Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Józefa Marcińca 

ul. Zamkowa 1, 63-720 Koźmin Wielkopolski 

 tel: 62-721 68 28 e-mail: sekretariat@zspkozmin.pl

LISTOPAD 2018


CZAS ZAWODOWCÓW - podsumowanie - POLITECHNIKA POZNAŃSKA

Nadszedł ostatni dzień pracy na Politechnice Poznańskiej w ramach projektu "Czas Zawodowców - BIS". Na początek - mała piesza wycieczka po Kampusie Politechniki. Pierwszy nasz cel to studencka rozgłośnia  - Radio Afera. Mogliśmy na żywo zobaczyć w jaki sposób pracuję się w studio radiowym. Mieliśmy okazję porozmawiać z Szefem Działu Promocji i Reklamy Bartłomiejem Nowakiem, rodowitym koźminianinem. Zwiedzaliśmy obiekty sportowe, bibliotekę i czytelnię uczelni. Uczniowie biorący udział w projekcie zapoznali się z nowoczesnymi technologiami multimedialnymi. Piątek był zatem dniem podsumowania tygodniowej pracy nad projektami, które obejmowały: produkcję filmową, promocję własnej firmy poprzez Biznes Plan, projekt strony internetowej, plakaty reklamowe oraz  badania marketingowe. Do dyspozycji uczniowie mieli wirtualne studio filmowe oraz wysokiej klasy aparaty fotograficzne. Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali Certyfikaty Projektowe z ocenami bardzo dobrymi i celującymi.

Całość projektu nadzorował pan Tomasz Dworek - pracownik Politechniki Poznańskiej zajmujący się nowoczesnymi technologiami. W ciekawy sposób przekazał niezbędną fachową wiedzę, co pozwoliło by końcowe projekty były profesjonalne. Bardzo dziękujemy.

Tekst i foto: Waldemar Ratajczyk


czas zawodowców - środa i czwartek - politechnika poznańska

Kolejne 2 dni spędzone na Politechnice Poznańskiej w ramach projektu unijnego "Czas Zawodowców - BIS" upłynął pod znakiem filmowym. Uczniowie pracowali w bardzo nowoczesnym wirtualnym studiu filmowym. Zadanie polegało na tworzeniu clipów reklamowych dotyczących nowych firm oraz spraw społecznych. Zapraszamy do fotogalerii, która najlepiej zobrazuje zaangażowanie na kolejnym etapie praktyk na Politechnice Poznańskiej.

Tekst i foto: Waldemar Ratajczyk

[ FOTOGALERIA - WIRTUALNE STUDIO FILMOWE ]


 

JESIENNA MALTA PO ZAJĘCIACH NA POLITECHNICE POZNAŃSKIEJ

foto: Waldemar Ratajczyk


spedytorzy z wizytą w firmie kruk i paterek

We wtorek 20 listopada uczniowie klasy II technikum w zawodzie technik spedytor udali się z wizytą do Zdun do firmy transportowo-spedycyjnej KRUK. Na miejscu uczniów przywitał założyciel i szef firmy, pan Kruk. Młodzież z zaciekawieniem słuchała jak powstała firma i z jakimi zadaniami mierzy się przez 25 lat istnienia. Pan Kruk z ogromną pasją podchodzi do swoich zadań i prowadzenia działalności, dlatego młodzież słuchała go z zapartym tchem. Uczniowie zwiedzili zakład specjalizujący się w transporcie ponadgabarytowym i poznali od podszewki pracę spedytora.
Dzięki uprzejmości i hojności koźmińskiego przedsiębiorcy, pana Paterka młodzież miała całkowicie sfinansowany transport do Zdun. Po powrocie zawitaliśmy również do firmy ZDZ Paterek, gdzie młodzież pozyskała wiedzę na temat kursów i kwalifikacji, jakie potrzebne są do prowadzenia pojazdów i wykonywania różnego rodzaju transportu.
Serdecznie dziękujemy firmie ZDZ Paterek za darmowy transport, oraz możliwość wizyty w ośrodku, a także firmie Kruk, a szczególnie jej przesympatycznemu właścicielowi za gorące przyjęcie i podzielenie się profesjonalną wiedzą.

