Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Józefa Marcińca 

ul. Zamkowa 1, 63-720 Koźmin Wielkopolski 

 tel: 62-721 68 28 e-mail: sekretariat@zspkozmin.pl

[WRZESIEŃ]   [PAŹDZIERNIK]   [LISTOPAD]   [GRUDZIEŃ]   [STYCZEŃ]   [LUTY]   [MARZEC]   [KWIECIEŃ]   [MAJ] 


 

zjazd lo


biesiada patriotyczna w klubie seniora

Dziś, 6 września, młodzież klas technikum uświetniła swoim występem Niepodległościową Biesiadę w Klubie Seniora. Projekt „W hołdzie Powstańcom Wielkopolskim” przygotowała polonistka Izabela Stanisławska. Wymowne wiersze i pieśni patriotyczne upamiętniały walczących o wolność Ojczyzny Powstańców Wielkopolskich z Ziemi Koźmińskiej. Rok obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości obfituje w uroczystości i akademie patriotyczne. Spotkanie w Klubie Seniora było okazją do wielopokoleniowych refleksji na temat historii, kultury i tradycji naszego narodu.


wielkopolskie święto soi 2018

7 września w piątek klasa 4 TR/TMR wyruszyła wraz z opiekunami Justyną Rogowicz i Waldemarem Ratajczykiem do Nowych Skalmierzyc na Wielkopolskie Święto Soi. Konferencja odbywała się na terenie gospodarstwa rolnego pana Jana Chlasty, który zajmuję się trudną uprawą soi od wielu lat. Program szczegółowy konferencji obejmował tematy:

- wieloletni plan zwiększenia udziału białka pochodzenia krajowego w paszach dla zwierząt,

- soja: technologia uprawy i wykorzystanie,

- prezentację poletek demonstracyjnych z uprawą soi,

- pokazy polowe siewu soi oraz zabiegów ochrony roślinw fazach od wysiewu do piątego tygodnia,

- prezentację firm i instytucji partnerujących w organizacji konferencji.

Organizatorami tego bardzo pouczającego spotkania było Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierii i Techników Rolnictwa Oddział Kalisz, Wielkopolska Izba Rolnicza i oczywiście Gospodarstwo Rolne Jana Chlasty. Wszyscy uczestnicy poznali tajniki uprawy soi na glebach polskich i jak sobie radzić z zakwaszeniem naszych rodzimych gruntów. Pan Jan Chlasty podzielił się swoją wiedzą, którą gromadził - jak powiedział - od 65 lat. Wszysscy uczestnicy konferencji na pewno skorzystali z tej obszernej wiedzy i pokazów praktycznych. Dotatkowo można było posłuchać zespołu i muzyki ludowej - to dla ducha, a dodatkowo był poczęstunek dla zaproszonych gości - to dla ciała. Wszyscy ze spotkania "Wielkopolskie Święto soi 2018" byli bardzo zadowoleni - klasa 4 TR/TMR oraz ich opiekunowie, którzy dziękują im za wspaniałą postawę podczas tej Konferencji! Dziękujęmy też organizatorom za materiały dydaktyczne oraz "inne" gadżety, które na pewno sprawiły wiele przyjemnmości, również opiekunom:)

Tekst i foto: Justyna Rogowicz oraz Waldemar Ratajczyk

[ ZAPRASZAMY DO PEŁNEJ FOTOGALERII ]


W dniu 15.09.2018 r. o godz. 8.00 rozpoczęcie kształcenia zaocznego

dla kursów - kontynuacja i SP BHP III semestr.

TERMIN ROZPOCZĘCIA NOWYCH KURSÓW ZOSTANIE PODANY

PO ZATWIERDZENIU PRZEZ ORGAN PROWADZĄCY. 


