) oraz klasa 3a ZSZ wraz z opiekunami: Joanną Marcisz, Justyną Rogowicz oraz Waldemarem Ratajczykiem wyjechali na wycieczkę do Wrocławia. Program był bardzo napięty bo już o godzinie 10.00 zwiedzaliśmy Hydropolis - czyli wszystko to co się dzieje z wodą na świecie. Zapoznaliśmy się z obiegiem wody w przyrodzie oraz z procesami zachodzącymi w atmosferze. Szczegółowo mogliśmy przyjrzeć się procesowi produkcji wody jak i jej oczyszczania. Duże zainteresowanie wzbudziła interaktywna mapa Wrocławia, na której można było zobaczyć jakie tereny miasta zostały zalane w tzw. powodzi tysiąclecia w roku 1997. Modele największych jednostek pływających: wycieczkowiec, lotnistkowiec, kontenerowiec i wiele innych okrętów historycznych przyciągnęły uwagę przede wszystkim wychowawcę (WR) klasy 1 TEG. Kolejnym ważnym piunktem wycieczki było zwiedzanie Jarmarku Bożonarodzeniowego na Starym Rynku. Podziwialiśmy wspaniałe kolorowe stoiska świąteczne, które kusiły ślicznymi ozdobami ręcznie wykonanymi czy słodkościami. Nawet nie zauważyliśmy jak zbliżył się czas powrotu do Koźmina. Uczniowie wraz z opiekunami spędzili bardzo miłe chwile w trakcie wycieczki, o czym można się przekonać oglądając obszerną fotogalerię.

Tekst i foto: Joanna Marcisz, Justyna Rogowicz, Waldemar Ratajczyk

[ ZAPRASZAMY DO OBSZERNEJ FOTOGALERII ]


PROJEKT - WIRTUALNY ZAMEK

Jesteśmy 16-osobową grupą zapaleńców naszej szkoły i bierzemy udział pod opieką pana Michała Ryby w VIII edycji konkursu na najciekawsze projekty edukacyjne organizowanego przez Wydawnictwo Nowa Era. Nasz projekt ma numer 00054 i tytuł „Zamek, jakiego nie znacie - wirtualny spacer”. Klikając w link: 

https://projektzklasa.pl/component/projektzklasa8/projekty/pokaz/162.html

Oddaj głos! Otrzymasz zwrotnego maila z linkiem, w który należy kliknąć - dopiero wtedy Twój głos jest zarejestrowany. Głosuj każdego dnia do 14 grudnia 2017r.

Uczestnicy


PROJEKT - NOC MŁODYCH NAUKOWCÓW

Grupa projektowa licealistów stworzy scenariusz spotkania naukowego "Noc Młodych Naukowców", na które będą zaproszeni uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych oraz gimnazjum i klasy VII szkół podstawowych naszej gminy. Aby zagłosować kliknij na poniższy link:

https://projektzklasa.pl/component/projektzklasa8/projekty/pokaz/2892.html