Karolina Kowalska
Alina Jaworowicz


ZAJĘCIA NA POLITECHNICE POZNAŃSKIEJ

Minął drugi dzień zajęć na Politechnice Poznańskien w ramach projektu unijnego "Czas Zawodowców. W projekcie uczestniczy 15 uczniów z klasy IV w zawodzie technik cyfrowych procesów graficznych. Poznają tajniki planowania i wprowadzania na rynek nowych firm wykorzystując odpowiednie technologie cyfrowe. Mają do dyspozycji wirtualne studio filmowe, sprzęt i oprogramowanie pozwalające śledzić ruch gałek ocznych obserwatora czyli badania przy pomocy eyetrackingu. Metoda ta pozwala na sprawdzenie użyteczności projektowanych reklam, plakatów czy stron internetowych. Projekt ten pozwala również poznać warunki i charakter pracy w korporacji oraz w jaki sposób rozwiązywać w sposób kreatywny kolejne stawiane zadania.

Tekst i foto: Waldemar Ratajczyk i Michał Ryba

[ ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII ] 


COME ON JUMP

"Come on and jump, jump, jump..." Takimi słowami zachęca nas Nelly Furtado i Flo-Rida do ...skakania. Stąd pomysł na wyjazd integracyjny klas I TRS, II TR, III TR do jednego z najpopularniejszych miejsc sportowo - rozrywkowych Poznania - Jump Arena. Wybór okazał się "strzałem w dziesiątkę..." Ta coraz bardziej popularna forma aktywności fizycznej dostarczyła uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń. Po profesjonalnej rozgrzewce pod okiem instruktora, uczniowie korzystali z szeregu atrakcji obiektu, których mnogość sprzyjała wyrabianiu nawyku aktywnego spędzania wolnego czasu oraz rozwijania zainteresowania sportem. Nastepnie, zmęczeni ale pełni pozytywnych emocji, pojechaliśmy "odpocząć" do kina Helios, gdzie uczniowie mieli okazję odprężyć się przy komedii Planeta Singli 2. Na zakończenie było też coś dla "ducha" ... Jarmark Bożonarodzeniowy, którego klimat kojarzy się z uczuciem ciepła, serdecznością i bliskością, które należy pielęgnować ze względu na fakt, że bardzo brakuje ich w codziennych relacjach międzyludzkich.
Organizatorami wycieczki byli Justyna Bączyk, Marcin Borowczyk i Joanna Kobus Marczak wraz z opiekunami Pauliną Ignasiak - Szymczak, Agnieszką Ziembicką i Karolem Ratajczykiem.

Tekst i fot. Joanna Kobus Marczak


wolontariat koźmińskiego zamku w domu dziecka w gorze

26 listopada Wolontariat działający wraz z opiekunami Anetą Michalak i Dorota Parysek-Raś był z przedświąteczną wizytą w Domu Dziecka w Górze. Wizytę poprzedziła zbiórka książek, gier, puzzli, środków chemicznych, które zostały przekazane podopiecznym domu dziecka. Dzięki uprzejmości i pomocy finansowej anonimowej osoby, Wolontariat zakupił trzy odtwarzacze CD, a firma ODZ Paterek zapewniła darmowy transport do Góry. Podopieczni wraz z opiekunami przyjęli nas ciepło i z wielką radością. Nie obyło się bez wzruszeń. Młodzież zawarła nowe znajomości, które zamierza kontynuować. Na pewno wybierzemy się tam po raz kolejny.

Tekst i fot. A.M., D.P.-R.