ZEBRANIA Z RODZICAMI - 12 WRZEŚNIA - ŚRODA

18.00 - aula Szkoły spotkanie Rodziców klas I-wszych z dyrekcją i nauczycielami, a następnie spotkania w klasach z wychowawcami

18.00 - spotkanie w klasach z wychowawcami Rodziców uczniów klas IV i III LO, a następnie o godz. 18.40 w auli Szkoły z dyrekcją i nauczycielami

19.15 - klasa nr 10 spotkanie Rady Rodziców. Zobowiązuję wychowawców klas do powiadomienia aktualnych członków Rady oraz do wytypowania po 1 osobie z klasy do reprezentowania klasy na posiedzeniu Rady w dniu 12 września 2019 roku.

Dyżur pełni klasa III LO.


UROCZYSTE ROZPOCZECIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

Podobno czas jest czymś nieuporządkowanym, gdyż powoduje utratę pamięci, zapominanie. W tym sensie czas jest bardziej przyczyną ginięcia, niż powstawania. Wakacje jednak dla uczniów są niezapomniane i zawsze pozostaną w pamięci... na dłużej lub krócej. Czas też jest przyczyną rozpoczynania nowych wydarzeń - tak jak rozpoczęcie Nowego Roku Szkolnego 2018/2019. Dla wielu z nas - szczególnie dla uczniów klas I-wszych i klas maturalnych na pewno pozostanie na wiele lat w pamięci - co będzie szczególnie zauważalne za kolejny duży upływ czasu. Jak zauważamy czas jest czymś bardzo ważnym i im więcej go upłynie - tym cenniejszy jest ten co nam zostaje. Dlatego cieszmy się czasem, który jest nam dany i który powinien być dobry dla nas, a przede wszystkim dobry dla innych od nas.
Nowy Rok Szkolny CZAS ZACZĄĆ! Cieszmy się zdrowiem oraz tym że jesteśmy nadal uczniami, że możemy cieszyć się młodością i radością płynącą z jej wnętrza... - bo już za kilka lat zatęsknimy właśnie za tym czasem, który niestety nieubłaganie zmierza do swojego celu. (Think about it)

Tekst i foto: Waldemar Ratajczyk

[ ZOBACZ PEŁNĄ FOTOGALERIĘ - ZAPRASZAMY ! ]


PRzygotowanie sceny - dożynki lutogniew 2018


SZKOŁY DLA DOROSŁYCH

zapoznaj się z naszą ofertą bezpłatnego kształcenia w ciekawych zawodach 

oferta1819


II ETAP POWIATOWEGO RAJDU ROWEROWEGO W ZAMKU KOŹMIŃSKIM

W dniu 23 czerwca 2018 r. odbył się II etap powiatowego rajdu rowerowego po ziemi rozdrażewskiej i koźmińskiej. Początek rajdu był w Szkole Podstawowej w Dzielicach następnie uczestnicy przejechali trasą przez Rozdrażew gdzie byli ugoszczeni przez wójta tejże gminy. Dalej rajdowcy udali się przez Trzemeszno i Grębów do Koźmina Wlkp. Meta rajdu była w Zamku koźmińskim. Po serdecznym powitaniu na dziedzińcu szkolnym przez Panią Ilonę Bałoniak Dyrektor ZSP i wiceburmistrza Koźmina Wlkp. rowerzyści zwiedzili koźmińską Bibliotekę Publiczną i Zakład Aktywności Zawodowej. Ostatnim punktem było złożenie wiązanki kwiatów przed tablicą Powstańców Wielkopolskich mieszczącą się przed dziedzińcem zamkowym upamiętniającą wymarsz I Kompani Koźmińskiej z Zamku koźmińskiego na front rawicki. Rajd zakończył się pyszną grochówką serwowaną w stołówce szkolnej.

Tekst: Piotr Osuch

Foto: Beata Antczak

[ ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII ]


ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

Wszyscy jeszcze mamy w pamięci początek roku szkolnego, a nadszedł czas uroczystego jego zakończenia. Wraz z zaproszonymi gośćmi, którymi byli: Zastępca Naczelnika Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu pan Waldemar Wronecki, Kierownik Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Koźminie Wielkopolskim pan Czesław Seraszek, Dyrektor Ośrodka Doskonalenia Zawodowego pan Stanisław Paterek, Komendant Komisariatu Policji asp. sztab. pan Ryszard Mierzejewski, Przewodnicząca Ray Rodziców pani Irena Kaj, Skarbnik Rady Rodziców pani Magdalena Kubiak wraz z Dyrekcją Szkoły, w uroczystości wzięła udział cała społeczność szkolna ze szczególnym uwzględnieniem uczniów. Pani Dyrektor Ilona Bałoniak osobiście wręczyła najlepszym uczniom świadectwa z wyróżnieniem (średnia ocen powyżej 4.75), następnie Wicedyrektor Szkoły pani Karolina Zmyślona-Tomczak wraz z szefową Rady Rodziców panią Ireną Kaj nagrodziły uczniów za szczególne osiągnięcia oraz pracę na rzecz klasy, szkoły i środowiska lokalnego. Kolejnym punktem uroczystości to wręczenie 10-ciu uczniom w zawodzie technik ekonomista Certyfikatów Projektu Unijnego Akademia Zawodu przy współpracy Starostwa Powiatowego w Krotoszynie. Koorynatorem i asystentem ze strony Szkoły był pan Michał Ryba, ze strony Starostwa Powiatowego pan Waldemar Wronecki - zastępca Naczelnika Wydziału Edukacji Kultury i Sportu, którzy pogratulowali uczniom wręczając wspomniane Certyfikaty. Za szczególne osiągnięcia w dziedzinie matematyki z rąk pani Małgorzaty Fornalik zostali wyróżnieni uczniowie, którzy zostali laureatami w województwie w konkursach internetowych.

Przyszła kolej na pożegnanie absolwentów klas III-cich Zasadniczej Szkoły Zawodowej: 3a i 3b. Świadectwa ukończenia zostały im wręczone przez wychowawców: panią Joannę Marcisz oraz pana Karola Ratajczyka wraz panią Dyrektor. Złożyli oni również Ślubowanie Absolwentów i podpisy w Księdze Pamiątkowej. Jak wspomniałem na początku artykuły czas biegnie szybko i jak do tej pory nie jesteśmy w stanie zwolnić jego biegu czy rozciągnąć aby był wolniejszy, ale w przyszłości pewnie będzie to możliwe... tak myślę. Jednak 22 czerwca 2018 roku to pożegnanie dwóch pań pracujących w Dziale Księgowości ZSP im. Józefa Marcińca, które w tym roku przejdą na emeryturę: Główna Księgowa pani Maria Ryba oraz Starsza Księgowa pani Halina Marszałek. Podziękowania za swą wieloletnią pracę otrzymały od dyrekcji Szkoły, pracowników administracji i obsługi oraz całej społeczności uczniowskiej. Dziękujemy i życzymy słonecznego i szczęśliwego wypoczynku po latach pracy. Na podsumowanie przedstawiona część artystyczną przygotowaną przecz uczniów klasy II LO i II TR pod okiem pań: Doroty Parysek-Raś i Justyny Bączyk.

P.S. Przepraszam, że kilka dni minęło, ale szkoła pracuje pełną parą, kwalifikacje zawodowe, rekrutacja, itp:)

Życzę wszystkim uczniom miłych i przede wszystkim bezpiecznych wakacji! Widzimy się już 3 września - jak wspomniałem czasu nie da się zatrzymać ani spowolnić:) Zapraszam również poniżej do pełnej fotogalerii.

Tekst i foto: Waldemar Ratajczyk

[ FOTOGALERIE Z ZAKOŃCZENIA ROKU SZKOLNEGO 2017/2018 SERDECZNIE ZAPRASZAMY ]


 

II MIEJSCE W KONKURSIE JĘZYKOWYM "AGENT" 

konkurs agent 2W czwartek 07.06.2018r. trzy uczennice z kl. II LO - Sylwia Drukarczyk, Alicja Gromadzińska i Jagoda Sokołowska - reprezentowały koźmiński Zamek na powiatowym konkursie językowym "AGENT". Konkurs został zorganizowany przez ZSP nr 1 w Krotoszynie i polegał na wykonaniu zespołowo zadań językowych na trasie opisanej w języku angielskim i niemieckim, wykonaniu zdjęcia określonych w poleceniu obiektów na terenie Krotoszyna oraz na przeprowadzeniu rozmówek w określonych w zadaniu punktach miasta.
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych nasza szkoła zajęła II miejsce. Laureaci konkursu otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe.
GRATULUJEMY!