SZCZYPIORNIŚCI Z ZAMKU NA III MIEJSCU W REJONIE KALISKIM

pr1

W piątek 16 listopada piłkarze ręczni ZSP im J. Marcińca w Koźminie Wlkp. brali udział w Mistrzostwach Rejonu Kaliskiego w Ostrowie Wlkp. Do turnieju przystąpiło 6 reprezentacji szkół, które podzielono na 2 grupy: Grupa A - ZST-E Ostrów Wlkp., ZSP Koźmin Wlkp., LO Pleszew. Grupa B - LO Kalisz, LO Ostrzeszów, ZAP Ostrów Wlkp. Nasi chłopcy w pierwszym meczu uznali wyższość gospodarzy przegrywając 14-9, natomiast w drugim meczu wygrali z Pleszewem 14-3. Grupę B wygrało LO Kalisz przed ZAP Ostrów a ostatnie miejsce w grupie uzyskali chłopcy z Ostrzeszowa. Tym samym nasi szczypiorniści zagrali w małym finale o III miejsce z ZAP Ostrów Wlkp., wygrywając 11-5. W meczu finałowym spotkały się ZST-E Ostrów Wlkp. - LO Kalisz. Gospodarze wygrali 17-15.

Tabela końcowa:
I miejsce ZST-E Ostrów Wlkp.
II miejsce LO Kalisz
III miejsce ZSP Koźmin Wlkp.  GRATULUJEMY!
IV miejsce ZAP Ostrów Wlkp.

Tekst i fot. Dariusz Maciejewski


 

4 tmr - wyjazd studyjny do niemiec

Sześcioro uczniów kierunku technik mechanizacji rolnictwa wraz z opiekunem Marcinem Borowczykiem przebywali w dniach 12-15 listopada 2018 r. na wyjeździe studyjnym w Niemczech.Organizatorem wyjazdu było Studenckie Koło Naukowe Inżynierii Rolniczej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, z którym Nasza Szkoła współpracuje. Program wyjazdu przedstawiał się następująco: 12 listopada Norymberga – zwiedzanie starego miasta oraz Dokumentationszentrum Reichsparteitagsgelände Muzeum znajdujące się na terenie nieukończonej hali budowanej specjalnie na zjazdy partyjne. Ekspozycja poświęcona była historii NSDAP. Przedstawiała ona szczegółowo nazistowską ideologię, a także okoliczności, które umożliwiły Hitlerowi dojście do władzy, szczególną uwagę zwracając jednak na wspominane już zjazdy partyjne z lat trzydziestych, ich organizację i przebieg. 13 listopada Lauingen fabryka ciągników Deutz Fahr.

Fabryka położona na prawie 16 ha produkująca ciągniki serii Agrotron o mocy 120 do 340 KM. Znajdują się tam typowe.... [ ZOBACZ WIĘCEJ NA FB ]


Kolejny rekord w zamku! prawie 30 litrów w krwi!

Już po raz szósty Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. J. Marcińca w Koźminie Wielkopolskim przy współudziale Klubu HDK zorganizował akcję honorowego krwiodawstwa. Akcja przeprowadzona została we wtorek 13 listopada 2018r. przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu oraz OT RCKiK w Krotoszynie. W tym roku po raz pierwszy przeprowadzona została w formie stacjonarnej na hali sportowej ZSP dzięki pomocy kol. Dariuszowi Maciejewskiemu. Dawcą mógł zostać każdy zdrowy człowiek w wieku 18-65 lat legitymujący się dowodem osobistym.

Wtorkowa akcja rozpoczęła się o godzinie 08.30 i cieszyła się wielkim powodzeniem. W ciągu 4 godzin zarejestrowano 74 kandydatów, z których aż 63 oddało krew. Pozostali nie zostali zakwalifikowani z różnych powodów zdrowotnych. Szczególnie dużą frekwencję okazali uczniowie koźmińskiego zamku. Krew oddało około 32 uczniów i jeden nauczyciel. Na akcji zebrano 28,35 l krwi. Tegoroczna akcja była kolejnym sukcesem, jeśli chodzi o liczbę dawców i ilość zebranej krwi.

Organizatorami akcji byli: kol. Karol Ratajczyk – opiekun Szkolnego Koła PCK w ZSP im. J. Marcińca w Koźminie Wielkopolskim i Wiesław Głuszek – Prezesem Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK przy UMiG Koźmin Wielkopolski. Wszystkim, którzy pomogli rozpropagować to przedsięwzięcie i Tym, którzy odpowiedzieli na apel składamy serdeczne podziękowanie oraz życzymy zdrowia, zadowolenia z dobrze spełnionej misji, jaką jest ratowanie życia i zdrowia drugiego człowieka.

W przyszłym roku planujemy w zamku już dwie akcje stacjonarne w lutym i w listopadzie. Szczegóły wkrótce.

Karol Ratajczyk – Opiekun Szkolnego Koła PCK przy ZSP w Koźminie Wielkopolskim

[ ZAPRASZAMY DO OBSZERNEJ FOTOGALERII Z TEJ AKCJI ]


 "młody kierowca" - konferencja

We wtorek 6 listopada odbyła się jak co roku konferencja "Młody kierowca" zorganizowana przez Starostwo Powiatowe i Policję. Przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji przedstawili stan bezpieczeństwa na drogach powiatowych i statystki dotyczące zdarzeń i wypadków drogowych w latach 2014-2018. W konferencji udział brali uczniowie klas I oraz II - jako przyszli kierowcy. Młodzieży przedstawiono między innymi: wypadki drogowe na terenie powiat krotoszyńskiego (2014-2018), liczbę zabitych osób w wyniku zdarzeń drogowych, główne przyczyny zdarzeń drogowych, przyczyny i rodzaj kolizji drogowych, liczbę zdarzeń drogowych z udziałem kierowców do 24 roku życia.

Działania i akcje profilaktyczne podejmowane przez Komendę Powiatową Policji to np.: bezpieczny weekend, bezpieczny przejazd, znicz, rowerem bezpieczniej, bezpieczne zimowisko, trzeźwość i wiele innych, w tym oczywiście konferencje "Młody kierowca". Bardzo wymownym działaniem była akcja: "Nie spiesz się! I tak będziesz pierwszy na swoim pogrzebie". Konferencja ma na celu uświadomienie przyszłym kierowcom jak wiele zagrożeń czeka na drogach oraz jakie podejmować działania, aby ich unikać i nie prowokować.

Poniżej w galerii można zapoznać się szczegółowo ze statystyką przedstawioną przez Komendę Powiatową - zapraszamy.

Tekst i foto: Waldemar Ratajczyk

[STATYSTYKA WYPADKÓW I ZDARZEŃ DROGOWYCH W POWIECIE KROTOSZYŃSKIM]


konk hist

SUKCES NASZYCH UCZNIÓW W KONKURSIE HISTORYCZNYM

W V edycji konkursu Sacratissimo Cordi Polonia Restituta – etap wojewódzki zorganizowanym przez Stowarzyszenie Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika Wdzięczności w Poznaniu pod tytułem „Pomnik Wdzięczności w naszych sercach i umysłach. Dziękujemy za 100 lat niepodległości naszej Ojczyzny.”

Nasi uczniowie Norbert Paterek klasa 4 TAK zajął 2 miejsce, Katarzyna Karolczak klasa 3 LO zajęła 3 miejsce, a wyróżnienie specjalne za wiersz otrzymała Jagoda Sokołowska klasa 3 LO. Nagrody laureatom zostały wręczone w dniu 10.11.2018 r. podczas uroczystego koncertu w Auli UAM w Poznaniu z okazji Święta Niepodległości. Honorowy patronat nad konkursem objęli: Kuratorium Oświaty i Wychowania w Poznaniu, Region Wielkopolska NSZZ „Solidarność”, Arcybiskup Metropolita Poznański.

Norbert i Katarzyna przedstawili prace literacką, w której pokazali patriotyzm starszego pokolenia swoich rodzin, natomiast Jagoda zaprezentowała w konkursie wiersz swojego autorstwa.
Wyróżnienia dla naszych wychowanków tym bardziej cieszą, ponieważ konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Wzięło w nim udział ponad 70 szkół z Wielkopolski, które nadesłały 651 prac.

Tekst i fot. Piotr Osuch


100-lecie odzyskania niepodległości!

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z obchodów 100 lecia Odzyskania Niepodległości. 

Zebraliśmy się na dziedzińcu zamku by punktualnie o godzinie 11.11 odśpiewać Hymn Polski. Następnie wysłuchaliśmy okolicznościowej akademii nawiązującej do historii naszego narodu. Młodzież zaprezentowała wiersze i pieśni patriotyczne. Dominowała biel i czerwień.