Nauczyciele języków obcych.


WYBIERZ ŻYCIE - PIERWSZY KROK

W ramach programu profilaktycznego „Wybierz życie – pierwszy krok” dnia 30 maja w auli szkolnej odbyło się spotkanie na temat profilaktyki zakażeń HPV i raka szyjki macicy. HPV – co to takiego? To powszechnie występujący i bardzo zakaźny wirus brodawczaka ludzkiego będący najczęstszą przyczyną zachorowań na raka szyjki macicy. Temat wywołał spore zainteresowanie, a celem spotkania było podniesienie świadomości uczestników i motywowanie do regularnego poddawania się badaniom profilaktycznym nie tylko uczniów, ale także dzięki zainicjowaniu dyskusji, kobiet z pokolenia rodziców. W spotkaniu brały udział klasy pierwsze, klasa II LO, oraz klasa II technikum w zawodzie technik spedytor i technik ekonomista. Uczniowie zostali zaopatrzeni w ulotki informacyjne oraz zakładki z krzyżówką. Na koniec spośród uczniów, którzy prawidłowo wypełnili hasła w krzyżówce tematycznej została wylosowana nagroda. Szczęśliwcem okazał się Jakub Więcek z klasy I TS. Gratulujemy!

Tekst i foto: KK


 
KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO I WIEDZY O KRAJACH ANGLOJĘZYCZNYCH

12 czerwca 2018 r. odbył się w naszej Szkole "Konkurs Języka Angielskiego i Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych" dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z powiatu krotoszyńskiego. Była to szósta edycja konkursu organizowanego przez Lions Club Krotoszyn, przy współpracy ZSP im. J. Marcińca w Koźminie Wielkopolskim.
W tym roku, w konkursie uczestniczyło 8 uczniów klas I i II szkół ponadgimnazjalnych z Koźmina, Krotoszyna i Zdun.
Zadaniem uczestników było rozwiązanie testu składającego się z czterech części:
- Część pierwsza: rozumienie tekstu słuchanego
- Część druga: rozumienie tekstu czytanego
- Część trzecia: znajomość gramatyki i leksyki
- Część czwarta: sprawdzenie wiadomości o krajach anglojęzycznych
Wszyscy uczestnicy Konkursu otrzymali nagrody i dyplomy ufundowane przez Lions Club Krotoszyn.
Laureaci tegorocznej edycji:
I miejsce – Bartłomiej Góral – I Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie
II miejsce – Marcin Szymański - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Marcińca w Koźminie Wlkp./Technikum
III miejsce – Kamila Konrady - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Krotoszynie

Nauczyciele odpowiedzialni za organizację: mgr Zbigniew Romała (jednocześnie członek Lions Club Krotoszyn) i mgr Beata Kuśnierczak (nauczyciel języka angielskiego)


20 - LECIE SAMORZĄDU POWIATOWEGO 

Samorząd powiatowy obchodzi swoje dwudzieste urodziny. Z tej okazji na krotoszyńskim Rynku w sobotę, 9 czerwca 2018 roku od godz.15.00 - rozpoczęło się oficjalne otwarcie tej imprezy. Następnie na głównej scenie rozpoczęły się występy artystyczne: taneczne, instrumentalno-wokalne przedstawicieli miast i gmin powiatu krotoszyńskiego. Oczywiście koźmiński "Zamek" bardzo aktywnie włączył się do udziału w tych obchodach 20-lecia samorządu powiatowego. Oprócz stoiska, na którym zaprezentowano szeroką ofertę edukacyjną szkoły na scenie również byliśmy bardzo widoczni. Swoje umiejętności taneczne zaprezentował Zespół Tańca Ludowego "KOŹMINIACY", zespół wokalno-instrumentalny oraz występy solowe. 

WKRÓTCE PEŁNA FOTOGALERIA I FILMY Z WYSTĘPÓW NASZYCH UCZNIÓW

Tekst i foto: Waldemar Ratajczyk.


MAMY INDEKSY

Trzy uczennice koźmińskiego zamku: Monika Twardowska, Sandra Ratajczyk i Sylwia Parysek, tegoroczne maturzystki, wzięły udział w konkursie „Zostań ekonomistą” zorganizowanym przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. W pierwszym etapie należało napisać esej na wybrany temat ekonomiczny. Dziewczyny podjęły się tematu pt. "Ekonomia i finanse z perspektywy młodego człowieka". Napisały prace, która spośród prawie 100 szkół tak zainteresowała Kapitułę, że zajęły trzecie miejsce i zostały zaproszone do etapu drugiego. Etap ten miał miejsce 30 maja w Sali Senatu Uniwersytetu Przyrodniczego. W etapie tym uczestniczki przedstawiły krótką, 10-15 minutowa prezentacja na temat wcześniejszej pracy. Dziewczyny zrobiły to tak przekonująco, że zajęły w ocenie Kapituły 1 miejsce. Nagrodą jest indeks na studia stacjonarne (dzienne) na dowolnym kierunku wydziału ekonomiczno – społecznego Uniwersytetu Przyrodniczego, czyli ekonomia lub finanse i rachunkowość.
Opiekunem merytorycznym grupy była nauczycielka przedmiotów ekonomicznych Lidia Niedziela-Skrzypczak.

Fot. i tekst: L. Niedziela-Skrzypczak


I POWIATOWY KONKURS PIOSENKI

Dnia 5 czerwca 2018 roku odbył się I Powiatowy Konkurs Piosenki Polskiej w Krotoszynie pod patronatem Starosty Krotoszyńskiego i Burmistrza Miasta Krotoszyn. Uczniowie mogli się zaprezentować w dwóch kategoriach zespół oraz solista. Naszą szkołę w pierwszej kategorii reprezentował Szkolny Zespół Muzyczny w składzie: Weronika Pieniężna, Julia Kaźmierczak, Patrycja Kaźmierczak, Alicja Gromadzińska, Martyna Pawłowska, Joanna Bryl zdobywając I miejsce.
W kategorii solista wystąpili Weronika Pieniężna i Kuba Marcisz, który okazał się najlepszy zdobywając I miejsce. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Tekst i zdjęcia Alicja Gościniak


IV MEMORIAŁ LEKKOATLETYCZNY IM. GRZEGORZA NOWACKIEGO

Lekkoatleci z Zamku uczcili pamięć Dyrektora Grzegorza Nowackiego, biorąc udział w IV Memoriale Lekkoatletycznym, który odbył się 28 maja w Krotoszyńskim Ogólniaku. Młodzież nasza zdobyła worek medali: 3 złote medale wywalczyła Monika Twardowska w pchnięciu kulą, skoku w dal i sztafecie 4x300 m., Agnieszka Bruder zdobyła złoto w sztafecie 4x300 m., Mikołaj Borowczyk zdobył 2 złote medale w biegu na dystansie 100 m. i w sztafecie 4x300 m., Jakub Oleszak zdobył złoto w pchnięciu kulą, Krystaian Bergman zdobył srebrny medal w skoku w dal i brązowy medal na dystansie 1500 m, Maciej Grzemski zdobył złoto w sztafecie 4x300 m. i brązowy medal w skoku w dal.
Zawodnicy przysporzyli trenerom Adamowi Kuzia i Dariuszowi Maciejewskiemu wiele satysfakcji.
Gratulacje dla lekkoatletów i ich trenerów z zamku.