Tekst i fot. G.P.


powiatowe obchody święta niepodległości

W sobotę 10 listopada w Krotoszynie odbyły się powiatowe obchody Święta Niepodległości. Po uroczystej Mszy św. delegacje, poczty sztandarowe i uczestnicy uroczystości zebrali się w Muzeum Krotoszyńskim. Tam nastąpiło podsumowanie Konkursu Pieśni i Wierszy Patriotycznych, w którym nasza młodzież zdobyła czołowe miejsca. Nagrody finalistom wręczył starosta krotoszyński Stanisław Szczotka. Patriotyczny wieczór uświetnił występ finalistów konkursu. Gromkimi brawami i wspólnym śpiewem nagrodzono naszych uczniów: Weronikę Pieniężną i Jakuba Marcisza.

IS GP


zapraszamy do oddania krwi - to życie dla innych!

W dniu dzisiejszym 6 listopada - wtorek, gościliśmy w naszej szkole znanych organizatorów akcji pobierania krwi: Wiesława Głuszka i Krzysztofa Kierzka. Panowie spotkali się z uczniami szkoły w celu propagowania honorowego dawstwa krwi. Młodzież ze skupieniem wysłuchała prelekcji na temat krwiodawstwa.

Uczniowie naszej szkole regularnie oddają krew. Najbliższą okazję będą mieli już za tydzień, 13 listopada w godzinach 8.30 – 13.00.

Koordynatorem akcji w naszej szkole jest pan Karol Ratajczyk - masz pytanie - skontaktuj się z nim.

Grzegorz Pierzchała


100-lecie odzyskania niepodległości

Nasza szkoła przygotowuje się już od dłuższego czasu na najważniejszy dzień patriotyczny roku 2018. 11 listopada - Święto Niepodległości, będziemy świętować w piątek 10 listopada. W tym dniu o godzinie 11.11 na dziedzińcu zamku wspólnie odśpiewamy Hymn Państwowy (4 zwrotki, których znajomość już opanowaliśmy) a następnie udamy się do auli szkoły by wziąć udział w uroczystym apelu.
Uczcijmy ten dzień powagą a także odpowiednim, zewnętrznym strojem.

GP
Fot. Milena Miernicka


IV konkurs piosenki turystycznej

26 października 2018 uczniowie naszej szkoły (LO i Technikum) wzięli udział w IV Konkursie Piosenki Turystycznej, który odbył w Domu Kultury w Koźminie Wlkp. To spotkanie zostało zorganizowane przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Koźminie Wlkp. oraz miejscowy Urząd Miasta i Gminy. Celem konkursu była popularyzacja piosenki turystycznej wśród dzieci i młodzieży, integracja zespołów oraz środowiska turystycznego i promowanie młodych talentów.

Nasi uczniowie rywalizowali w kategorii szkół gimnazjalnych, VII-VIII klas szkół podstawowych oraz szkół ponadgimnazjalnych. Uczennice LO (zespół instrumentalno – wokalny) w składzie: Patrycja Kaźmierczak, Julia Kaźmierczak, Alicja Gromadzińska, Martyna Pawłowska oraz Joanna Bryll wykonały piosenkę „Dni, których nie znamy”, Weronika Pieniężna dała popis w piosence „Pocztówka z Beskidu” a Kuba Marcisz zaśpiewał: „Zegarmistrz Światła Purpurowy”. W wyniku konkursu Weronika zajęła I miejsce a Kuba II.

Tekst i foto: Joanna Marcisz


drużynowe mistrzostwa powiatu w tenisie stołowym

Dnia 19 października w Krotoszynie odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Powiatu w Tenisie Stołowym. W rozgrywkach wzięło udział pięć szkół z powiatu krotoszyńskiego. Naszą Szkołę w kategorii dziewcząt reprezentowały: Agnieszka Bruder i Hanna Mrzywka.

Dziewczęta zajmując II miejsce awansowały do rozgrywek rejonowych, które zostaną rozegrane w pierwszej połowie listopada. W kategorii chłopców rywalizacja była zdecydowanie trudniejsza dlatego również wielkie gratulacje dla Marcina Leśniaka i Krystiana Bergmana za zajęcie IV miejsca.

Justyna Rogowicz