GP, DM


KLASA I TGiPC/TE W PARKU LINOWYM

Klasa I TGiPC i TE w środę 30 czerwca od godziny 9.00 zmagała się z atrakcjami Parku Przygód Piaski Szczygliczka - Park Linowy. Uczniowie zostali wyposażeni w profesjolnalny sprzęt wspinaczkowy: uprząż z lonżami, karabinki wspinaczkowe, bloczek zjazdowy - tyrolka oraz kaski. Do wyboru mieliśmy 4 trasy: czerwona - najtrudniejsza, niebieska (wyższa) i pomarańczowa (niższa) - trasy średnie i zielona - najłatwiejsze przeszkody. Trasę czerwoną wybrało - 12 uczestników, natomiast - zieloną 15. Kolejny etap to przygotowanie sprzętu wspinaczkowego, obowiązkowe szkolenie pod okiem dwóch instruktorek i sprawdzenie na poziomie "zerowym" każdego uczestnika. Po etapie przygotowania sprzętu i szkolenia zacząła się prawdziwe sprawdzenie swojej sprawności fizycznej, umiejętności wykorzystania sprzętu wspinaczkowe i oczywiście walki z wysokością. Trzeba przyznać, że obie grupy spisały się wspaniale - co można zobaczyć na fotkach i krótkich filmach. Wszyscy byli bardzo zadowoleni ze sprawdzenia swoich sił wspinaczkowych. Po tak dużym wysiłku z ulgą odwiedziliśmy żubry i park w Gołuchowe, gdzie w zasadzie (choć spacer w upale nie jest łatwy...) regenowaliśmy siły. Uczestnicy określili wycieczkę jednym słowem - SUPER - i chcemy więcej! Dodatkowo klasę należy pochwalić za wspaniałe zachowanie i wykonywanie wszystkich rozkazów głównych komandosów z oddziału "Zamek": kpt. Piotra Pleskacza i kpt. Waldemara Ratajczyka. P.s. - wkrótce nowe fotogalerie i filmiki z tej SUPER wycieczki:) Przede wszystkim trasa CZERWONA!

Tekst i foto: Waldemar Ratajczyk, Piotr Pleskacz i Weronika Pieniężna (II TCPG)

Zapraszamy poniżej do pełnych fotogalerii.

FOTOGALERIA - PRZYGOTOWANIE

FOTOGALERIA - WALKA Z WYSOKOŚCIĄ

FOTOGALERIA - PODSUMOWANIE

FOTOGALERIA - TRASA CZERWONA


 XXXiX BIEG KROTOSA

 

W niedzielę 27 maja młodzież ZSP z Koźmina Wielkopolskiego uczestniczyła w XXXIX Biegu Krotosa. Koźmiński Zamek w Krotoszynie reprezentowali: Ewa Kubiak, Patryk Reyer, Maciej Grzemski, Krystian Bergman, Dariusz Idkowiak, Jakub Roszek oraz Jakub Skrzypczak. 
Koźminianie w biegu pokazali się z dobrej strony, zdobywając czołowe miejsca. E. Kubiak II miejsce w swojej kategorii, K. Bergman I miejsce i J. Roszek II miejsce. 
Gratulacje dla zawodników i ich trenerów Dariusza Maciejewskiego i Adama Kuzia.

GP, Fot. DM


III REGIONALNY TURNIEJ MŁODEGO MECHANIZATORA

24 maja 2017 r. Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Koźminie Wlkp. brali udział w III Regionalnym Turnieju Młodego Mechanizatora. Turniej ten odbyło się w Opatówku i składał się z dwóch etapów. Pierwszy etap – część teoretyczna (test – 25 pytań) drugi etap – część praktyczna (8 zadań praktycznych do wykonania).
Nasi uczniowie Tomasz Jaśniak, Tymoteusz Rolnicki oraz Dominik Szklanny zakwalifikowali się do drugiego etapu konkursu i znaleźli się wśród najlepszych 12 uczestników spośród 6 szkół z południowej wielkopolski. 
Do zadań praktycznych należały: jazda sprawnościowa ciągnikiem, rozpoznawanie środków smarnych, rozpoznawanie rodzajów ogumienia, obsługa techniczna ciągnika rolniczego, obsługa techniczna opryskiwacza, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, wykonywanie zadań z zakresu ochrony przeciwpożarowej w gospodarstwie rolnym.
Nasi uczniowie odnieśli sukces gdyż Tomasz Jaśniak uplasował się na V miejscu, Tymoteusz Rolnicki VI miejsce a Dominik Szklanny IX miejsce. Opiekunem uczniów był Marcin Borowczyk, nauczyciel przedmiotów zawodowych rolniczych koźmińskiej szkoły.
Tekst i fot. MB


perspektywy

PERSPEKTYWY RANKING 2018

NAJLEPSZE TECHNIKUM W POWIECIE KROTOSZYŃSKIM! 

zsp p4

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Marcińca w Koźminie Wielkopolskim umożliwia absolwentom gimnazjum dalszą edukację w trzech typach szkół:
- w Technikum,
- w Liceum Ogólnokształcącym,
- w Branżowej Szkole I Stopnia.

Technikum kształci obecnie w następujących zawodach:
• technik ekonomista
• technik spedytor
• technik grafiki i poligrafii cyfrowej
• technik architektury krajobrazu z elementami florystyki
• technik rolnik z elementami agrotroniki

Liceum Ogólnokształcącego z klasą z dwoma profilami:
• biologiczno-chemiczny: z biologią i chemią realizowanymi w zakresie rozszerzonym,
• geograficzno-historyczny z elementami bezpieczeństwa narodowego: z geografią i historią realizowanymi w zakresie rozszerzonym.

Branżowa Szkoła I Stopnia, w której można zdobyć każdy zawód ujęty w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego.

Rejestracja i logowanie do systemu jest pod adresem:     https://powiatkrotoszynski.edu.com.pl/kandydat


MIĘDZYNARODOWY SUKCES UCZNIÓW ZSP
GALA ROZDANIA NAGRÓD W WIESBADEN

W dniach 4 -7 maja 2018 delegacja z naszej szkoły oraz Zakładu Aktywności Zawodowej w Koźminie Wielkopolskim gościła w Wiesbaden w Niemczech. Podczas pobytu została odebrana nagroda pieniężna dla uczniów, którzy uzyskali II miejsce w konkursie międzynarodowym dla 4 regionów Europy Jugendpreis 2018.
Uczniowie i opiekunowie, którzy nie mogli wziąć udziału w gali, zostali zaproszeni do Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu na spotkanie z przedstawicielami Departamentu Edukacji i Nauki.

Tekst i foto: Joanna Marcisz


KOLEJNY SUKCES UCZNIÓW ZSP  

Krzysztof Staniek i Wiktoria Marecka z klasy I Technik Spedytor zajęli drugie miejsce w konkursie pt. „Marzenia Wielkopolan o wolnej Polsce. Jak uczcić stulecie odzyskania niepodległości?” zorganizowanym przez Sejmik Województwa Wielkopolskiego pod patronatem Przewodniczącej Sejmiku Pani Zofii Szalczyk dla Szkół Ponadgimnazjalnych w Wielkopolsce z powiatu krotoszyńskiego. W opracowanym przez siebie projekcie pracy przedstawili ciekawą i interesującą wizję uczczenia 100–lecia odzyskania niepodległości przez nasz kraj oraz ukazali najważniejsze etapy przebiegu Powstania Wielkopolskiego z uwzględnieniem roli w nim Koźminiaków.
Podczas obrad Sesji Rady Powiatu Krotoszyńskiego w dniu 25.04.2018r. zostały wręczone laureatom nagrody.

Tekst i zdjęcia: Piotr Osuch


FLORYSTYKA W TECHNIKUM ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU

Architekci krajobrazu, którzy rozpoczną naukę w roku szkolnym 2018/2019 będą mieli możliwość poszerzania swoich umiejętności o sztukę układania kwiatów. Planujemy nabór do klasy pierwszej technikum architektury krajobrazu z innowacja pedagogiczną FLORYSTYKA. Oprócz dotychczasowych przedmiotów zawodowych, będą realizowane dodatkowe godziny przeznaczone na poznawanie i doskonalenie technik bukieciarskich. W programie nauczania znajdą się takie zagadnienia jak:
- kompozycje roślinne w naczyniach;
- florystyka okolicznościowa, ślubna, komunijna, pogrzebowa,
- kompozycje z roślin suszonych i suchych
- dekoracje bożonarodzeniowe i wielkanocne,
- dekorowanie wnętrz materiałem roślinnym,
- dekorowanie stołów i sal.
Decyzję o wprowadzeniu innowacji do zawodu architekta krajobrazu podjęliśmy ze względu na rosnące zapotrzebowanie na usługi florystyczne. Kompozycje kwiatowe towarzyszą nam już nie tylko podczas najważniejszych życiowych wydarzeń ale wkradają się również w codzienność.
Poniżej próbka naszych kompozycji kwiatowych.
Serdecznie zapraszamy!


EGZAMIN MATURALNY 2018

84 uczniów w piątek 4 maja o godzinie 9.00 przystąpiło do pisemnego egzaminu maturalnego z języka polskiego. Tym samym rozpoczęła się tegoroczna matura. W poniedziałek na wszystkich absolwentów czekał egzamin z matematyki, a w następnych dniach języki i wybrane przez nich przedmioty dodatkowe.

Tekst i foto: Grzegorz Pierzchała


UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO KLAS MATURALNYCH

„Szkoła naszym życiem jest, potem życie szkołą jest…”

Taki cytat witał wszystkich uczestników przybyłych. Nadszedł wyjątkowy czas pożegnania kolejnych absolwentów naszej Szkoły. Natalia Kaźmierczak i Jakub Roszczak powitali serdecznie wszystkich przybyłych gości na uroczyste zakończenie szkoły przez uczniów klas maturalnych roku szkolnego 2017/2018: Dyrekcję Szkoły – panią Ilonę Bałoniak, panią Karolinę Tomczak-Zmyśloną, pana Sławomira Zydorka, Starostę Powiatu Krotoszyńskiego pana Stanisława Szczotkę, Radnych Rady Powiatu Krotoszyńskiego – pana Janusza Baszczyńskiego, pana Piotra Osucha, pana Andrzeja Serka, Burmistrza Miasta i Gminy Koźmin Wielkopolski pana Macieja Bratborskiego, wiceburmistrza Miasta i Gminy Koźmin Wielkopolski pana Jarosława Ratajczaka, Naczelnika Wydziału Edukacji Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Krotoszynie pana Przemysława Wójcika, Dyrektora I Oddziału Banku Zachodniego WBK w Koźminie Wielkopolskim pana Artura Janczewskiego, Prezesa Lokalnej Grupy Działania Wielkopolska z Wyobraźnią pana Sławomira Szyszkę, Komendanta Komisariatu Policji w Koźminie Wielkopolskim pana Ryszarda Mierzejewskiego, Przewodniczącą Rady Rodziców panią Irenę Kaj, Skarbnika Rady Rodziców panią Magdalenę Kubiak, Grono Pedagogiczne, wychowawców klas kończących Szkołę – panią Małgorzatę Olejnik, panią Karolinę Kowalską, panią Izabelę Maciejewską, pana Michała Rybę oraz wychowawczynię przebywającą na urlopie panią Marzenę Krawczyk-Ryba oraz wszystkich pracowników Szkoły.

Szczególnie gorąco powitano Absolwentów klas IV Technikum w zawodach:
- technik rolnik,
- technik architektury krajobrazu i technik urządzeń i systemów energii odnawialnej,
- technik cyfrowych procesów graficznych,
- technik ekonomista i technik agrobiznesu.

Nadszedł ten ważny i uroczysty dzień w życiu ucznia, który jest... [CZYTAJ WIĘCEJ I ZOBACZ FOTOGALERIĘ Z TEJ UROCZYSTOŚCI ]

UWAGA! Wkrótce kolejne fotogalerie oraz krótkie filmy:)